Hipercholesterolemia rodzinna
StockAdobe
Zdrowie

Czym jest hipercholesterolemia rodzinna i jakie są skutki tej choroby?

Jeśli twoi dziadkowie lub rodzice cierpieli z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, ty również możesz mieć do tego predyspozycje i cierpieć na hipercholesterolemię. Dlaczego szybka diagnoza jest tak ważna? Sprawdź!

Według statystyk aż 99 procent chorych na hipercholesterolemię rodzinną nie ma o tym świadomości. To bardzo poważny problem, ponieważ ta choroba dziedziczna jest w stanie skrócić życie nawet o 20-30 lat. Jak ją rozpoznać i leczyć, by uniknąć powikłań? Podpowiadamy!

Czym jest hipercholesterolemia rodzinna?

Hipercholesterolemia rodzinna to zbyt wysoki poziom cholesterolu, który jest uwarunkowany genetycznie. Obecnie w Polsce ma to schorzenie ok. 200 tysięcy osób, ale zdiagnozowanych jest jedynie ok. 1 procenta. Skutki hipercholesterolemii mogą być bardzo poważne, powoduje ona nie tylko miażdżycę, lecz także takie następstwa,  jak:

  • udary mózgu,
  • zawały serca,
  • przedwczesne zgony.

Przyczyny zbyt wysokiego cholesterolu

W przypadku hipercholesterolemii rodzinnej za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiadają geny. Można pozornie wyglądać bardzo zdrowo, być szczupłym, zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia i mieć przy tym bardzo wysoki poziom cholesterolu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań sprawdzających poziom cholesterolu, nawet u dzieci, gdyż one także mogą być obciążone genetycznie, a jedynie szybka diagnoza i wszczęcie leczenia farmakologicznego (najlepiej jeszcze przed pojawieniem się miażdżycy u chorego) jest w stanie zabezpieczyć pacjenta przed zawałem czy udarem.

Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej

Chorzy na hipercholesterolemię rodzinną mogą liczyć w ramach refundacji na:

  • terapię statynową,
  • terapię skojarzoną statyn z ezetimibem,
  • zabiegi LDL-aferezy.

– Istnieją natomiast jeszcze inne ważne leki, jak inhibitory PCSK9, ale one nie są jak na razie refundowane w Polsce. Terapia nimi jest bardzo droga, a przy tym trwa do końca życia, dlatego niewiele osób może sobie na nią pozwolić  – twierdzi dr hab. n. med. Marlena Broncel z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Dieta przy hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna z racji tego, że jest chorobą dziedziczoną, nie jest zależna od stylu życia, w tym żywienia. Zawsze warto jednak stosować dietę, która nie powoduje podwyższania się poziomu cholesterolu, dlatego zamiast tłustych mięs i wędlin, masła, tłustej śmietany, pieczywa pszennego, białego ryżu, słodyczy czy fast foodów lepiej jest wybierać chude mięso i ryby, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, warzywa i owoce.

Na podstawie materiałów prasowych Newsrm.tv​

Zobacz też:

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Hipercholesterolemia u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia
Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!

Czy regularnie badasz swojemu dziecku poziom cholesterolu ? Jeśli nie, a skończyło ono już 5 lat, zacznij to robić. Okazuje się, że nawet zdrowo wyglądające dzieci mogą mieć znacznie podwyższony cholesterol całkowity, np. z powodu hipercholesterolemii. Brak leczenia może skutkować miażdżycą, udarem mózgu lub zawałem serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie bagatelizujmy tego! Jak rozpoznać hipercholesterolemię u dziecka? Hipercholesterolemia jest to nieprawidłowość metaboliczna , która powoduje znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu, niezależnie od stylu życia, jaki się prowadzi. Ma ona podłoże genetyczne. To znaczy, że może się zdarzyć, że dziecko jest pozornie zdrowe , bo ma prawidłową dietę i jest aktywne fizycznie, a tak naprawdę będzie ono miało bardzo wysoki cholesterol. Aby wykryć, czy dziecko cierpi na hipercholesterolemię, czyli odziedziczyło wysoki cholesterol po przodkach, należy wykonać badanie krwi . Badanie to nazywane jest lipidogramem , pozwala na ocenę stężenia w osoczu krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, triglicerydów. Profil lipidowy powinno się badać u wszystkich dzieci powyżej 5. roku życia, a u tych, które są obciążone hipercholesterolemią rodzinną nawet już po 2. roku życia (zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka Jeśli dziecko cierpi na hipercholesterolemię rodzinną , wówczas cholesterol przekraczający górną normę odziedziczyło po rodzicach lub dziadkach. Inne przyczyny tej nieprawidłowości to skumulowanie takich czynników, jak: zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone; nadwaga; zbyt mała aktywność fizyczna. Jeśli cholesterol u dziecka będzie znacznie przekraczał normy, może w przyszłości przyczynić się do powstania miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału...

Cholesterol u dzieci
StockAdobe
Aktualności
Lekarze namawiają do badań cholesterolu u dziecka
Tak, to nie pomyłka! Według najnowszych zaleceń dziecku między 5. a 10. rokiem życia trzeba sprawdzić poziom cholesterolu. Niektórzy lekarze są za tym, by sprawdzać cholesterol już u dwulatka. Teraz możesz to zrobić nawet bez skierowania!

Nie tylko dorośli powinni sprawdzać poziom cholesterolu . Dzieci też, i to nawet, jeśli są szczupłe. Sprawdzenie poziomu cholesterolu jest wręcz konieczne, jeśli dziecko na nadwagę lub otyłość, a także jeśli w rodzinie występują choroby cywilizacyjne : otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu. Dlaczego badanie cholesterolu u dziecka jest tak ważne? Bo tylko w okresie dzieciństwa można zapobiec miażdżycy - chorobie, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Blaszki miażdżycowe w dzieciństwie Pierwsze blaszki miażdżycowe tworzą się już w okresie dzieciństwa. Gdy blaszka miażdżycowa już się utworzy, nie ma szans zginąć: światło naczynia krwionośnego, przez które płynie krew, już zawsze będzie węższe. Dlatego pojawia się nadciśnienie . – Zanim jednak pojawi się blaszka miażdżycowa, w naczyniach krwionośnych tworzą się w naczyniach tzw. plamy tłuszczowe. Mogą one pojawić się bardzo wcześnie - opisywano je nawet w naczyniach krwionośnych płodu! Jednak te zmiany można cofnąć: jeśli dziecko będzie odpowiednio się odżywiało i prowadziło zdrowy styl życia – mówi  prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ważne jest, żeby sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmiany miażdżycowe, najlepiej - między 5. a 10 rokiem życia. Można to zrobić nawet wcześniej: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca nawet, żeby pierwszy raz sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka już w wieku 2 lat, gdy zaczyna ono jeść to, co dorośli. Jeśli okaże się, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, można od razu zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Rodzice i lekarze nie wiedzą, że warto sprawdzać poziom cholesterolu – W Polsce  bardzo niewiele badań cholesterolu wykonuje się u dzieci. Nie jest to zgodne z...

Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Prof. Gruchała: Sprawdź u dziecka cholesterol! [WYWIAD]
Dziecko może mieć 3 razy za wysoki poziom cholesterolu, chociaż jest szczupłe. Grozi to miażdżycą i zawałem serca przed czterdziestką. Dlaczego już 5-latkom trzeba sprawdzić cholesterol, co to są cholesterolata - wyjaśnia prof. Gruchała, kardiolog.

Problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu wcale nie dotyczą jedynie osób dorosłych, ale też dzieci, nawet te pozornie wyglądające na szczupłe i zdrowe. Skąd się bierze wysoki poziom cholesterolu u dziecka i czy jeśli rodzic cierpi z tego powodu, dziecko również jest obciążone? Kiedy trzeba sprawdzić cholesterol u dziecka? Pytamy prof.  Marcina Gruchałę , kardiologa i specjalistę chorób wewnętrznych z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czy to nie przesada badać cholesterol u dziecka? Przecież dzieci nie mają miażdżycy? Miażdżyca zaczyna się już w dzieciństwie, pierwsze blaszki miażdżycowe powstają już w pierwszych latach życia. Pracujemy na nią przez wiele lat. Jeśli chodzi o badania cholesterolu u dziecka , to trzeba koniecznie sprawdzić jego poziom, kiedy rodzice mają wysoki poziom cholesterolu, albo w rodzinie był zawał lub choroba wieńcowa przed 60. rokiem życia. Może to świadczyć o hipercholesterolemii rodzinnej, uwarunkowanej genetycznie. W jakim wieku trzeba sprawdzić u dziecka poziom cholesterolu? Zalecamy, żeby to zrobić już od 5. roku życia . Dziecko może być szczupłe i mieć wysoki poziom cholesterolu? Oczywiście że tak: to właśnie cecha hipercholesterolemii rodzinnej . Jest ona uwarunkowana genetycznie. Dziecko może być szczupłe, jeść zdrowo, ruszać się i mieć bardzo wysoki poziom cholesterolu. Prawidłowy poziom złego cholesterolu u dorosłego to poniżej 135 mg/dl. Jak wysoki poziom cholesterolu zdarza się u dzieci? Często zdarzają się dzieci, u których poziom LDL wynosi 160 mg/dl. Zdarza się, że przychodzą do nas dzieci, u których poziom LDL jest ponad 500 mg/dl. Czytaj też: Jakie są normy cholesterolu u dziecka Czym grozi, jeśli nie rozpozna się, że dziecko ma tak wysoki cholesterol? Zawałem przed 40-50 rokiem życia. Co robić, gdy u dziecka jest tak wysoki poziom cholesterolu? Dziecko dostaje leki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak