dziecko, szpital, zdrowie dziecka, lekarz
Panthermedia
Zdrowie

Jak przetrwać pobyt w szpitalu

Gdy lekarz zdecyduje, że choroba malucha wymaga leczenia szpitalnego, będziesz dla dziecka przewodnikiem, opiekunem, ochroniarzem i środkiem przeciwbólowym jednocześnie. Podpowiadamy, jak pogodzić te role.

Czasem wystarczy syropek, kilka dni w łóżku i dziecko bez problemów wraca do zdrowia. Ale gdy choroba wymyka się spod kontroli, maluch potrzebuje całodobowej opieki lekarzy. Nie ma rady, trzeba iść do szpitala. Mało która mama jest na to przygotowana, wolimy nie myśleć, że to spotka naszą pociechę. Dlatego (tak na wszelki wypadek) damy ci ściągawkę z radami, które pomogą przetrwać pobyt w szpitalu.

Zanim pojedziesz z dzieckiem do szpitala

Szpitalna przeprawa to wielkie wyzwanie dla rodzica. Musi pomagać dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, zachowując spokój i pogodę ducha. Od czego zacząć? Od wyjaśnienia, co się dzieje. Dla dziecka szpital to nieznany ląd. Nie wie, jak tam będzie, ale boi się, ponieważ obawiamy się tego, czego nie znamy. Wytłumacz więc, że jedziecie do miejsca, gdzie pracują zdolni lekarze, którzy leczą dzieci. Zostaniecie tam kilka dni, będą badania, leki i malec poczuje, że wraca do zdrowia. Powiedz, że dziecko będzie miało swoje łóżko, bo będziecie w szpitalu spać. Być może w pokoju będą też inne dzieci. Zapewnij, że będziesz z maluchem przez cały czas, że nie zostanie tam sam.
 

  1. Najważniejsze jest jednak, aby przekonać smyka, że jedzie do miejsca, gdzie lekarze się nim dobrze zaopiekują i szybko poczuje się lepiej. Gdy dziecko cierpi, to najważniejsza dla niego informacja.
  2. Drugim istotnym faktem jest twoja obecność. „Mama będzie ze mną” – to ta myśl daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala malcowi zmierzyć się z nieznanym. Kiedy dowiesz się, że dziecko idzie do szpitala, będziesz zdenerwowana i przestraszona. Ale staraj się nie okazywać tego maluszkowi. Zrób wszystko, żeby zbudować w nim zaufanie do lekarzy i wiarę, że wszystko będzie dobrze.

Dziecko w szpitalu - oswajanie nieznanego

Od przestąpienia progu szpitala rób wszystko, by dziecko dostrzegło to, co ciekawe i wesołe. „Spójrz, lekarze mają niebieskie fartuchy, wyglądają jak smerfy”, „Pan doktor ma na imię Michał, jak twój wujek”. Uśmiechnij się do pielęgniarek, powiedz „dzień dobry” salowej. Pokaż dziecku, gdzie jest jego łóżko, rzuć na nie  ulubioną zabawkę, przebierz malca w domową pidżamkę. Zaprowadź do łazienki, sprawdźcie widok z okna.

Chociaż to może być trudne, postaraj się zachowywać jak w nowym pensjonacie, w którym macie spędzić wakacje. Aby malec nie czuł się nieswojo, przedstaw się mamie pacjenta z sąsiedniego łóżka, zapytaj, jak na imię ma jej dziecko, zagadaj do malucha. Możesz dorzucić: „A to mój Piotruś, ma cztery lata”. Zbudowanie relacji lub choćby przełamanie milczenia ma znaczenie. Bo synek nie leży już w pokoju z obcym chłopcem, tylko z Adasiem,a obok nie siedzi jakaś pani, tylko jego mama. Te drobne zmiany pozwalają oswoić otoczenie, a to zmniejsza lęk.

Zobacz też: Szok – to łazienki w polskich szpitalach! W dodatku to oddział dziecięcy!

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

dziecko, szpital, zdrowie dziecka, lekarz
Panthermedia
Wychowanie
Lęk przed szpitalem i lekarzem - skuteczne rady
Kontakt z lekarzem i pobyt w szpitalu są czasem konieczne, choć dla większości dzieci taka wizyta wiąże się z ogromnym stresem. Jak postępować, by złagodzić lęk przed szpitalem i ułatwić rozłąkę z rodzicami?

Dzieci w starszym wieku, które pamiętają wszystkie nieprzyjemne sytuacje związane z pobytem u lekarza (np. badania, zastrzyki, pobieranie krwi), boją się kolejnych wizyt. Aby nie potęgować strachu dziecka, należy przede wszystkim podejść ze zrozumieniem do jego lęków i nie bagatelizować ich. Przed każdą kolejną wizytą trzeba dziecko nastawić psychicznie , opowiadać o spotkaniu z lekarzem i przedstawić możliwy scenariusz wydarzeń. Bardzo ważne są częste rozmowy na ten temat, odpowiadanie na każde pytanie, czytanie książek i oglądanie obrazków lekarzy i pielęgniarek, a także zabawa w lekarza, aby dziecko przywykło do tego tematu. Przy każdej wizycie trzeba dziecku okazać maksymalnie dużo wsparcia, zapewniając jak największe poczucie bezpieczeństwa. Dobrze jest wziąć dziecku jego ulubioną zabawkę, która może się okazać dla niego dużym wsparciem psychicznym. Dobry skutek przynosi też obietnica dziecku jakiejś nagrody po wizycie u lekarza. Pobyt dziecka w szpitalu Pobyt dziecka w szpitalu jest zawsze koniecznością i wiąże się z dużym stresem, lękiem i poczuciem osamotnienia. Źródłem lęku jest zazwyczaj brak wiedzy i wyobrażeń na temat szpitala i tego, co tam się dzieje. Dlatego, aby zmniejszyć negatywne uczucie, należy dziecko jak najlepiej przygotować na czekające go przeżycia. Pierwszym krokiem jest wyczerpująca rozmowa (do której dziecko może wracać przez kilka kolejnych dni), w czasie której rodzice powinni wytłumaczyć dziecku: co to jest szpital , co się tam robi, po co dzieci tam chodzą. Trzeba się postarać wytworzyć dobre nastawienie dziecka do szpitala i znajdujących się tam lekarzy i pielęgniarek. Trzeba również nastawić swoje dziecko, że rodzice najprawdopodobniej nie będą mu towarzyszyć cały czas i będzie musiało pobyć tylko z personelem medycznym i z innymi dziećmi które też tam poszły żeby się wyleczyć; ale również trzeba...

dziecko w szpitalu
fotolia.com
Zdrowie
Dziecko w szpitalu. Jak mu pomóc radzi dr Maria Korzon
Gdy dziecko trafia do szpitala, nie wie, co je czeka. Jest przestraszone, boi się obcego wnętrza, traci dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa. Jak mu pomóc, radzi prof. n.med. Maria Korzon, członek zarządu oraz prezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Jeśli dziecko zostanie w szpitalu samo, przeżywa ogromny stres , czuje się opuszczone, zdradzone przez najbliższych. Pobyt tam trwa w jego poczuciu bez końca – ma bowiem inne poczucie czasu niż dorosły. Po takich przeżyciach maluch przez wiele miesięcy „wraca do siebie”. Jest lękliwy, czasem agresywny. Nie może przebaczyć rodzicom, że opuścili go w tak trudnych dla niego chwilach. W szpitalu razem z mamą Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Dzięki staraniom Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego od 1992 roku rodzice mają prawo towarzyszyć swoim pociechom podczas pobytu w szpitalu. To ogromny przełom w opiece nad małymi pacjentami. Dzięki niemu można zmniejszać negatywne skutki przebywania w szpitalu, które kładą się cieniem na rozwoju małego dziecka. ...i przytulanką Można i trzeba zmniejszać stres związany z przyjęciem maluszka do szpitala. Pomaga nie tylko mama ale i ulubiona przytulanka. Nawet kilkunastolatki mają przy sobie futrzane zwierzątka czy lalki. Przytulanka spełnia bowiem ogromną rolę – jest „odgromnikiem” i pocieszycielem w chwilach smutku. Musi być więc starannie dobrana, by dziecko chciało mieć ją przy sobie. Powinna być kolorowa i miękka. Jeśli jest zbyt mocno wypchana twardym materiałem, nie można jej miętosić, a to bardzo uspokaja. Musi też nadawać się do prania. Dziecko zwykle zabiera przytulankę, z którą sypia w domu. Czasem jednak woli ją zostawić, „by w szpitalu nie zachorowała”. Wtedy przyda się prezent, który wkrótce będzie wręczany w ramach naszej akcji na oddziałach pediatrycznych. Rozweseli przestraszone dziecko , doda mu otuchy. Co jeszcze spakować do szpitala? Kilkulatek lubi sam decydować w takich sprawach, ale nie umie przewidzieć, co będzie mu potrzebne. Warto mu cierpliwie pomóc w pakowaniu. Nie powinien jednak zabierać do...

dziecko, lekarz, pluszka, badanie
Panthermedia
Zdrowie
By dziecko nie bało się lekarza
Biały fartuch, dotyk stetoskopu czy zapach przychodni wcale nie muszą kojarzyć się dziecku źle. Dobrze przygotowany maluch stawi czoła strzykawkom, a nawet dentystycznym wiertłom.

Nie ma się co oszukiwać, to rodzice często zarażają dzieci swoimi lękami , np. przed wizytą u stomatologa czy pobieraniem krwi. Dzieci są z natury ciekawe świata i chętnie zmierzą się z nowymi doświadczeniami, jeśli nie będą się ich bać. Przygotowanie dziecka do wizyty w przychodni Dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne, na szczepienia lub bilanse. A jeśli zdarzy im się zachorować, spotkań z lekarzem jest jeszcze więcej. Przećwicz wizytę , bawiąc się, np. w leczenie misia. Możesz kupić dziecku zabawkowy zestaw lekarski . Zabawa stanie się prawie realną wizytą u lekarza, kiedy dziecko wyposażone w taki zestaw zacznie badać mamę i tatę. Uwzględnij w zabawie stałe elementy wizyty, które zwykle najbardziej stresują nieprzygotowane dzieci, np. osłuchiwanie stetoskopem (sprawdzamy, jak pracuje serduszko albo szukamy, gdzie schował się kaszel), oglądanie gardła patyczkiem, którego dzieci bardzo nie lubią – płaczą, mają odruch wymiotny. Jeśli nauczysz dziecko , by szeroko otwierał buzię (np. jak smok paszczę), patyczek nie będzie konieczny. Dobrym rozwiązaniem jest też czytanie książeczek o lekarzu , leczeniu, o chorobach, o dentyście. Mów prawdę. Nie wmawiaj dziecku, że szczepienie nie boli. Lepiej powiedz: „Ukłucie jest nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”. Dodatkowo możesz posmarować skórę znieczulającą maścią. Umawiaj się na wizyty w porze, gdy maluch nie jest zmęczony. Wcześniej nakarm dziecko, bo głodny pacjent to zły pacjent. Jeśli maluch ma być zaszczepiony albo płacze podczas badania , zacznij go karmić. Pierś mamy bywa najlepszym środkiem znieczulającym . Zabierz zabawki , aby czekanie się nie dłużyło. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli maluch go używa), a dla starszego dziecka kredki i kartki. W podbramkowej sytuacji pozwól przejrzeć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak