Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie

Prof. Gruchała: Sprawdź u dziecka cholesterol! [WYWIAD]

Dziecko może mieć 3 razy za wysoki poziom cholesterolu, chociaż jest szczupłe. Grozi to miażdżycą i zawałem serca przed czterdziestką. Dlaczego już 5-latkom trzeba sprawdzić cholesterol, co to są cholesterolata - wyjaśnia prof. Gruchała, kardiolog.

Problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu wcale nie dotyczą jedynie osób dorosłych, ale też dzieci, nawet te pozornie wyglądające na szczupłe i zdrowe. Skąd się bierze wysoki poziom cholesterolu u dziecka i czy jeśli rodzic cierpi z tego powodu, dziecko również jest obciążone? Kiedy trzeba sprawdzić cholesterol u dziecka? Pytamy prof.  Marcina Gruchałę, kardiologa i specjalistę chorób wewnętrznych z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy to nie przesada badać cholesterol u dziecka? Przecież dzieci nie mają miażdżycy?

Miażdżyca zaczyna się już w dzieciństwie, pierwsze blaszki miażdżycowe powstają już w pierwszych latach życia. Pracujemy na nią przez wiele lat.
Jeśli chodzi o badania cholesterolu u dziecka, to trzeba koniecznie sprawdzić jego poziom, kiedy rodzice mają wysoki poziom cholesterolu, albo w rodzinie był zawał lub choroba wieńcowa przed 60. rokiem życia. Może to świadczyć o hipercholesterolemii rodzinnej, uwarunkowanej genetycznie.

W jakim wieku trzeba sprawdzić u dziecka poziom cholesterolu?

Zalecamy, żeby to zrobić już od 5. roku życia.

Dziecko może być szczupłe i mieć wysoki poziom cholesterolu?

Oczywiście że tak: to właśnie cecha hipercholesterolemii rodzinnej. Jest ona uwarunkowana genetycznie. Dziecko może być szczupłe, jeść zdrowo, ruszać się i mieć bardzo wysoki poziom cholesterolu.

Prawidłowy poziom złego cholesterolu u dorosłego to poniżej 135 mg/dl. Jak wysoki poziom cholesterolu zdarza się u dzieci?

Często zdarzają się dzieci, u których poziom LDL wynosi 160 mg/dl. Zdarza się, że przychodzą do nas dzieci, u których poziom LDL jest ponad 500 mg/dl.

Czytaj też: Jakie są normy cholesterolu u dziecka

Czym grozi, jeśli nie rozpozna się, że dziecko ma tak wysoki cholesterol?

Zawałem przed 40-50 rokiem życia.

Co robić, gdy u dziecka jest tak wysoki poziom cholesterolu?

Dziecko dostaje leki – takie same jak dorosły. Oczywiście, próbujemy wysoki poziom cholesterolu obniżyć dietą, aktywnością fizyczną, ale jeśli to się nie udaje, trzeba podawać statyny.

Czym to szkodzi, jeśli się poczeka i sprawdzi cholesterol w wieku 30-40 lat?

Już od dzieciństwa tętnice są narażone na wysoki poziom cholesterolu. Im dłużej dziecko jest narażone na wysoki poziom cholesterolu, tym dłużej miażdżyca się tworzy. Miażdżyca tworzy się już od wieku dziecięcego. Pracujemy na nią przez dziesiątki lat. To tak samo, jak z paleniem papierosów: im dłużej się pali papierosy, tym ryzyko większe. Mówi się o paczkolatach w przypadku palenia tytoniu, a my mówimy o cholesterolatach.

Czyli jeśli zauważymy to dopiero w wieku 30 lat, młody człowiek będzie już miał zaawansowaną miażdżycę?

Tak może być. Im wcześniej wprowadzi się leczenie, tym jest ono bardziej skuteczne. Jednak warto leczenie zacząć na każdym etapie.
Jeśli zdiagnozujemy dziecko zanim dojdzie do rozwoju choroby wieńcowej, to dzięki skutecznemu leczeniu możemy zredukować ryzyko miażdżycy i zawału.
Zabiegamy jednak o to, by badać cholesterol u wszystkich dzieci, nie tylko u tych, które są zagrożone hipercholesterolemią rodzinną. Tylko 2 proc. dorosłych wie, że ma ten problem, dlatego nie jest on wykryty także u dzieci.

Czytaj też:

Cholesterol u dziecka – jak bardzo jest groźny? [WIDEO]

Hipercholesterolemia u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia
Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!

Czy regularnie badasz swojemu dziecku poziom cholesterolu ? Jeśli nie, a skończyło ono już 5 lat, zacznij to robić. Okazuje się, że nawet zdrowo wyglądające dzieci mogą mieć znacznie podwyższony cholesterol całkowity, np. z powodu hipercholesterolemii. Brak leczenia może skutkować miażdżycą, udarem mózgu lub zawałem serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie bagatelizujmy tego! Jak rozpoznać hipercholesterolemię u dziecka? Hipercholesterolemia jest to nieprawidłowość metaboliczna , która powoduje znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu, niezależnie od stylu życia, jaki się prowadzi. Ma ona podłoże genetyczne. To znaczy, że może się zdarzyć, że dziecko jest pozornie zdrowe , bo ma prawidłową dietę i jest aktywne fizycznie, a tak naprawdę będzie ono miało bardzo wysoki cholesterol. Aby wykryć, czy dziecko cierpi na hipercholesterolemię, czyli odziedziczyło wysoki cholesterol po przodkach, należy wykonać badanie krwi . Badanie to nazywane jest lipidogramem , pozwala na ocenę stężenia w osoczu krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, triglicerydów. Profil lipidowy powinno się badać u wszystkich dzieci powyżej 5. roku życia, a u tych, które są obciążone hipercholesterolemią rodzinną nawet już po 2. roku życia (zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka Jeśli dziecko cierpi na hipercholesterolemię rodzinną , wówczas cholesterol przekraczający górną normę odziedziczyło po rodzicach lub dziadkach. Inne przyczyny tej nieprawidłowości to skumulowanie takich czynników, jak: zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone; nadwaga; zbyt mała aktywność fizyczna. Jeśli cholesterol u dziecka będzie znacznie przekraczał normy, może w przyszłości przyczynić się do powstania miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału...

mężczyzna u lekarza
Fotolia
Tata
Uratuj mężczyznę przed zawałem: jak dbać o serce
On nigdy na nic się nie skarży. Nie chodzi do lekarza. Okaz zdrowia? Niekoniecznie. Przeczytaj, jak dbać o serce, jaka dieta jest zdrowa dla serca i na co zwracać uwagę, żeby uchronić mężczyznę przed zawałem.

Dla wielu mężczyzn przyznanie się do problemów ze zdrowiem jest oznaką słabości. Z tego powodu unikają też wizyt u lekarza. To ryzykowna postawa, zwłaszcza w przypadku serca. Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn po 40. roku życia. A można temu łatwo zapobiegać. Wystarczy kilka zmian w codziennym życiu. Daj przykład i zacznij je wprowadzać od dziś. Nie rób tego jednak ostentacyjnie, lecz mimochodem: mężczyźni nie cierpią, gdy się ich poucza. Codziennie jedzcie owoce i warzywa: dieta na serce Warzywa i owoce obfitują w cenne dla serca witaminy i minerały. Do surówek dodawaj oleje, zwłaszcza rzepakowy lub oliwę z oliwek : mają niezbędne dla układu krążenia tłuszcze nienasycone. Przynajmniej dwa razy w tygodniu serwuj danie z ryby morskiej , np. z tuńczyka, makreli, łososia. Zawierają one bowiem korzystne dla naczyń krwionośnych i serca kwasy tłuszczowe omega-3. Ogranicz natomiast tłuszcze nasycone , czyli pochodzenia zwierzęcego. Chodzi nie tylko o smalec czy masło, ale także o mięso i wędliny. Im bardziej tłusta dieta, tym więcej organizm produkuje cholesterolu. A jego nadmiar we krwi prowadzi do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca, zawału. Rodzinna dieta odchudzająca dobra dla serca Nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej. A także nadciśnienia oraz cukrzycy, które zwiększają niebezpieczeństwo zawału . Jak możesz sprawdzić, czy twój partner nie ma nadwagi? Oblicz jego wskaźnik masy ciała BMI : wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a od 30 – już otyłość. Najbardziej niebezpieczna dla serca jest otyłość brzuszna , to znaczy taka, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach talii. Lekarze wyznaczyli nawet nieprzekraczalną granicę obwodu pasa, która dla mężczyzn...

Cholesterol u dzieci
StockAdobe
Aktualności
Lekarze namawiają do badań cholesterolu u dziecka
Tak, to nie pomyłka! Według najnowszych zaleceń dziecku między 5. a 10. rokiem życia trzeba sprawdzić poziom cholesterolu. Niektórzy lekarze są za tym, by sprawdzać cholesterol już u dwulatka. Teraz możesz to zrobić nawet bez skierowania!

Nie tylko dorośli powinni sprawdzać poziom cholesterolu . Dzieci też, i to nawet, jeśli są szczupłe. Sprawdzenie poziomu cholesterolu jest wręcz konieczne, jeśli dziecko na nadwagę lub otyłość, a także jeśli w rodzinie występują choroby cywilizacyjne : otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu. Dlaczego badanie cholesterolu u dziecka jest tak ważne? Bo tylko w okresie dzieciństwa można zapobiec miażdżycy - chorobie, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Blaszki miażdżycowe w dzieciństwie Pierwsze blaszki miażdżycowe tworzą się już w okresie dzieciństwa. Gdy blaszka miażdżycowa już się utworzy, nie ma szans zginąć: światło naczynia krwionośnego, przez które płynie krew, już zawsze będzie węższe. Dlatego pojawia się nadciśnienie . – Zanim jednak pojawi się blaszka miażdżycowa, w naczyniach krwionośnych tworzą się w naczyniach tzw. plamy tłuszczowe. Mogą one pojawić się bardzo wcześnie - opisywano je nawet w naczyniach krwionośnych płodu! Jednak te zmiany można cofnąć: jeśli dziecko będzie odpowiednio się odżywiało i prowadziło zdrowy styl życia – mówi  prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ważne jest, żeby sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmiany miażdżycowe, najlepiej - między 5. a 10 rokiem życia. Można to zrobić nawet wcześniej: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca nawet, żeby pierwszy raz sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka już w wieku 2 lat, gdy zaczyna ono jeść to, co dorośli. Jeśli okaże się, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, można od razu zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Rodzice i lekarze nie wiedzą, że warto sprawdzać poziom cholesterolu – W Polsce  bardzo niewiele badań cholesterolu wykonuje się u dzieci. Nie jest to zgodne z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj