kiedy koniec epidemii
Adobe Stock
Zdrowie

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa?

Odpowiedź na pytanie "kiedy skończy się epidemia koronawirusa?" zależy od tego, komu zadaje się pytanie, a odpowiedzi są skrajnie różne.

Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemii, twierdzi, że najgorsze będziemy mieć za sobą do wakacji albo wkrótce po nich. Z kolei uznane na świecie modele matematyczne Fergusona pokazują, że szaleństwo skończy się dopiero wtedy, gdy powstanie szczepionka na koronawirusa, czyli najwcześniej za 18 miesięcy. Do tego czasu można jedynie tłumić epidemię, która będzie wybuchać falami.

Polskie prognozy epidemii koronawirusa

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, ostrzega, że już za kilka dni możemy mieć w Polsce kilkanaście tysięcy chorych. Słyszy się też o tym, że liczba chorych będzie rosła wykładniczo, a do liczby chorych będzie trzeba co 10 dni dopisywać jedno zero: 600-6000-60000-600000...

Sprawdź: Co wolno, a czego nie rodzicom z dziećmi podczas epidemii koronawirusa

Iwona Paradowska mówi, że w maju i kwietniu będziemy mieć wzrost liczby zachorowań, a jeśli spojrzymy na to, jak epidemia przebiegała w Chinach, to do uspokojenia sytuacji będziemy jeszcze czekać 3-4 miesiące. Czy to realna prognoza?

Matematyczne modelowanie rozwoju pandemii

Neil M. Ferguson z Imperial College London wraz z zespołem zastosowali matematyczny model do prognozowania przebiegu epidemii. Warto mu się przyjrzeć, gdyż Ferguson doradza WHO i rządom wielu państw.

Według Fergusona są dwie strategie postępowania przy epidemii: wygłuszanie i mitygowanie. Wygłuszanie polega łagodzeniu, czyli spowalnianiu tempa rozwoju epidemii, czyli zmniejszaniu obciążenia, jakiemu zostaje poddana służba zdrowia. Model zakłada, że odporność społeczeństwa rośnie w miarę trwania epidemii, co prowadzi do zmniejszenia liczby zakażeń i zachorowań.

Sprawdź: Koronawirus – czy to już czas odwołać wakacje?

Drugi model – mitygowanie – polega na aktywnym ograniczaniu tempa przyrostu zakażeń i zachorowań aż do momentu, gdy pojawi się powszechnie dostępna szczepionka na koronawirusa.
Obie strategie poddano symulacji dla dwóch społeczeństw: USA i Wielkiej Brytanii.

Wykresy przebiegu epidemii w różnych wariantach

Jakikolwiek brak działań skutkowałby zakażeniem 81 proc. mieszkańców USA i Wielkiej Brytanii, co oznaczałoby ok. 510 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii i 2,3 miliona w USA, nie licząc innych zgonów spowodowanych niewydolnością służby zdrowia. Szczyt zapotrzebowania na leczenie szpitalne przekroczyłby aż 30 razy możliwości służby zdrowia w tych krajach. Poniżej wykres przebiegu epidemii bez podejmowania działań zapobiegawczych.

epidemia koronawirusa model matematyczny

wykres: Imperial College COVID-19 Response Team

Przebieg epidemii przy różnych strategiach działania

Na wykresie poniżej widać kilka linii. Czarna pokazuje przebieg epidemii bez jakichkolwiek działań, zielona – zamknięcie uczelni i szkół, pomarańczowa – izolację chorych, żółta – izolację chorych i kwarantannę domową, niebieska – izolowanie chorych, kwarantannę domową i minimalizowanie kontaktów społecznych w grupie osób powyżej 70. roku życia.

koronawirus model matematyczny zapobieganie

wykres: Imperial College COVID-19 Response Team

Czerwona linia to wydolność służby zdrowia. Jak widać w każdym wariancie działań przeciwdziałających epidemii, liczba chorych znacznie przekracza możliwości służby zdrowia, a najbardziej restrykcyjne działania ograniczają ją "tylko" do liczby przekraczającej możliwości służby zdrowia 8 razy.

Co lepsze: wygłuszanie czy mitygowanie?

Ferguson twierdzi, że wygłuszanie zawiedzie i warto postawić na mitygowanie, czyli restrykcje: izolowanie chorych, kwarantannę, ograniczenie kontaktów społecznych o 75 proc.

Poniżej powiększony wykres, pokazujący przebieg epidemii przy różnym nasileniu restrykcji oraz jeszcze inna skala – opis na wykresie. W obu sytuacjach widać dwa wzrosty liczby zachorowań. Wynika to z założeń: jeśli ograniczenia w kontaktach społecznych zostaną utrzymane do września, a później zniesione, kolejny wzrost zachorowań pojawi się w październiku ze szczytem w grudniu.

model matematyczny działania przy epidemii koronawirusa

wykres: Imperial College COVID-19 Response Team

Większość roku bez kontaktów społecznych

Dlatego metoda, którą podpowiada Ferguson, to metoda oscylacyjna – wprowadzanie ograniczeń w kontaktach społecznych cyklicznie. To pozwala na cykliczne wzrosty i spadki liczby zachorowań, czyli zapobieganie jednemu czy dwom szczytom zachorowań, które wiele razy przekroczyłyby możliwości służby zdrowia.
Aby metoda zadziałała, ograniczenie kontaktów międzyludzkich musiałoby obowiązywać w sumie przez większą część roku. Takie przełączanie się między społecznym trybem życia a izolacją musiałoby trwać aż do czasu powszechnej dostępności szczepionki na koronawirusa. Jesteśmy na to gotowi?

Kto ma rację: nasi eksperci czy modele statystyczne?

Nie ma specjalnego znaczenia to, że modele matematyczne obejmują USA i Wielką Brytanię – u nas byłoby podobnie. Polskie prognozy są na tle modeli matematycznych bardzo optymistyczne. Czy słusznie? Nie wiemy. Być może w Polsce oficjalne dane pokażą mniejszy wzrost liczby zakażonych i liczby zmarłych na koronawirusa. Czy będą to dane wiarygodne w obliczu relatywnie (w porównaniu do innych państw) małej liczby wykonywanych testów oraz w związku z tym, że u osób, które już umarły z powodu niewydolności krążeniowej czy oddechowej, nigdy nie wykonano testu na obecność COVID-19?

Sprawdź: Czy Ibuprofen szkodzi zakażonym koronawirusem?

Zdrowy rozum podpowiada, że sytuacja jest poważna, a zakażonych może być więcej, niż nam się wydaje. Nie jest to powód do paniki, ale do bardzo poważnego traktowania zaleceń związanych z unikaniem kontaktów międzyludzkich. To nasza, jak na razie, jedyna skuteczna metoda walki z epidemią obok izolacji chorych, kwarantanny domowej i zamknięcia szkół i uniwersytetów. I wygląda na to, że tak będzie aż do czasu wprowadzenia szczepionki na rynek. Dlatego sobie i wam życzymy cierpliwości i wytrwałości w zdroworozsądkowym podejściu do zagrożenia koronawirusem – ono istnieje, ale możemy je minimalizować, ograniczając tym samym rozmiary epidemii.

Źródło: tokfm.pl, polityka.pl

Więcej o koronawirusie:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

nowe objawy koronawirusa
Adobe Stock
Mama
Nowe objawy koronawirusa: wirus atakuje układ nerwowy, pokarmowy i krwionośny
COVID-10 objawia się przede wszystkim gorączką i kaszlem. Najnowsze badania dowodzą, że u pacjentów z koronawirusem dochodzi też do problemów ze strony układu pokarmowego oraz nerwowego. Naukowcy informują, że koronawirus objawia się także utratą węchu i smaku oraz zwiększoną krzepliwością krwi w wielu narządach wewnętrznych.

W marcu naukowcy z Chin stwierdzili obecność aktywnego koronawirusa w kale zakażonych pacjentów. Oznacza to, że potrafi on wnikać także do układu pokarmowego i, jak wynika z obserwacji nie tylko chińskich, ale i amerykańskich badaczy, objawiać się także tam. Wiemy też, że wirus SARS-Cov-2 może powodować utratę węchu i smaku. Najnowsza publikacja francuskich naukowców dowodzi, że koronawirus może także wpływać na układ nerwowy człowieka. Z najnowszych badań wynika, że koronawirus przyczynia się także do problemów z orientacją w przestrzeni, umiejętnością odpowiadania na stawiane pytania czy zdolnością zapamiętywania. Nowe objawy koronawirusa: Koronawirus w układzie pokarmowym Jakie dolegliwości wywołuje COVID-19 w układzie pokarmowym? Objawy koronawirusa w układzie nerwowym COVID-19 doprowadza do skrzepów krwi w narządach węwnętrznych   Dlaczego leki obniżające krzepliwość mogą szkodzić? Koronawirus w układzie pokarmowym Chińscy naukowcy odkryli, że czas, przez który wirus może być obecny w stolcu osób chorych na COVID-19, waha się od jednego d o 12 dni. Zaobserwowano też, że koronawirus może nadal być obecny w kale, mimo że pacjent wyzdrowiał i nie stwierdza się już u niego tego patogenu w układzie oddechowym. Chińczycy w swojej pracy naukowej stawiają hipotezę, że koronawirus może rozprzestrzeniać się także poprzez kontakt ze skażonym kałem . W związku z tym specjaliści z US Centers for Disease Control and Prevention zalecają, aby w szpitalach badać także obecność wirusa w stolcu chorujących na COVID-19 i stosować procedury, które uniemożliwią rozprzestrzenianie się choroby poprzez skażenie, a w konsekwencji zakażenie wirusem pochodzącym z kału. Jakie dolegliwości wywołuje COVID-19 w układzie pokarmowym? Autorzy publikacji apelują, aby lekarze nie bagatelizowali nudności , wymiotów,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz