Zdrowie

Prof. Skarżyński: Każdemu dziecku zbadamy słuch – Mazowsze pierwsze na świecie! [WIDEO]

Co piąte dziecko w wieku 7 lat ma problemy ze słuchem. Wiele z nich można wcześnie wyleczyć pod warunkiem wczesnego zdiagnozowania. Mazowsze będzie pierwszym regionem na świecie, w którym każde dziecko będzie miało przebadany słuch!

Od wielu lat Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadza przesiewowe badania słuchu u dzieci. Z badań prof. Henryka Skarżyńskiego wynika, że co piąte dziecko rozpoczynające naukę w szkole, ma niedosłuch.

Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że co piąte dziecko w Polsce ma problem ze słuchem. Czy można coś z tym zrobić? Można poprawić słuch dziecka?

Na pewno jeśli będziemy przeprowadzać badania przesiewowe, które powinny być prowadzone w każdej szkole, to będziemy wykrywać bardzo wcześnie większość problemów u dzieci, zwłaszcza spowodowanych zmianami pozapalnymi (poinfekcyjnymi), których leczenie jest stosunkowo proste, ale tylko wtedy, jeśli wada jest wykryta wcześnie.
Zobacz także: Prof. Skarżyński – Co 5. dziecko w Polsce ma wadę słuchu

Czy każda szkoła może się zgłosić do badań przesiewowych?

W tej chwili Mazowsze staje się pierwszym regionem w Europie, a właściwie na świecie, gdzie cala populacja osób rozpoczynających naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej będzie objęta przesiewowymi badaniami słuchu. Niezależnie od tego współpracujemy z różnymi szkołami, w ramach różnych programów przesiewowych. Staramy się wspierać badania przesiewowe, zachęcając szkoły, by na ich terenie mógł znajdować się punkt, gdzie mogłyby odbywać się badania słuchu – nie tylko dla pierwszoklasistów. 
Więcej na temat badań przesiewowych u dzieci na stronie: przesiewy-mazowsze.ifps.org.pl.

Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów profilaktycznych dotyczących wad słuchu i mowy – w Polsce oraz na świecie.

Zobacz także: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma niedosłuch przez 50 minut!

Zdrowie
Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu – alarmuje prof. Skarżyński
Badania wykonane u ponad miliona dzieci w wieku 7 lat potwierdziły, że co 5. dziecko ma różne zaburzenia słuchu, które wpływają na jakość jego kontaktów z rówieśnikami, a potem na edukację w szkole. Wada słuchu nie rodzi się znikąd.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego , od lat przeprowadza badania słuchu u dzieci. W efekcie zostało już przebadanych milion dzieci – to skala niespotykana na świecie. – Wszystkie dzieci powinny przejść przesiewowe badania słuchu : to szansa, by dzieci były leczone – mówi prof. Skarżyński. Zobacz także: Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch – wywiad z prof. Skarżyńskim Skąd biorą się wady słuchu u dzieci Najczęściej problemy ze słuchem to następstwa infekcji dróg oddechowych . – Wydaje nam się, że katar to jest coś banalnego w obrębie górnych dróg oddechowych, że można go wydmuchać, to przejdzie. Niektórzy mówią: leczony czy nieleczony katar przejdzie w ciągu 7 dni. Tak nie jest – mówi prof. Skarżyński. Tłumaczy, że rzeczywiście objawy dotyczące nosa mogą ustąpić po kilku dniach, ale zmiany w nosogardle , trąbkach słuchowych, które łączą nosogardło z uszami, mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Uwaga na częste infekcje Jeśli infekcje występują często, do takich zmian obrzękowych dołączają się zmiany wysiękowe, a następnie zarostowe. – To ma wpływ na pogorszenie słuchu . Często konieczne jest leczenie operacyjne, co nie jest dla takiego dziecka obojętne – przekonuje prof. Skarżyński. Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów...

Zdrowie
Prof. Skarżyński: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma przez 50 minut niedosłuch!
Nie tylko słuchawki, które zatykają ucho, niszczą słuch. Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma niedosłuch nawet przez 50 minut. Wykazały to badania naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Na przerwie w szkole hałas może dochodzić do ponad 90 decybeli, to zdecydowanie więcej niż jakiekolwiek dopuszczalne normy - mówi prof. Henryk Skarżyński , dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – Po 15 minutach przerwy, kiedy nam wydaje się, że dziecko się zrelaksowało się i odpoczęło, ono wcale nie jest wypoczęte. Jego próg słyszenia jest zdecydowanie obniżony – dodaje prof. Skarżyński. Zobacz także: Katar to nie jest banalna choroba - wywiad z prof. Skarżyńskim Hałas powoduje niedosłuch Badania, które prowadził Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej wskazują, że po głośnej przerwie w szkole przez następne 30-40 minut próg słuchu wraca do poziomu wyjściowego. Czyli dziecko po przerwie może mieć niedosłuch przez następne kilkadziesiąt minut - mówi prof. Skarżyński. Po 45 minutach kolejna przerwa i kolejny hałas, skutkujący niedosłuchem przez kolejnych kilkadziesiąt minut. W efekcie pojawiają się problemy z koncentracją , przyswajaniem wiedzy w szkole. Podobny hałas jest na ulicy, w domach. Słuchawki niszczą słuch Problemem jest też hałas, który fundujemy sobie sami. - Wiele dzieci korzysta z różnego typu odtwarzaczy , mają zatkają uszy. Szczególnie szkodliwe są słuchawki, które dokładnie zatykają ujście przewodu słuchowego zewnętrznego. Ucho się męczy, a słuch pogarsza - mówi prof. Skarżyński. Konsekwencją mogą być szumy uszne . Zmęczenie słuchowe będzie się odkładało. W przyszłości 40-latek będzie miał słuch obecnego 60-70 latka - ostrzega prof. Skarżyński.  Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj