Dziecko z AZS w przedszkolu
Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko z AZS w przedszkolu. 5 kwestii, o których warto pamiętać

Pobyt w przedszkolu może być trudny dla dziecka chorującego na atopowe zapalenie skóry. O czym pamiętać, aby maluch dobrze się tam czuł? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby AZS nie uległo przypadkowemu zaostrzeniu w placówce, a także, jak wspierać małego atopika, by nowe miejsce było dla niego przyjazną przestrzenią, w której spędzi świetny czas z rówieśnikami.

W Polsce na atopowe zapalenie skóry choruje około 1 milion osób, z czego większość chorych to dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia, które nierzadko jest bardzo uciążliwe dla najmłodszych. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy dziecko z AZS rozpoczyna nową przygodę i idzie do przedszkola? Jest kilka ważnych spraw, o których z pewnością powinien pamiętać rodzic malucha.

Atopik w przedszkolu – 5 kwestii, o których warto pamiętać:

1. Odpowiednia terapia

Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga stosowania specjalistycznych preparatów, które pomagają wyciszyć chorobę oraz zminimalizować jej negatywny wpływ na codzienne życie przedszkolaka. Istotne jest m.in. wdrożenie terapii emolientami, które stosowane regularnie nawilżają skórę, redukując jej suchość, zaczerwienienie i uporczywy świąd. Trzeba jednak pamiętać, że w ciężkich postaciach AZS rekomenduje się ich stosowanie co 2-3 godziny, a w lżejszej postaci kilka razy dziennie. Tym samym, aby terapia przyniosła powodzenie, każde dziecko powinno mieć ze sobą preparat i używać go również w przedszkolu. Rodzice powinni poinstruować dziecko, a także opiekunów, jak stosować emolienty – nierzadko maluch będzie wymagał asysty, dlatego placówka powinna zapewnić mu wsparcie. Należy zadbać także o bezpieczny dostęp do innych preparatów np. kosmetyków myjących dedykowanych skórze atopowej.

W leczeniu sprawdzą się np. preparaty ZiajaMED z serii kuracja dermatologiczna pielęgnacja skóry z AZS dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych.

Kosmetyki Ziaja
Ziaja

Kosmetyki zapewniają właściwą, efektywną i bezpieczną higienę oraz pielęgnację skóry atopowej, redukując nadmierne swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz wydłużając okresy bezobjawowego występowania atopii.

Badanie in vivo natłuszczającego olejku myjącego ZIAJA MED wykazało wzrost nawilżenia, elastyczności i natłuszczenia skóry, w stosunku do stanu początkowego, zarówno po 2 godzinach po kąpieli, jak i w ciągu 28 dni kuracji.

2. Troska o emocje

Dziecko przebywające w domu zwykle nie dostrzega odmienności swojego wyglądu. Dopiero w placówce może zauważyć, że jego skóra może być inna niż skóra pozostałych dzieci. To z kolei może sprawiać, że może odczuwać ono różne emocje z tym związane, w tym także te trudne. W przedszkolu dziecko z AZS może czuć m.in. zawstydzenie, złość i osamotnienie, przez ogólnie będzie czuło się źle, mniej pewne siebie i nieśmiałe. To z kolei może przełożyć się na wycofywanie się z grupy, a z czasem nawet niechęć do uczestniczenia w zajęciach.

Aby poradzić sobie z taką sytuacją, konieczne jest dobre wsparcie psychiczne. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy rodzice nie mogą go zapewnić, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże dziecku poradzić sobie z trudnościami i tym samym zapewni lepszą adaptację w grupie rówieśniczej, a także poczucie własnej wartości i samoocenę.

3. Budowanie świadomości

Dziecko chorujące na atopowe zapalenie skóry już od najmłodszych lat powinno być świadome swojej choroby. Długotrwałe zmaganie się z przewlekłym schorzeniem nie jest łatwe, dlatego już na etapie przedszkola, warto wyposażyć malucha w wiedzę o AZS.

Istotne, by dziecko wiedziało, że choroba nie jest jego winą, wygląd skóry może zmienić się z dnia na dzień, a świąd, suchość i zaczerwienienie to frustrujące objawy, które nasilają się na skutek drapania. Rozwiązaniem jest wdrożenie leczenia, które stosowane regularnie polepsza komfort pacjenta.

Warto zadbać o świadomość na temat choroby zarówno u małego atopika, jak i u osób przebywających w placówce – innych dzieci, rodziców i nauczycieli. Można np. dostarczyć do przedszkola ulotki, które pomogą kadrze i rówieśnikom poznać AZS, dowiedzieć się, że m.in. nie jest to choroba zaraźliwa, a także zrozumieć potrzeby chorego przedszkolaka.

4. Unikanie czynników drażniących

W przedszkolu dziecko może stykać się z substancjami, które nie stanowią zagrożenia dla innych. U malucha z AZS mogą jednak pojawić się reakcje uczuleniowe, które skutkować będą pogorszeniem stanu skóry i np. nasileniem świądu. Wywoływać je mogą m.in. kurz i zanieczyszczenia powietrza, jedzenie, materiały wykorzystywane np. do prac manualnych, niektóre zabawki, znajdujące się dywany lub wykładziny, a czasami też – zwierzęta.

Warto zadbać o to, by wybrana placówka była przyjazna atopikom. W takim przedszkolu m.in.:

  • minimalizowana jest ilość miejsc, w których gromadzi się kurz, podłogi są łatwozmywalne, siedziska wykonana ze sztucznych materiałów, a środki czyszczące niealergizujące,
  • jadłospis podawany jest wcześniej; placówka komponuje menu bez produktów alergizujących lub umożliwia dziecku posiadanie domowych posiłków,
  • podczas zajęć plastycznych maluch może być wyposażony w rękawiczki, a po nich może zastosować specjalny środek myjący,
  • obecność zwierząt ograniczona jest do minimum.

5. Izolacja podczas innych chorób

W okresie przedszkolnym u dzieci często pojawiają się infekcje, gdyż tylko w taki sposób mogą one budować swoją odporność. Istotne jest jednak, by dziecko z AZS było bardzo szybko izolowane od innych, chorych przedszkolaków. Dotyczy to szczególnie chorób takich jak np. ospa czy zakażenie wirusem opryszczki, co może być dla nich niebezpieczne. Opiekunowie powinni jak najszybciej poinformować o pojawieniu się takich chorób.

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA