
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zapalenie tarczycy i powiększenie gruczołu tarczowego. Choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) występuje także u dzieci, zwłaszcza z tzw. obciążeniem rodzinnym, kiedy jedno z rodziców lub rodzeństwa choruje na Hashimoto lub inną chorobę autoimmunologiczną.
Hashimoto u dzieci
Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą tarczycy u dzieci. W przebiegu tej choroby autoimmunologicznej organizm atakuje tarczycę, traktując białka tarczycowe jako wroga, co prowadzi do ich zwalczania i niedoczynności tarczycy.
Przyczyny Hashimoto u dzieci
Choroba Hashimoto może rozwinąć się u dziecka z następujących powodów:
- obciążenie rodzinne
- za mało jodu w diecie dziecka
- wrodzone wady tarczycy
- radioterapia w leczeniu onkologicznym dziecka
- źle leczona choroba Hashimoto u matki w czasie ciąży
Objawy Hashimoto u dzieci
Objawy Hashimoto u dzieci pojawiają się najczęściej u 7- i 8-latków oraz w czasie dojrzewania. Częściej zdarzają się u dziewczynek niż u chłopców. Część objawów Hashimoto u dziecka jest identycznych jak u osoby dorosłej, ale część symptomów jest typowa dla dzieci. Zaniepokoić powinny następujące symptomy niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto:
- wolne tempo wzrostu
- opóźnione dojrzewanie
- opóźnione wyrzynanie się zębów
- wole tarczycy (u ok. 40 proc. dzieci)
- zmęczenie
- senność
- sucha skóra
- nadwrażliwość na zimno
- brak apetytu
- opuchnięta twarz
- zachrypnięty głos
- drażliwość
- agresywne zachowania
- nadmierna potliwość
- przyspieszone tętno
- problemy z koncentracją
- wypadanie włosów
- przybieranie na wadze
- zaparcia
Diagnozowanie Hashimoto u dziecka
Jednym z elementów diagnozowania Hashimoto jest USG tarczycy. Jednak w przypadku dzieci, w pierwszej fazie choroby zmiany w obrazie USG tarczycy można zauważyć tylko u 37 proc. dzieci. Ta sytuacja zazwyczaj szybko ulega zmianie – w ciągu 7 miesięcy u połowy chorych dzieci pojawia się charakterystyczny obraz tarczycy podczas badania ultrasonograficznego. U niektórych dzieci jednak zmiany są długo niezauważalne, dlatego w celu postawienia diagnozy Hashimoto u dziecka, należy brać pod uwagę:
- występowanie objawów Hashimoto
- badania tarczycy TSH, fT3, fT4, PRL, przeciwciała anty TPO
- przeciwciała anty TG
- USG tarczycy
Leczenie Hashimoto u dzieci
Hashimoto w pierwszym okresie przebiega z nadczynnością tarczycy, które następnie przechodzi w niedoczynność. Dziecko, u którego zdiagnozowano chorobę Hashimoto, musi być pod stałą opieką endokrynologa, który dobiera odpowiednie leczenie syntetyczną tyroksyną (lewotyroksyna). Leczenie dzieci L-tyroksyną jest podobne do leczenia dorosłych. Lekarz dobiera dawki w zależności od wagi i etapu rozwoju dziecka. Czasami dobranie odpowiedniej dawki może zająć sporo czasu. Pomocna w leczeniu Hashimoto bywa również odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy.
Hashimoto u dzieci: powikłania
Nieleczona choroba Hashimoto może prowadzić do:
- chorób serca
- podwyższonego poziomu cholesterolu
- problemów psychicznych (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa)
- obrzęku śluzowatego (choroba Gulla)
Choroba Hashimoto a inne choroby
Prawdopodobieństwo wystąpienia Hashimoto u dziecka jest większe, jeśli zdiagnozowano u niego już:
- ADHD (częste są błędne diagnozy ADHD, gdy w rzeczywistości dziecko cierpi na Hashimoto)
- cukrzycę typu 1
- zespół Downa
Hashimoto a ciąża
Hashimoto może utrudniać dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej, dlatego choroba ta zwiększa ryzyko poronień trzykrotnie w porównaniu ze zdrowymi kobietami. Jeśli u kobiety w ciąży oprócz Hashimoto występuje również zespół antyfosfolipidowy (schorzenie tkanki łącznej), w ciąży mogą wystąpić utrudnienia wzrostu płodu i niewydolność łożyska. Jeśli jednak kobieta chorująca na Hashimoto w ciąży jest pod stałą kontrolą endokrynologa i ma unormowany poziom hormonów tarczycy, szanse za prawidłowy przebieg ciąży i poród są wysokie.
Zobacz też:
- Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja
- Zmęczenie, sucha skóra i drażliwość: może to chora tarczyca?
- Problemy z tarczycą: za wysokie TSH = niedoczynność tarczycy?