Zdrowie

O zimowym ubieraniu przedszkolaka

Dzieci nie przepadają za ubrankami, które krępują ruchy i przeszkadzają w zabawie. Ale w paru sprawach po prostu nie można odpuścić. Oto poradnik, który pomoże wam trzymać się ciepło.

Kiedy wyjeżdżasz z dzieckiem na narty, czy choćby tylko bierzecie sanki na osiedlową górkę, na pewno nie chcesz, by skończyło się to zapaleniem oskrzeli czy choćby banalnym katarem? Infekcji nie da się całkiem wyeliminować, ale możesz postępować tak, żeby malec nie przemarzł, nie przemoczył butów ani się nie spocił.

Kup dziecku ciepłą czapkę

Kiedy temperatura na dworze spada, czapka najlepiej chroni maluszka przed wyziębieniem, bo przez odkrytą głowę organizm traci najwięcej ciepła. Jeśli akurat jesteś na Krupówkach, nie daj się skusić sprzedawcom i nie kupuj dziecku pięknej, wełnianej czapy. Pewnie i tak nie będzie jej nosił (bo kłuje!). Lepsze są czapki bawełniane albo polarowe – miękkie i niegryzące. Dobrym rozwiązaniem jest czapka kominiarka. Chroni szyję i trzyma się na głowie nawet podczas największych harców na śniegu. Albo kup pilotkę, dobrze zakrywjącą uszy. Ciepło ucieka też przez kark i dekolt. Dlatego szalik powinien porządnie otulać szyję.
Nasza rada: Polecamy szliki-golfy. To praktyczny ciuszek. W dodatku smyk bez problemu sam się w niego ubierze i na pewno dobrze zakryje sobie nim szyję.

Ubieraj dziecko na cebulkę

Dlaczego lepiej ubierać dziecko warstwami, niż włożyć jedną superciepłą kurtkę? Ponieważ dwie, trzy warstwy lepiej grzeją. Powietrze między nimi stanowi świetny izolator. Poza tym dodatkową warstwę łatwiej będzie zdjąć, jeśli zrobi się cieplej.

  • Pierwsza warstwa to ciepłe majtki, podkoszulek z długim rękawem i rajstopy. Rękawy i nogawki nie mogą być obciskające, gdyż hamuje to krążenie i ciało nie może się samo rozgrzewać. Przed wyjazdem w góry warto zainwestować w bieliznę termoaktywną. Odprowadza ona pot na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą.
  • Druga warstwa to ubranie dzienne, czyli to, co dziecko nosi w domu. Unikaj dużych dekoltów. Najwygodniejsze są golfy, które chronią nawet przy rozpiętej kurtce. Spodnie powinny mieć dość szerokie nogawki. Na tyle, by weszły pod nie rajstopy lub legginsy.
  • W trzeciej warstwie uwzględniamy ciepłą kurtkę z kapturem lub kombinezon, z nieprzemakalnego, oddychającego i nieprzepuszczającego wiatru materiału. Jeśli kurtka, to zakrywająca pupę, nawet gdybyś miała narazić się na wyrzuty małej modnisi, która woli krótszą! Ale na zabawy na śniegu lepszy jest kombinezon – plecki na pewno będą w nim dobrze chronione.

Nasza rada: Doskonale sprawdzają się: dodatkowy mankiet w rękawie, który nie wpuszcza zimna, ściągacze przy rękawach regulowane na rzepy i ściągacz lub troczki w pasie, utrzymujące ubranie bliżej ciała.

Zadbaj o ciepłe stopy dziecka

Zimne palce u nóg to dla malca nie tylko przykre uczucie, ale też ryzyko odmrożenia, szczególnie gdy dziecko bawi się na śniegu. Kupując buty, sprawdź, czy są nieprzemakalne, nie mają zbyt wielu szwów i czy można je ściągnąć na górze (by nie wpadał tędy śnieg). Utrzymujące ciepło skarpety z nowoczesnych dzianin zapewniają stopom dodatkowy komfort. Najlepiej takie, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz i gwarantują izolację cieplną. Jeśli wolisz pozostać przy klasyce – wybierz wełniane z wełny owiec merynosowych, która jest uważana za „inteligentny” materiał: kiedy jest zimno, grzeje, gdy zbyt ciepło, utrzymuje przyjemną temperaturę. Wkładaj je na bawełniane, żeby nie kłuły.
Nasza rada: Unikaj bardzo grubych skarpet wypełniających buty – powietrze między skarpetami a butami zapewnia większą ochronę przed zimnem.

Sprawdzaj, czy dziecko ma ciepłe ręce

Rękawiczki mają ogromne znaczenie podczas mrozu – ręce są szczególnie podatne na odmrożenia. Powinny być ciepłe i nieprzemakalne. Małemu narciarzowi czy saneczkarzowi warto kupić profesjonalne rękawice narciarskie. Żeby w ferworze zabawy nie zapodziały się, połącz je sznurkiem i wsadź w rękawy kurtki.
Nasza rada: Warto kupić 2–3 jednakowe pary rękawiczek, by nie musieć wyrzucać całej pary, kiedy zginie jedna rękawiczka.

 

Ubierz dziecko w zależności od aktywności fizycznej

Jeśli wybieracie się tylko na spokojny spacer do parku, możesz ubrać malca trochę cieplej. Jeśli na dodatek należy do dzieci, które nie rzucają się w szaleńczy slalom po alejkach parkowych, tylko grzecznie spacerują – dodatkowy sweterek nie zaszkodzi. Inaczej sprawa wygląda, kiedy wyjeżdżacie, np. w góry. Tam zazwyczaj dzieci aktywnie spędzają czas, szalejąc na śniegu przez pół dnia. Ubieraj wtedy malucha lżej, zakładając, że podczas zabawy może się spocić (wówczas najłatwiej o przeziębienie). Pod kombinezon nie zakładaj grubego swetra, tylko cienką polarową bluzę, a na wierzch – ortalionową kamizelkę, którą można zdjąć.
Nasza rada: Jeśli nie ma trzaskającego mrozu i tobie wystarcza cienka bluza i kurtka, podobnie ubierz dziecko. Mamy niestety tendencję do przegrzewania dzieci. Ale zasada, wedle której malec powinien mieć o jedną warstwę ubrania więcej niż dorośli, odnosi się do niemowląt, nie do przedszkolaków.

 

Dziecko najpierw marznie, potem się poci

To zdarza się często. Im młodsze dziecko, tym słabszą ma termoregulację, czyli zdolność utrzymywania stałej temperatury ciała. Zwiększone odczuwanie zimna i wychłodzenie może pojawić się nawet przy dodatnich temperaturach, kiedy maluch narażony jest na przenikliwy wiatr lub ma na sobie wilgotną odzież lub obuwie. Ale przegrzane dziecko może czuć się równie źle, jak zmarznięte! Od czasu do czasu sprawdzaj, czy jego kark nie jest spocony; jeśli będzie wilgotny, rozluźnij mu szalik lub zdjąć dodatkową koszulkę (oczywiście w pomieszczeniu).
Nasza rada: Jeśli smyk bardzo się spocił, ma mokrą bieliznę, jest rozgrzany, a na dodatek zerwał się wiatr, wracajcie do domu lub odpocznijcie w pobliskim schronisku.

Polecamy: Zimowe zabawy - zobacz, w co się bawić z dzieckiem zimą

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, zima, sanki
Wychowanie
Idziemy na sanki - zimowy poradnik
Dokąd zabrać dwu-, trzylatka: na górkę obleganą przez starsze dzieci czy zasypany śniegiem trawnik? Co zrobić, by wrócił do domu bez kataru, siniaków i „alergii” na zimę?

Czy nie szkoda ci czasu na siedzenie w domu i spacery po galeriach handlowych, gdy za oknem tyle śniegu? Szkoda? To przy pierwszej okazji zabierz dziecko na sanki. Szaleństwa na śniegu są dzieciom potrzebne. Dzięki nim mają lepszy humor, hartują się i nabierają apetytu na coś więcej niż biszkopty. No i przede wszystkim świetnie się bawią! Czy w rożne dni można iść z dzieckiem na sanki? Pewnie nieraz słyszałaś, że z małym dzieckiem nie powinno się wychodzić, gdy temperatura spada 10 stopni poniżej zera . To prawda, ale nie do końca. Jeśli nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy wieje i jest ponuro. Najlepiej po prostu wyjrzyj za okno. Jeśli ludzie kulą się z zimna i nawet psy nie mają ochoty na spacer, zostańcie w domu, niezależnie od tego, co pokazuje termometr – w końcu sanki nie są za karę. Jeżeli natomiast jest chłodno, ale w miarę ładnie, nie zwlekajcie, bo jutro śniegu może już nie być. Nie wychodźcie jednak na długo: lepiej wyjść dwa razy na pół godziny czy godzinę , niż bawić się na mrozie pół dnia. Zobacz też: Co robić zimą? 14 pomysłów na zimowe atrakcje dla dzieci Gdzie bawić się z dzieckiem zimą? Zimą dzień jest krótki, więc wyprawy do parku czy lasu są możliwe zwykle tylko w weekendy. Jeśli masz niewiele czasu, zabierz dziecko na sanki w jakiekolwiek bezpieczne miejsce – gdy jest śnieg, nawet marny osiedlowy skwerek wygląda jak z bajki. Dziecku wystarczy łagodne wzniesienie, a nawet zwykły, płaski jak stół, zasypany trawnik. Zabawa w pobliżu dom u ma ogromną zaletę – jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zrobi kupę, będzie można zarządzić błyskawiczny odwrót. Jakie sanki wybrać dla dziecka? Tradycyjnych drewnianych albo metalowych sanek (z oparciem i bez) nikomu nie trzeba przedstawiać. W sklepach można znaleźć także nowocześniejsze, zrobione ze sztucznego...

mama, niemowlę, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować malca zimą
W domu ponad 20˚C, a za oknem mróz. Takie huśtawki temperatur źle znosi skóra malca. Musisz ją teraz dobrze chronić przez zimnem, wiatrem, śniegiem. I to nie tylko na buzi!

Czy wolno zimą iść na spacer bez posmarowania buzi malca kremem? Absolutnie nie! Odmrożenie (o co łatwo nie tylko w mróz) może być dla niego groźne. Starannej pielęgnacji w miesiącach zimowych potrzebuje też skóra całego ciała. Dziecko jest cieplej ubrane, rzadziej pozwalamy mu pobawić się na golaska, może więc dochodzić do odparzeń. Zobacz, jak zadbać o maluszka. Nie przegrzewaj Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22˚C. Zakładaj dziecku bawełniane ubranka i nie ubieraj go zbyt ciepło. Gdy się spoci, może łatwo dojść do odparzeń . U niemowlęcia szczególnie często pojawiają się one we wszelkich zgięciach i fałdkach – w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu. Jest tu znacznie słabszy dostęp powietrza, zbiera się pot i brud. Pamiętaj o codziennej kąpieli Nie obawiaj się, że przez to maluszek się przeziębi. Codzienna kąpiel niemowlaka jest ważna, gdyż nawet takie małe dziecko się poci. Podczas kąpieli starannie umyj wszystkie fałdki w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu, używając mydła dla maluchów lub delikatnego płynu do kąpieli (sprawdź, od którego wieku jest zalecany). Następnie je osusz. Umyj też i dokładnie osusz przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg. Jeśli skóra w tych wrażliwych miejscach wygląda normalnie, wystarczy posmarować ją kremem pielęgnacyjnym . Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie mogące świadczyć o początkach stanu zapalnego, użyj kremu lub maści z cynkiem lub talkiem. Czym smarować skórę niemowlaka? Po wykąpaniu i wytarciu maluszka posmaruj go balsamem, mleczkiem lub kremem –  to ważne, gdyż skórę trzeba nawilżyć . Jeśli zauważyłaś miejsca mocno wysuszone (szorstka, łuszcząca się skóra), użyj tłustego kremu lub maści. Oliwki jednak stosuj ostrożnie. Nie wszystkim dzieciom służą. Często powodują, że woda z naskórka przedostaje się na powierzchnię skóry, co...

Co robić, żeby dziecku nie było zimno?
Fotolia
Wychowanie
Co robić, żeby dziecku było ciepło? 12 podpowiedzi
Boisz się, że dziecku będzie zimno na zimowym spacerze? Że nocą zmarznie? Przeczytaj, co robić, żeby temu zapobiec!

Idą mrozy! Nie ma rady: trzeba pomyśleć o tym, jak ubierać dziecko, żeby nie było mu zimno. Co napisawszy, czuję się w obowiązku przypomnieć, że nie możemy dziecka przegrzewać , bo wtedy przeziębienie gotowe! A wiadomo, że jako mamy niemowląt i małych dzieci, ciągle martwimy się, że maluchom może być zimno, często więc ubieramy je zbyt ciepło , myśląc, że lepiej za ciepło, niż za lekko. To błąd. Żaden z tych scenariuszy nie jest dobry dla odporności, zdrowia i wygody dziecka. Co więc robić, żeby dziecko nie marzło zimą, ale żeby też nie pociło się pod nadmiernymi warstwami polaru, puchu i wełny? Spójrz na tych 12 podpowiedzi , jak sprawić, żeby zima minęła w przyjemnym, acz nieprzesadzonym, ciepełku – w domu i na spacerze. Dodatkowa warstwa Dzieci poniżej 2 roku życia są bardziej narażone na odmrożenia i hipotermię (wychłodzenie organizmu), dlatego odpowiednie ubranie i zwracanie uwagi na warunki atmosferyczne to podstawa zimą. Ale właściwie, co to oznacza: odpowiednie ubranie ? Zaleca się, żeby ubierać malutkie dzieci o jedną warstwę więcej niż siebie – jeśli dziecko jedzie na spacer w wózku, wystarczy kocyk na kombinezon. Jednak w przypadku dzieci, które biegają po śniegu, wystarczy sam kombinezon – pamiętaj, że dziecku w ruchu jest cieplej niż tobie, obserwującej je z boku i przytupującej nogami, żeby się rozgrzać. Odpowiednie tkaniny Bawełna, po którą chętnie sięgamy latem, gorzej sprawdza się zimą, bo zatrzymuje wilgoć – jeśli dziecko się zmoczy podczas zabawy na śniegu, będzie mu zimno. Lepsze będą ubrania z wełny, polaru i poliestru . Trzymaj koc w samochodzie Pamiętaj, że podróżując zimą z dzieckiem samochodem, musisz mu zdejmować kurtkę przed zapięciem pasów bezpieczeństwa w foteliku , żeby w razie wypadku dziecko było dobrze chronione! Zabieraj jednak ciepły kocyk, którym możesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak