lekarz, dziecko, badanie, chłopiec, przedszkolak
Zdrowie

Jak rozpoznać nowotwory u dzieci?

Rozpoznanie nowotworu u dziecka nie jest łatwe. Objawy często przypominają typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?
dr Paweł Grzesiowski
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja merytoryczna

Słyszałam o akcji wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Mam pięcioletniego syna i chciałabym wiedzieć, na co tak naprawdę powinnam zwracać uwagę?


Rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium jest trudne. Objawy często przypominają bowiem typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Jest jednak kilka rodzajów nowotworów szczególnie częstych u dzieci. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?

Objawy nowotworów u przedszkolaków

U przedszkolaków (3–6 lat) najczęściej występuje białaczka. Objawy białaczki, które powinny niepokoić, to: gwałtowna utrata wagi, bóle pleców, nadmierna potliwość. Chorym dzieciom zdarzają się krwotoki z nosa oraz gorączki bez infekcji. Warto też zwrócić uwagę na sytuację, gdy żywiołowy, aktywny przedszkolak staje się nagle apatyczny, senny, osłabiony i traci apetyt.
Uwaga! Często pierwszy atak białaczki następuje po infekcji.

Częstym nowotworem jest też guz nerki. W tym przypadku niepokojące sygnały to: gorączka, powiększony obwód brzucha, krew w moczu, spadek apetytu, gwałtowne chudnięcie, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe zaparcia, bóle brzucha oraz wymioty.

Objawy nowotworów u starszych dzieci

U starszych dzieci (powyżej 5 lat) może wystąpić chłoniak. Jest to choroba układu limfatycznego, której pierwszymi objawami mogą być powiększone węzły chłonne (na karku i szyi, pod pachami, w pachwinach), swędzenie skóry, nadmierna potliwość zwłaszcza nocą,  krwotoki z nosa, anemia, nawracające gorączki bez przyczyny oraz zmiana zachowania dziecka (nagle traci zainteresowania, łatwiej się męczy). 

Uwaga! Nowotwory u dzieci wykryte we wczesnym stadium są prawie w stu procentach uleczalne. Dlatego, gdy coś cię niepokoi, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą.

Zobacz też: Nowotwory u dzieci można pokonać
 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

ból, brzuszek, dziecko, choroba
Zdrowie
Ból brzuszka u dziecka. Czy to stres, czy może choroba?
Ból brzucha u dziecka może się pojawić przed nocowaniem u babci, wyjściem do przedszkola lub urodzinami kolegi. Przypuszczasz, że to nerwy, ale boisz się, że może jednak bagatelizujesz objaw jakiejś poważnej choroby. Jak rozpoznać, że powodem bólu jest rzeczywiście tylko stres.

Napięcie nerwowe dość często odpowiada za ból brzuszka u małych dzieci. Bo maluchy – wbrew pozorom – mają zdecydowanie dużo więcej powodów do nerwów niż mogą przypuszczać mama i tata. Niemiła pani w przedszkolu, kłótnia rodziców albo obraz, który wisi na ścianie w mieszkaniu babci, u której dziecko ma spędzić noc. Ale ból brzucha może też zapowiadać przyjemne chwile, np. upragniony wyjazd do parku rozrywki czy wyjście do kina.  Przeczytaj,  jakie są sposoby na dziecięcy stres. Jak się objawia ból brzuszka z powodu stresu?  Bóle brzuszka pojawiają się przed lub w trakcie sytuacji stresowych, np. rano przed wyjściem do przedszkola. Żołądek i jelita kurczą się pod jego wpływem napięcia nerwowego, czego skutkiem są kłopoty z trawieniem i z przesuwaniem pokarmu. Mogą dołączyć do nich nudności i biegunka. Jeśli stres jest bardzo silny, także oznaki ogólnego niepokoju, np. przyspieszony oddech, nadmierna potliwość, mdłości, brak apetytu u dziecka , a także moczenie się.      Obejrzyj film, jak karmić dziecko w czasie biegunki Co robić, gdy dziecko boli brzuch?  Jeśli przypuszczasz, że przyczyną bólu jest stres, porozmawiaj z dzieckiem o tym, co go niepokoi. Jeśli maluszek denerwuje się przed wyjściem do przedszkola, powiedz o tym pani, która się nim opiekuje - dziecku na pewno przyda się większa uwaga z jej strony. Może przy okazji dowiesz się, czy w jego przedszkolnym życiu nie wydarzyło się ostatnio coś niepokojącego. Gdy dziecko reaguje bólem brzucha na swoją imprezę urodziną, zastanów się, czy nie niesie ze sobą zbyt wielu wrażeń. Może lepiej kupić tort i zaprosić na uroczysty obiad najbliższą rodzinę a kinderparty odłożyć na później, gdy maluszek nie będzie się nim aż tak bardzo przejmował.  Kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza?  Zawsze wtedy, gdy na...

krew z nosa
fotolia.com
Zdrowie
Gdy dziecku leci krew z nosa
Krew z nosa może się dziecku zdarzyć w upalny dzień i wtedy, gdy maluch ma katar. Spływająca do gardła krew jest też widoczna w ustach. Jeżeli krew leci po uderzeniu w głowę, jedź z dzieckiem do lekarza. W innych przypadkach wystarczy, jeśli pierwszej pomocy udzieli rodzic. Zobacz, co możesz zrobić.

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa? Gdy dziecku leci krew z nosa , należy spokojnie udzielić mu pierwszej pomocy, polegającej na zatamowaniu krwawienia . Należy też uspokoić dziecko i samemu nie panikować. Zwykłe, incydentalne krwawienie nie jest groźne i powinno szybko ustąpić. |Oczywiście jeśli krwawienie pojawiło się na skutek poważnego urazu, należy natychmiast wezwać lekarza.  Jakie mogą być przyczyny krwotoku z nosa? Przyczyny krwawienia z nosa mogą być różne. Często występuje przy przeziębieniu lub zapaleniu zatok , kiedy dziecko zbyt intensywnie smarka nos. Krwawienie z nosa może wywołać: katar, dłubanie w nosie ; zbyt mocne dmuchanie nosa ; intensywny wysiłek fizyczny; kichanie; wysuszone śluzówki nadmiernie suchym powietrzem; przerost migdałka ; włożenie do nosa ciała obcego; złamanie przegrody nosowej; wady w budowie przegrody nosowej; polipy w nosie ; niedobór witamin C oraz K; zmiany hormonalne u nastolatków; niesterydowe leki przeciwzapalne i salicylany podawane w chorobie na zbicie gorączki. Jak zatamować krew z nosa? Pierwsza pomoc w przypadku, gdy dziecku leci krew z nosa, powinna wyglądać następująco: Zaprowadź dziecko do cienia. Posadź je lekko pochylone do przodu na ok. 10 minut. Poproś, by wydmuchało nos. Przez kilka minut delikatnie ściskaj mu nozdrza (malec zacznie oddychać ustami). Na nasadę nosa i czoło połóż mu zimny okład . Uspokój dziecko. Nie odchylaj dziecku głowy do tyłu , bo może się zachłysnąć krwią. Kiedy krwawienie z nosa zgłosić lekarzowi? Jeśli krwawienia powtarzają się, idź z dzieckiem do laryngologa . Przyczyną może być pęknięcie naczynka krwionośnego , a wtedy konieczne jest jego zamknięcie. Gdy krwotok jest wynikiem uderzenia w głowę, szybko wezwij lekarza, aby dziecko nie straciło zbyt dużo krwi.  Jak...

mama, lekarz, dziecko, dziewczynka, choroba, gabinet
Zdrowie
Czy to anemia?
Bladość skóry, osłabienie, brak apetytu, częste infekcje, krwotoki z nosa czy nadmierna senność mogą świadczyć o niedokrwistości u dziecka.

Moja 7-letnia córka ostatnio często choruje, łatwo się męczy, narzeka na bóle głowy. Czy to może być anemia. Jak to sprawdzić? Rzeczywiście bladość skóry, osłabienie, brak apetytu, częste infekcje, krwotoki z nosa czy nadmierna senność mogą świadczyć o niedokrwistości, ale także po prostu o osłabieniu organizmu. Jeśli ma Pani wątpliwości, najlepiej wybrać się do lekarza, który zleci badania krwi.   Na tej podstawie stwierdzi, czy te objawy to anemia , oraz określi, co może być jej przyczyną. Jeśli jest to niedobór żelaza w diecie, zapisze preparat w tabletkach lub kroplach. Najlepiej podawać je rano przed śniadaniem, dbając, by dziecko popijało lekarstwa sokiem pomarańczowym lub ciepłą wodą z sokiem z cytryny. Zawierają one dużo witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza. Co kilka tygodni należy wykonać kontrolne badania krwi . Gdy wszystko wróci do normy, żelazo trzeba podawać jeszcze przez kilka tygodni. Decyzję o przerwaniu leczenia podejmuje pediatra. Dietę dziecka warto też uzupełniać w produkty bogate w żelazo, np.: mięso, jajka, wątróbkę, fasolę i suszone morele. Czytaj więcej: Anemia u dziecka Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak