homeopatia na przeziębienie
Fotolia
Zdrowie

Homeopatią w uczulenie

Alergia jest trudna do wyleczenia, dlatego rodzice czasem sięgają po kontrowersyjne metody leczenia, np. homeopatię. Co na to specjalista-alergolog?
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska - alergolog
prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja merytoryczna

Ostatnio usłyszałam, że alergie pokarmowe można leczyć, podając dziecku leki homeopatyczne. Proszę o więcej informacji na ten temat.
Anna Fabijańska z Wrocławia

Bardzo przestrzegam przed stosowaniem tak dyskusyjnych sposobów leczenia alergii. Podawanie leków homeopatycznych uczulonemu dziecku na pewno nie uleczy jego dolegliwości, natomiast może sprawić, że objawy będą się nasilać.

Ponadto badania wykazały, że nieumiejętnie leczona alergia może się rozszerzać na kolejne alergeny. Leczenie objawów alergii powinno zawsze odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza, najlepiej alergologa. Tylko on może zdecydować o potrzebie stosowania leków przeciwhistaminowych czy łagodzących lub likwidujących objawy.

Warto też pamiętać, że leki antyhistaminowe nie leczą alergii, ale mogą zatrzymać jej rozwój i zlikwidować objawy uczulenia. Jedynym sposobem wyleczenia alergii jest odczulanie.

Jak sprawić, by dziecko zdrowo się rozwijało? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

dziecko z alergią
Fotolia
Zdrowie
7 błędów rodziców alergika
Alergia to choroba, którą trzeba leczyć. Powinien to robić lekarz, ale przecież na chorobę wszyscy mają mnóstwo rad... Niektóre prowadzą do błędów. Sprawdź jakich, a nie będziesz ich popełniać.

1. Niedowierzanie, że to alergia Alergia to podstępna choroba i może dawać objawy na pierwszy rzut oka niewinne. Pojawiają się zwykle między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia dziecka. Objawem alergii może być np. szorstka skóra, rumieńce na policzkach, ciągle zatkany nosek, rozdrażnienie, słabe przybieranie na wadze. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że dziecko ma alergię, idź z nim jak najszybciej do lekarza. 2. Trzymanie dziecka pod kloszem Uczulone dziecko nie może biegać, marznąć, powinno restrykcyjnie przestrzegać higieny? Bzdura! Ruch i dobra kondycja potrzebne są każdemu dziecku, również alergicznemu. Nie należy też malca przegrzewać, bo to sprzyja przeziębieniom , a na dodatek zaostrza alergiczne zmiany na skórze. Dziecko powinno jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, bawić się z rówieśnikami, nawet jeśli takie zabawy wiążą się z bieganiem po brudnych kałużach i kopaniem w niezbyt czystym piasku. 3. Poleganie na medycynie naturalnej Czasem rodzice zniechęceni brakiem poprawy u smyka, rezygnują z tradycyjnego leczenia. Badania naukowe pokazują zaś, że ani rezonans magnetyczny, ani inne metody jak akupresura czy akupunktura nie są skuteczne w leczeniu alergii. Z tego powodu alergolodzy zdecydowanie ich nie polecają! 4. Zastępowanie mleka krowiego kozim lub sojowym Nadal dość powszechne jest przekonanie, że nie wywołują one uczulenia. Tymczasem mleko kozie uczula tak samo jak krowie. Poza tym jest zbyt ubogie w potrzebne dziecku witaminy i żelazo. Z kolei mleko sojowe uczula prawie 30 proc. dzieci, która ma alergię na mleko krowie. Alergik powinien pić zaleconą przez lekarza mieszankę, w której są wszystkie składniki potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. 5. Przyzwyczajanie dziecka do alergenu Niektórzy radzą, by podawać dziecku produkty je uczulające, bo dzięki temu alergik się do nich przyzwyczai. To...

dziecko, alergia, błędy, rodzice
Zdrowie
Błędy rodziców małego alergika
Sześć najczęstszych błędów, jakie popełniają rodzice małych alergików. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów w opiece nad dzieckiem z alergią.

