gimnastyka korekcyjna dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci – wyjaśniamy

Twoje dziecko ma wadę postawy? Lekarz zalecił gimnastykę korekcyjną? Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć. Przeczytaj koniecznie!

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to ćwiczenia, których celem jest profilaktyka oraz leczenie wad postawy u najmłodszych. Polega na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy. Ważnym elementem tego rodzaju gimnastyki są ćwiczenia oddechowe.

Przeczytaj także: Dlaczego ruch i gimnastyka są dzieciom niezbędne

Kiedy jest potrzebna gimnastyka korekcyjna?

Najczęściej gimnastykę korekcyjną prowadzi się w przypadku dzieci, u których ortopeda stwierdzi wady postawy, czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała. Należą do nich na przykład:

  • koślawość lub szpotawość kolan albo/i stóp
  • płaskostopie
  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa)
  • plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe
  • klatka piersiowa "kurza" lub "szewska"
  • choroba Scheuermanna

 

Sprawdź, kiedy szczepić dziecko
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Czy niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty?

Zdecydowanie tak! To on po postawieniu diagnozy przez ortopedę, powinien obejrzeć dziecko, ustalić (o ile to możliwe) przyczyny istniejącej wady postawy i zalecić ćwiczenia indywidualnie dopasowane do konkretnego dziecka. Bardzo często zaleca też uzupełniające ćwiczenia w domu i uczy dziecko oraz rodziców, jak je poprawnie wykonywać. I taka intensywna terapia gabinetowo-domowa daje najlepsze rezultaty. W gabinecie dziecko wykonuje trudniejsze ćwiczenia, a często także jest poddawane specjalistycznym zabiegom – terapeuta stosuje masaż, chwyty i ułożenia ciała zgodnie z metodami leczenia konkretnych wad.

Czy zajęcia grupowe mają sens?

Owszem, mają, ale wtedy, gdy gimnastyka korekcyjna ma na celu zapobieganie powstawaniu wad postawy lub wtedy, gdy odgrywają rolę uzupełniającą dla zajęć indywidualnych. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty da jedynie terapia indywidualna fizjoterapeuty z dzieckiem. Udział w zajęciach grupowych związany jest z wykonywaniem ćwiczeń, które nie zawsze są nakierowane na konkretny problem danego dziecka. Dlatego korektywa grupowa idealnie nadaje się do profilaktyki, ale niekoniecznie do skutecznego leczenia.
Bardzo często grupowa gimnastyka korekcyjna dla dzieci prowadzona jest w formie zabaw, konkursów, wyścigów, co ułatwia zaangażowanie dziecka w ćwiczenia.

Jakie są efekty gimnastyki korekcyjnej

Właściwie prowadzona terapia, w zależności od wady postawy i jej nasilenia, może całkowicie ją zlikwidować lub znacząco zmniejszyć. Na przykład w przypadku skolioz, obecnie stosowane techniki i metody (np. metoda Vojty, metoda Schroth) pozwalają w przypadku dużych skrzywień kręgosłupa uniknąć operacji i znacząco poprawić wygląd, sprawność i funkcjonowanie dziecka. W przypadku, gdy gimnastyka korekcyjna jest stosowana profilaktycznie, najczęściej skutkuje niedopuszczeniem do powstania wad.

Im wcześniej wykryta nieprawidłowość i im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym daje lepsze rezultaty i tym krócej trwa.

Jak szybko następuje poprawa?

To zależy od wady, jej przyczyny oraz stopnia nasilenia. Najczęściej trzeba liczyć się z długotrwałą terapią i prowadzić ją regularnie i często – nawet kilka razy w tygodniu. Nie zawsze tak częste wizyty u terapeuty są niezbędne. Na ogół wystarczają 1-2 wizyty u fizjoterapeuty tygodniowo plus regularne ćwiczenia korekcyjne z dzieckiem w domu wykonywane ściśle według zaleceń specjalisty.

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci - jak temu zapobiegać

Gimnastyka artystyczna dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Kiedy zapisać córkę na gimnastykę artystyczną?
Twoja córka uwielbia tańczyć i jest sprawna fizycznie, więc chciałabyś posłać ją na gimnastykę? Przeczytaj!

Balet, taniec i akrobatyka w jednym. Tym właśnie jest gimnastyka artystyczna. Co dają dziecku takie zajęcia i w jakim wieku warto zacząć trenować? Podpowiadamy! Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę artystyczną? Gimnastyka artystyczna z racji tego, że jest tak wszechstronnie rozwijająca , ma wiele zalet. Uczy już od najmłodszych lat systematyczności, zorganizowania. Ćwiczenia doskonale wpływają też na trzymanie prawidłowej postawy ciała, koordynację ruchową, równowagę statyczną i dynamiczną. Dziecko rozwija się nie tylko tanecznie, lecz także doskonali słuch muzyczny. Przede wszystkim  jednak gimnastyka artystyczna to spora dawka ruchu, która daje ogrom frajdy, co zwłaszcza dla kilkulatków jest bardzo istotne. Zobacz też: Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna? Kto może (i powinien) trenować gimnastykę artystyczną? Sport ten przeznaczony jest wyłącznie dla dziewczynek (i kobiet). Chłopcy mogą natomiast uczęszczać na akrobatykę lub gimnastykę sportową. Teoretycznie gimnastykę artystyczną można uprawiać już od 3. roku życia , choć wiele szkół tanecznych prowadzi zajęcia dla dzieci od 5. roku życia. Ponieważ sport ten doskonale wpływa na naszą postawę, może pomagać w wyeliminowaniu niektórych wad postawy. Dlatego polecany jest nie tylko dla zdrowych dziewczynek, ale też dla tych, które borykają się np. z problemem płaskostopia. Zobacz też: Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Niestety niektóre wady postawy uniemożliwiają trenowanie gimnastyki artystycznej. Dzieci, które mają wklęsłe plecy (wadę odcinka lędźwiowego kręgosłupa) lub boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę lub asymetrię barków i łopatek), nie mogą uprawiać tego sportu. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna dla dzieci? Jak wyglądają zajęcia z gimnastyki artystycznej? Sport ten wykorzystuje różne formy ruchu. Są to ćwiczenia podobne jak...

