Jak przetrwać infekcję gardła? 6 sprawdzonych sposobów
04 listopada 2019
Pogoda za oknem sprzyja zabawom na dworze. Zbieranie kolorowych liści, skakanie po kałużach, jesienne spacery. Jest jednak druga strona medalu – przy tej aurze dość łatwo o infekcję gardła. Kiedy ta zatrzyma nas w domu, wcale jednak nie musimy się nudzić! Mamy udowodniły, że znają sposoby na umilanie sobie czasu podczas infekcji!
Podstawą walki z chorym gardłem jest oczywiście odpowiednie leczenie! Pomocny okazał się spray na gardło „Uniben”. Wyposażony jest w długi aplikator, dzięki któremu precyzyjnie dotrzeć można do ogniska zapalnego. Ma przyjemny, słodki, miętowy smak i może być stosowany w każdym wieku, także u dzieci.
Mamy sięgały jednak również po sprawdzone, „babcine” sposoby. Ciepły szalik, olejki zapachowe i przede wszystkim gorąca herbata z ulubionymi dodatkami: miodem, malinami, imbirem i cytryną.
Jeśli jednak infekcja sprowadzała się tylko i wyłącznie do bólu gardła a większość zabaw była możliwa, to właśnie wypełnienie czasu wolnego było największym wyzwaniem! Poprosiliśmy nasze czytelniczki, żeby podzieliły się z nami swoimi patentami. Oto ich propozycje:
1. Wspólne czytanie
Mamy pokazały na nadesłanych zdjęciach, że czas spędzany w domu to idealny moment, żeby nadrobić zaległości w lekturach, czy zgłębić temat który wyjątkowo was zaciekawił. Podczas infekcji była okazja poczytać więcej o planetach i poznać tajniki anatomii. Mamy maluszków pokazywały, że był to czas na naukę literek, cyferek, kształtów i kolorów.
2. Gotowanie
Były ciastka, torty i rogaliki, ale nie zabrakło tez prawdziwych, obiadowych rarytasów. Mali kucharze dzielnie pomagali w kuchni i mimo panującej infekcji, uśmiechy królowały na ich buziach.
Redakcja/mat. pras.
3. Zabawa w szpital
Oprócz maluchów chorowały też misie, króliki, lalki i… rodzice. Ci stanowili wyjątkowo dzielną grupę pacjentów. Na zdjęciach widać jak z uśmiechem znosili wszystkie zastrzyki, pomiary temperatury i bez marudzenia przyjmowali podawane leki. Na pewno wrócili już do zdrowia!
4. Prace plastyczne
Jesienne ludziki z kasztanów, kompozycje z liści, ale też farby, kredki, flamastry i plastelina. W tej dziedzinie chora maluchy rozwijały się chyba najchętniej. Nie brakowało również kolorowych wycinanek, gotowych naklejek, fragmentów tkanin i włóczek. Wszystkie prace były niezwykle kreatywne, wiele z nich łączyło wiele technik, ale to co najważniejsze – sprawiały, że czas w chorobie płynął szybko i atrakcyjnie.
5. Nauka przez zabawę
Choć wszystkie poprzednie aktywności miały w sobie element wiedzy przekazywanej w zabawie, nie zabrakło wśród pokazanych przez rodziców aktywności typowo edukacyjnych. Choćby rysowanie po śladach, kopiowanie literek i cyferek a także zgłębianie książkowej wiedzy. To chyba najlepszy sposób na jej przemycenie!
6. Sen
To oprócz wsparcia medycznego chyba najbardziej skuteczny sposób na przetrwanie choroby! I – co pokazali rodzice – wiele maluchów z niego skorzystało.
Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej.
Substancja czynna: chlorowodorek benzydaminy (Benzydamini hydrochloridum).
Dawka: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg/ml.
Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej.
Wskazania do stosowania: Leczenie miejscowych objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, www.uniben.pl.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuje się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Jeżeli do tej pory nie otrzymałaś pieniędzy, zamiast czekać bezczynnie, zacznij działać. Podpowiadamy, co zrobić, aby pieniądze w końcu do ciebie trafiły.
31 października minął ważny termin wypłat 500 plus na pierwsze dziecko. Ale są przypadki, że nie wszyscy rodzice otrzymali na czas pieniądze. Już miesiąc temu były problemy z wypłatami - część rodzin jeszcze ich nie dostała, inne z kolei otrzymywały je w transzach. Jeżeli jest to wina urzędników, możesz złożyć na nich skargę.
1500 złotych do końca października
Od 1 lipca przyjmowane są wnioski o 500 plus na nowych zasadach. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody rodziny także na pierwsze lub jedyne dziecko. Zgodnie z przepisami, jeżeli do końca sierpnia złożyłaś wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, powinnaś otrzymać do końca października 1500 złotych (z wyrównaniem od lipca).
Co zrobić, jeżeli mimo upływu tego terminu, pieniądze nie dotarły? Na odsetki niestety nie ma co liczyć. Można jednak złożyć skargę na urzędników ośrodków pomocy, co przyspieszy rozpatrzenie wniosku.
Jak złożyć skargę?
Jeżeli urzędnicy nie dotrzymali terminu wypłaty, można złożyć skargę na ich bezczynność. Trzeba ją napisać do urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejscu zamieszkania. W skardze zawrzyj:
dokładny opis sprawy,
termin złożenia wniosku.
W takiej sytuacji urząd wojewódzki zapyta ośrodek pomocy społecznej o opóźnienie i jeżeli okaże się to konieczne, przeprowadzi kontrolę.
Możesz otrzymać zaliczkę
Jeżeli masz trudną sytuację finansową i nadal czekasz na 500 plus na pierwsze dziecko, możesz zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o zaliczkową wypłatę świadczenia. Pamiętaj jednak, że gdyby się okazało, że z jakichś powodów 500 plus ci się nie należy, pobrane pieniądze trzeba będzie zwrócić.
Mieszkasz za granicą i nie otrzymałaś 500 plus
Jeżeli jeden z rodziców mieszka za granicą opóźnienia w wypłacie 500 plus mogą okazać się dłuższe. Wynika to z tego, że urzędnicy nie mają...