Badania wykazały, że wasze dziecko ma alergię? Masz wątpliwości co do metod opieki nad dzieckiem z alergią? A może wprost przeciwnie - wydaje ci się, że wszystko robisz dobrze? Sprawdź, czy na pewno nie popełniasz żadnych błędów w związku z opieką nad dzieckiem z alergią skórną lub alergią pokarmową . Powtarzająca się szóstka Rodzice trzymają dziecko pod kloszem zakazując mu aktywności fizycznej jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Tymczasem ruch i dobra kondycja potrzebna jest każdemu dziecku, również alergicznemu. Polegają na medycynie naturalnej , rezygnując z tradycyjnego leczenia. Badania naukowe pokazują zaś, że ani homeopatia, ani rezonans magnetyczny, ani inne metody jak akupresura czy akupunktura nie są wystarczająco skuteczne w leczeniu nasilonej alergii i mogą być stosowane jedynie jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia po konsultacji z alergologiem . Wyrzucają z domu ukochanego psa czy kota , co jest dla dziecka silnym stresem. A stres bardzo zaostrza alergię. Chcą przyzwyczaić dziecko do alergenu , np. podając mu od czasu do czasu trochę pokarmu, na który jest uczulone. To może nasilić objawy alergii. Rezygnują z leczenia przewlekłego, bojąc się, że organizm przyzwyczai się do leków. Stosowane dzisiaj leki podaje się w małych bezpiecznych dawkach, które nie powodują uzależnienia ani innych poważnych skutków ubocznych. Odstawienie leków bez konsultacji z alergologiem może pogorszyć stan dziecka. Odrzucają możliwość obecności alergii u dziecka. To sprawia, że objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe, a nawet niebezpieczne dla dziecka .

Prof. Piotr Kuna
Archiwum prywatne
Zdrowie
Najgorsze, co mogą zrobić rodzice, to nie leczyć alergii - mówi prof. Piotr Kuna
Czy przyjmowanie przez wiele lat leków na alergię jest bezpieczne i czy sterydy nie spowodują otyłości? Czy homaopatia działa i co ze sportem u alergika - tłumaczy prof. Piotr Kuna, jeden z najbardziej znanych alergologów w Polsce. U niego alergię wykryto dopiero, gdy był dorosły, choć chorował już od dziecka.

Prof. dr hab. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, dyrektorem Podyplomowej Szkoły Alergii Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Od wielu lat zajmuje się leczeniem alergii, wiele lat był prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Czy leki stosowane w leczeniu alergii są bezpieczne dla dziecka? Jak długo dziecko musi je przyjmować? Jest kilka rodzajów leków antyalergicznych. Najczęściej stosowane są leki antyhistaminowe . Podaje się je w każdej postaci alergii: wziewnej, pokarmowej , skórnej. Działają na pewien uniwersalny mechanizm alergii, który jest związany z uwalnianiem histaminy , powodującej takie objawy, jak obrzęk śluzówek, katar sienny, pokrzywkę. Leki antyhistaminowe blokują wydzielanie histaminy. W pierwszych latach występowania alergii za większość objawów odpowiada histamina i wówczas leki antyhistaminowe są bardzo skuteczne. Jeśli alergia nie jest leczona, to oprócz histaminy zaczynają działać inne mediatory , i wtedy same leki antyhistaminowe już nie pomogą. Trzeba też podawać inne leki. Alergia to jest proces samonapędzający się, jeśli nie będziemy jej od początku dobrze leczyć, będzie się rozwijać. Czy to znaczy, że nawet jeśli dziecko ma niewielkie objawy, powinno się brać leki?   Tak, bo wtedy jest szansa, że choroba nie będzie się rozwijać. Niestety, często rodzice podają dziecku leki, ale gdy stan jego zdrowia poprawia się, to odstawiają je, bez zgody lekarza. Objawy po jakimś czasie wracają, ale zwykle są ostrzejsze. Leki antyhistaminowe można ciągle podawać? A skutki uboczne? Powinno je się podawać stale, jeśli dziecko jest uczulenie na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego . Jeżeli dziecko ma alergię na pyłki, to powinno brać leki przez cały okres pylenia. Nowa generacja leków antyhistaminowych jest bardzo bezpieczna. Nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak