Hashimoto u dzieci
Fotolia
Zdrowie

Dzieci też chorują na Hashimoto. Na co uważać?

Hashimoto nie jest chorobą, która dotyka tylko dorosłe kobiety. Na tę chorobę autoimmunologiczną mogą chorować również dzieci, dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę i kto jest w grupie ryzyka.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zapalenie tarczycy i powiększenie gruczołu tarczowego. Choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) występuje także u dzieci, zwłaszcza z tzw. obciążeniem rodzinnym, kiedy jedno z rodziców lub rodzeństwa choruje na Hashimoto lub inną chorobę autoimmunologiczną.

Hashimoto u dzieci

Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą tarczycy u dzieci. W przebiegu tej choroby autoimmunologicznej organizm atakuje tarczycę, traktując białka tarczycowe jako wroga, co prowadzi do ich zwalczania i niedoczynności tarczycy.

Przyczyny Hashimoto u dzieci

Choroba Hashimoto może rozwinąć się u dziecka z następujących powodów:

  • obciążenie rodzinne
  • za mało jodu w diecie dziecka
  • wrodzone wady tarczycy
  • radioterapia w leczeniu onkologicznym dziecka
  • źle leczona choroba Hashimoto u matki w czasie ciąży

Objawy Hashimoto u dzieci

Objawy Hashimoto u dzieci pojawiają się najczęściej u 7- i 8-latków oraz w czasie dojrzewania. Częściej zdarzają się u dziewczynek niż u chłopców. Część objawów Hashimoto u dziecka jest identycznych jak u osoby dorosłej, ale część symptomów jest typowa dla dzieci. Zaniepokoić powinny następujące symptomy niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto:

  • wolne tempo wzrostu
  • opóźnione dojrzewanie
  • opóźnione wyrzynanie się zębów
  • wole tarczycy (u ok. 40 proc. dzieci)
  • zmęczenie
  • senność
  • sucha skóra
  • nadwrażliwość na zimno
  • brak apetytu
  • opuchnięta twarz
  • zachrypnięty głos
  • drażliwość
  • agresywne zachowania
  • nadmierna potliwość
  • przyspieszone tętno
  • problemy z koncentracją
  • wypadanie włosów
  • przybieranie na wadze
  • zaparcia

Diagnozowanie Hashimoto u dziecka

Jednym z elementów diagnozowania Hashimoto jest USG tarczycy. Jednak w przypadku dzieci, w pierwszej fazie choroby zmiany w obrazie USG tarczycy można zauważyć tylko u 37 proc. dzieci. Ta sytuacja zazwyczaj szybko ulega zmianie – w ciągu 7 miesięcy u połowy chorych dzieci pojawia się charakterystyczny obraz tarczycy podczas badania ultrasonograficznego. U niektórych dzieci jednak zmiany są długo niezauważalne, dlatego w celu postawienia diagnozy Hashimoto u dziecka, należy brać pod uwagę:

  • występowanie objawów Hashimoto
  • badania tarczycy TSH, fT3, fT4, PRL, przeciwciała anty TPO
  • przeciwciała anty TG
  • USG tarczycy

Leczenie Hashimoto u dzieci

Hashimoto w pierwszym okresie przebiega z nadczynnością tarczycy, które następnie przechodzi w niedoczynność. Dziecko, u którego zdiagnozowano chorobę Hashimoto, musi być pod stałą opieką endokrynologa, który dobiera odpowiednie leczenie syntetyczną tyroksyną (lewotyroksyna). Leczenie dzieci L-tyroksyną jest podobne do leczenia dorosłych. Lekarz dobiera dawki w zależności od wagi i etapu rozwoju dziecka. Czasami dobranie odpowiedniej dawki może zająć sporo czasu. Pomocna w leczeniu Hashimoto bywa również odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy.

Hashimoto u dzieci: powikłania

Nieleczona choroba Hashimoto może prowadzić do:

  • chorób serca
  • podwyższonego poziomu cholesterolu
  • problemów psychicznych (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa)
  • obrzęku śluzowatego (choroba Gulla)

Choroba Hashimoto a inne choroby

Prawdopodobieństwo wystąpienia Hashimoto u dziecka jest większe, jeśli zdiagnozowano u niego już:

  • ADHD (częste są błędne diagnozy ADHD, gdy w rzeczywistości dziecko cierpi na Hashimoto)
  • cukrzycę typu 1
  • zespół Downa

Hashimoto a ciąża

Hashimoto może utrudniać dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej, dlatego choroba ta zwiększa ryzyko poronień trzykrotnie w porównaniu ze zdrowymi kobietami. Jeśli u kobiety w ciąży oprócz Hashimoto występuje również zespół antyfosfolipidowy (schorzenie tkanki łącznej), w ciąży mogą wystąpić utrudnienia wzrostu płodu i niewydolność łożyska. Jeśli jednak kobieta chorująca na Hashimoto w ciąży jest pod stałą kontrolą endokrynologa i ma unormowany poziom hormonów tarczycy, szanse za prawidłowy przebieg ciąży i poród są wysokie.

Zobacz też:


 

Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]

tsh w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
TSH w ciąży: normy. Co oznacza za niskie lub za wysokie TSH?
Poziom TSH w ciąży ma istotne znaczenie dla rozwijającego się płodu i zdrowia przyszłej mamy. Gdy TSH jest za wysokie lub za niskie, może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność hormonów tarczycy. Kiedy i jak bada się TSH w ciąży? Wyjaśniamy, jakie skutki może mieć nieprawidłowy poziom TSH.

Badanie TSH w ciąży to jeden z ważniejszych pomiarów. Jest to badanie z krwi, które pomaga wykryć ewentualne choroby tarczycy u przyszłej mamy. Jeśli okaże się, że wynik nie mieści się w określonych normach, ciężarna kierowana jest do endokrynologa, by rozpocząć leczenie. Zbyt niskie lub podwyższone TSH w ciąży oznacza, że tarczyca ciężarnej nie produkuje optymalnej ilości hormonów. Rozwój płodu może być wówczas nieprawidłowy.  TSH w ciąży: Normy TSH w ciąży Niskie TSH w ciąży Wysokie TSH w ciąży Normy TSH w ciąży Badanie TSH pomaga ocenić, jak pracuje tarczyca. TSH to hormon wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej. Od jego poziomu zależy wydzielanie hormonów tarczycy (trójjodotryniny – T3 i tyroksyny – T4). Dlatego gdy w badaniu krwi poziom TSH jest nieprawidłowy, dodatkowo zleca się badanie wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4). Badanie TSH wykonuje się z krwi na czczo, a wynik może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Najlepiej zrobić badanie TSH przed ciążą. W czasie ciąży zaś bada się poziom TSH niedługo po zapłodnieniu – do 10. tygodnia. Wychwycenie podwyższonego lub zbyt niskiego stężenia TSH na początku ciąży daje szansę na skuteczne leczenie i lepszy rozwój dziecka. W ciąży poziom TSH może różnić się od tego sprzed zapłodnienia. Normy dla zdrowego dorosłego człowieka mieszczą się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l. U ciężarnych natomiast są one nieco zmienione i zależą od trymestru ciąży . Jaki poziom TSH jest prawidłowy w ciąży? TSH w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 2,3 mIU/l; TSH w drugim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,1 mIU/l; TSH w trzecim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,5 mIU/l. Niskie TSH w ciąży Dość często zdarza się, że u ciężarnej pojawia się  nadczynność...

Niedoczynność tarczycy w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Niedoczynność tarczycy w ciąży: objawy i leczenie
Niedoczynność tarczycy może pojawić się dopiero w ciąży albo zostać wówczas wykryta, jeśli wcześniej kobieta nie robiła stosownych badań. Jak ją leczyć?

Bywa, że ciężarna po wykonaniu pierwszych badań krwi potrzebnych w ciąży dowiaduje się, że ma niedoczynność tarczycy. To ważne, by wykryć schorzenie odpowiednio wcześnie, ponieważ nieleczona niedoczynność może być przyczyną poważnych powikłań w przebiegu ciąży (poronienia nawykowe), może też niekorzystnie wpływać na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Nie trzeba jednak zamartwiać się na zapas. Ciężarna z niedoczynnością musi być pod stałą opieką ginekologa oraz endokrynologa. Odpowiednie leczenie pozwala na całkowicie bezpieczny przebieg ciąży. Objawy niedoczynności tarczycy Jednym z problemów, jakie mogą wiązać się z niedoczynnością hormonów tarczycy są trudności z zajściem w ciążę . Zatem źle funkcjonująca tarczyca nie tylko może być groźna dla samej ciąży, lecz także powodować, że trudno będzie w nią zajść. Inne objawy tej dolegliwości to: przybieranie na wadze; tzw. drugi podbródek; gorsza pamięć i koncentracja; pogorszenie nastroju; łamliwość włosów; sucha skóra; nadmierna senność; ciągłe uczucie chłodu; częste zaparcia; zatrzymywanie wody w organizmie; obniżone libido . Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży Jeśli schorzenie to zostanie wykryte już w momencie, gdy kobieta zajdzie w ciążę, wówczas leczenie polega na stymulowaniu hormonów do jak najszybszego powrotu do normy. W tym celu lekarz przepisuje ciężarnej odpowiednią dawkę leku o nazwie Eutyrox. Musi ona również częściej niż normalnie badać poziom TSH oraz stężenia FT4, by cały czas mieć pewność, że hormony tarczycy pracują prawidłowo i nie zagrażają rozwojowi dziecka. Dlaczego tarczyca przestaje pracować prawidłowo w ciąży? Może być tak, że kobieta przed ciążą ma prawidłowy poziom hormonów tarczycy, a dopiero po zapłodnieniu tarczyca przestaje sobie radzić. Dzieje się tak niekiedy, gdy ciężarna ma...

tarczyca a płodność
Fotolia.pl
Mama
Co to jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto to jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. Co trzeba o niej wiedzieć?

Chorują na nią i mężczyźni, i kobiety, jednak kobiety wielokrotnie częściej. Może dotykać także dzieci). Często występuje rodzinnie. Może także towarzyszyć innym chorobom autoimmunologicznym (np. cukrzycy typu 1 albo celiakii). Dowiedz się, czym dokładnie jest choroba Hashimoto i jak ją leczyć.  Co to jest choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto (inaczej zapalenie tarczycy typu Hashimoto, przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) to jedna z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych , a więc takich,  w których układ immunologiczny zamiast wroga (np. drobnoustrojów chorobotwórczych) atakuje własne tkanki. W przypadku choroby Hashimoto przeciwciała niszczą tarczycę, powodując jej przewlekły stan zapalny. Może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Objawy choroby Hashimoto Choroba Hashimoto rozwija się długo i przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub powodować nietypowe objawy, które choremu nie kojarzą się z tarczycą, np. nagłe zmiany nastroju. Gdy na skutek działania przeciwciał dojdzie już do niedoczynności tarczycy , objawy stają się wyraźniejsze.  Należą do nich: ciągłe zmęczenie, brak energii, senność stałe uczucie zimna bardzo sucha, łuszcząca się skóra wypadanie włosów przybieranie na wadze, którego nie da się uzasadnić nadmiarem jedzenia zaparcia zły, depresyjny nastrój kłopoty z pamięcią i koncentracją zaburzenia miesiączkowania problemy z zajściem w ciążę zmiana wielkości tarczycy obniżenie głosu Hashimoto u dzieci Choroba ta może zaatakować już 7-latki, chociaż najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania . Jeśli dziecko ma dietę ubogą w jod, wrodzone wady tarczycy lub jest obciążone rodzinnie, może znajdować się w grupie ryzyka. Hashimoto częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. U dzieci objawia się podobnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak