
Rodzice dzieci, które są alergikami, muszą poznać bardzo dużo nowych słów związanych właśnie z uczuleniami. Znaczenie jednego z nich - histamina - wyjaśnia prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog z Katedry i Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Co to jest histamina?
Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego, kiedy organizm uczulonego dziecka zetknie się z alergenem, np. z pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, świąd. Są to właśnie objawy uczulenia.
Czy leki antyhistaminowe leczą alergię?
Leki antyhistaminowe hamują wydzielanie histaminy, czyli substancji wydzielanej przez organizm jako reakcja na alergen, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. W ten sposób znosimy objawy chorobowe, natomiast nie leczymy samej przyczyny, dlatego po odstawieniu leku przy kontakcie z alergenem objawy mogą wrócić. Za najbezpieczniejsze leki uważa się desloratadynę czy lewocytyryzynę. Dziecko może je długo przyjmować.
Zobacz też: Co to jest wstrząs anafilaktyczny?