nauka jazdy na nartach dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Nauka jazdy na nartach dla dzieci
Nauka jazdy na nartach dla dzieci – prowadzona przez rodziców bywa wyzwaniem. Z kolei korzystanie ze szkółek jest kosztowne. Podpowiadamy, na co się zdecydować.

Chcesz nauczyć dziecko jazdy na nartach? Masz dwie opcje : jeśli jesteś naprawdę dobrym narciarze, podstaw możesz uczyć samodzielnie. Jeśli jednak słabo sobie radzisz na deskach, lepiej oddać malucha w ręce profesjonalistów. Dowiedz się, co cię czeka przy samodzielnej nauce jazdy na nartach dla dzieci i z czym liczyć się, gdy postanawiasz oddać dziecko do szkółki. Spis treści: Kiedy zaczynać naukę Zalety i wady oddania dziecka do szkółki Jak samodzielnie uczyć dziecko Pierwsze kroki Wybór stoku do nauki jazdy Od czego zacząć Kiedy zaczynać naukę jazdy na nartach dla dzieci Z punktu widzenia rozwoju dziecka, najlepszy moment zaczyna się po 6. roku życia . Wtedy układ kostny, więzadłowy i stawy dziecka są już gotowe na obciążenia, jakie powstają podczas jazdy na nartach. Z drugiej strony na stokach widzi się mnóstwo maluchów w wieku 3, 4 i 5 lat, które nieźle sobie radzą. Zatem: kiedy zacząć szkolenie dziecka? To zależy... Jeśli twój trzy- czy czterolatek jest bardzo sprawny fizycznie, nie ma wad postawy (np. koślawości stóp czy kolan), naukę jazdy na nartach można zacząć nawet w tak młodym wieku. Współczesne narty carvingowe bardzo to ułatwiają – łatwiej się na nich skręca i mniej obciążają nogi dziecka. Bardzo ważne też będzie nastawienie dziecka – jednemu będzie się chciało uczyć, innemu wcale. I warto to wziąć pod uwagę i nie zmuszać malca do ćwiczeń. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna Z dzieckiem mniej sprawnym albo z wadami postawy z nauka jazdy na nartach lepiej zaczekać do 6. roku życia, a do tego czasu posłać je do dobrego rehabilitanta, który skoryguje istniejące wady. Zalety i wady oddania dziecka do szkółki narciarskiej Z doświadczenia wiem, że to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Choć sama jestem instruktorem narciarstwa, moje dzieci korzystały z nauki w...

choroba Perthesa
Adobe Stock
Zdrowie
Choroba Perthesa – objawy, przebieg, leczenie
Choroba Perthesa jest jałową martwicą główki kości udowej. Do jej rozwoju przyczynia się niedostateczne ukrwienie, które może być wynikiem np. urazu.

Choroba Perthesa występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo ważne jest wczesne jej wykrycie, które pozwala uniknąć trwałych zmian w obrębie stawu biodrowego. Zespół Perthesa: Objawy Przyczyny i przebieg choroby Leczenie i rehabilitacja Choroba Perthesa – objawy Początkowo dziecko może skarżyć się na ból, później zaczyna utykać. Jednak wiele dzieci nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych! Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i sposobu, w jaki cię porusza. Ból może być zlokalizowany w pachwinie, w kolanie lub tu i tu. Bardzo często boli tylko kolano , co potrafi zdezorientować lekarza i szukać źródła bólu w samym kol;anie, a tymczasem proces chorobowy rozwija się w biodrze. Kolejnym objawem jest ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym (ograniczenie zakresu wyprostu, odwodzenia i rotacji wewnętrznej uda). Często także pośladek po stronie chorej traci objętość wskutek osłabienia mięśni. W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia główki kości udowej z panewki i skrócenie się nogi. Przyczyny i przebieg choroby Perthesa u dzieci Choroba Perthesa należy do chorób nazywanych jałowymi martwicami kości . Dochodzi do nich w wyniku ograniczenia dopływu krwi do kości – w przypadku choroby Perthesa chodzi o główkę kości udowej. Najczęściej przyczyną jej niedokrwienia jest osobnicze słabe ukrwienie w wieku 4-8 lat, uraz lub powtarzające się mikrourazy (np. częste zeskakiwanie na twarde podłoże). Zobacz także: Jałowa martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna) Przebieg zespołu Perthesa W fazie początkowej , która trwa kilka tygodni, dochodzi do obrzęku tkanek miękkich otaczających staw. Czasami widoczne jest (w Rtg) oddalenie od siebie powierzchni stawowych i nieregularny kształt główki kości udowej. W fazie martwicy obserwuje się zagęszczenie tkanki kostnej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj