Wycinanie migdałków
AdobeStock
Zdrowie

Kiedy należy usunąć migdałki?

Trzeci migdał może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Warto wiedzieć, co jest normą, a co powinno cię zaniepokoić.

Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej złożonej z komórek zaangażowanych w niszczenie drobnoustrojów wywołujących zakażenie. Ze względu na swoje umiejscowienie stanowią one przede wszystkim barierę dla czynników chorobotwórczych, które wnikają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem lub drogą pokarmową. W gardle znajdują się dwa migdałki podniebienne, a w nosogardle położony jest tak zwany migdałek „trzeci”. Zakażone lub powiększone mogą powodować dyskomfort i problemy ze zdrowiem. Niekiedy jedynym wyjściem jest wycięcie migdałów.

Powiększone migdałki

W czasie choroby migdałki powiększają się, gdyż produkują więcej przeciwciał, by zwalczyć atakujące organizm drobnoustroje. Gdy dziecko wraca do zdrowia, migdałki zazwyczaj wracaj do pierwotnego rozmiaru. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Często nawracające infekcje, alergie, astma czy refluks przełykowo-gardłowy mogą doprowadzić do ich przerostu. Ostatecznie, zamiast chronić organizm same staja się siedliskiem bakterii wpływającym niekorzystnie na zdrowie dziecka. Do objawów przerośniętych migdałków zaliczamy:

  • problemy z oddychaniem przez nos (dziecko oddycha przez usta i mówi "przez nos")
  • niespokojny sen
  • chrapanie
  • kaszel
  • bóle głowy
  • zmęczenie
  • problemy z przełykaniem
  • zaburzenia wymowy
  • problemy ze słuchem
  • bezdech senny.

Zwróć uwagę także na przewlekłe lub nawracające bóle gardła, nieświeży oddech, wady zgryzu, ropień, niedrożność górnych dróg oddechowych i problemy z uszami.

Wycinać czy nie wycinać migdałki ?

Jeśli podejrzewasz, że twój maluch cierpi z powodu przerostu migdałków, koniecznie udaj się do laryngologa. Specjalista za pomocą fiberoskopu przeprowadzi badanie i oceni jak poważny to problem. Laryngolog na początku może wybrać leczenie zachowawcze. Przerost migdałka gardłowego jest w wieku dziecięcym częsty i ma dużą tendencję do samoistnego ustępowania. Jeśli takie leczenie nie przyniesie efektów, w zależności od problemu, lekarz zleci wykonanie jednego z zabiegów:

  • adenotomii, czyli usunięcia migdałka gardłowego,
  • tonsillotomii, czyli zmniejszenia objętości migdałków podniebiennych.

Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Lekarz usuwa migdałki przez usta, wiec nie są konieczne żadne zewnętrzne nacięcia. Podstawy migdałków są przypalane. Cała procedura trwa zwykle 30- 60 minut. Po operacji pacjent jest zwalniany do domu często kolejnego dnia. Musi dużo odpoczywać i unikać kontaktu z zarazkami, więc wizyty powinny być ograniczone do minimum. Lekarz przepisze również antybiotyki. 10-14 dni po zabiegu należy zgłosić się na badanie kontrolne.

Zobacz także: 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Fotolia
Zdrowie
Powiększone migdałki - kiedy należy je dziecku wyciąć?
Zauważyłaś, że przez przerośnięte migdałki twoje dziecko nie może swobodnie oddychać, ma częste infekcje i zastanawiasz, czy powinnaś zgodzić się na ich usunięcie?

Migdałki to część układu odpornościowego. Są w nich produkowane tzw. antygeny, które służą do wytwarzania przeciwciał. Migdałki chronią więc przed zarazkami. Powiększają się podczas infekcji – po to, by przeciwciał było więcej. Potem – po chorobie - migdałki powinny powrócić do swojej naturalnej wielkości. Jeśli jednak dziecko często choruje, migdałki nie mają czasu, aby się zmniejszyć, dlatego czasem trzeba je usunąć, bo skutkują innymi dolegliwościami dla dziecka. Jakie są niebezpieczne objawy, które wskazują na konieczność wycięcia przerośniętych migdałków? Jeśli mocno powiększone są migdałki podniebienne, dziecko ma kłopot z przełykaniem jedzenia. Jeśli przerośnięty jest migdałek gardłowy maluszek nie może swobodnie oddychać przez nos . Musi to robić ustami, a wtedy do gardła wpada powietrze zimne i nieogrzane, więc malec częściej choruje. Jeszcze gorzej jest w nocy. Przez przerośnięty migdałki dziecko chrapie. Powoduje to gorsze dotlenienie mózgu. Malec budzi się niewyspany, zmęczony , w dzień nie może się skoncentrować. A to źle wpływa również na rozwój dziecka. Mówi niewyraźnie, (trochę tak, jak by miał kluski w buzi). Powiększony migdałek gardłowy zatyka też część trąbki słuchowej, a wtedy w uchu zaczyna gromadzić się płyn. Może to powodować częste zapalenia ucha środkowego , a nawet niedosłuch. Powracające często anginy również są przesłanką do wycięcia dziecku migdałków. Zwłaszcza jeśli do tego pediatra zauważy na nich nalot albo powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Zobacz też: Ważne pytania o powiększone migdałki Przerośnięte migdałki - kiedy wycinać, kiedy poczekać 10 pytań o migdałki, czy trzeba je wycinać

Angina u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Angina u dziecka - objawy, przyczyny, sposoby leczenia [FOTO]
Silny ból gardła i gorączka to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów anginy. Choroba często atakuje latem - opisujemy, jak ją rozpoznać i jak ją leczyć.

Choroba dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Wystarczy, że maluch bawi się z dzieckiem chorym na anginę, aby bakterie lub wirusy zaatakowały także jego. Zobacz, jak się przed tym ustrzec! Spis treści: Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina u dziecka - objawy Angina u dziecka - przyczyny Angina u dziecka - diagnoza Angina u dziecka - leczenie Angina u dziecka - domowe sposoby leczenia Angina u dziecka - powikłania Angina u dziecka - przeciwdziałanie Angina u dziecka - charakterystyka choroby Angina to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Przybiera postać ostrego stanu zapalnego migdałków podniebiennych i gardła. Najczęściej wywołują ją bakterie, ale zdarza się też angina wirusowa. Dzieci z reguły chorują na nią jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Częściej dotyczy to przedszkolaków, dwulatkom i młodszym maluchom zdarza się rzadko. Okres wylęgania się choroby w najczęściej spotykanej anginie bakteryjnej paciorkowcowej wynosi 2-5 dni. Angina u dziecka - objawy Objawy anginy zależą od wywołującego ją drobnoustroju. Zwykle małe dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, pokłada się, traci apetyt. Zaczyna skarżyć się na ból gardła przy połykaniu (z wyniku obrzęku, powiększenia i przekrwienia migdałków), który może promieniować do uszu, ma chrypkę. Inne objawy to: wysoka gorączka (nawet 39-40°C), uczucie suchości i drapanie w gardle - z tego powodu dziecko zaczyna chrząkać i pokasływać, żywoczerwona błona śluzowa gardła, powiększone, przekrwione migdałki podniebienne z widocznymi na nich białymi nalotami, obrzmiałe i bolesne podżuchwowe węzły chłonne - zauważysz je, przesuwając palcami po bokach szyi i pod brodą dziecka. U starszych dzieci występuje także kaszel przy anginie , a temperatura ciała jest prawidłowa i nie ma gorączki....

dziewczynka
fotolia.com
Zdrowie
Angina, zapalenie krtani i inne gardłowe sprawy
Sprawdź, na jakie choroby gardła najczęściej zapadają dzieci, i co zrobić, by szybko im pomóc.

Jeżeli dziecko boli gardło, lepiej, żeby obejrzał je lekarz. Jeśli jednak będziesz wiedziała, czym różnią się między sobą infekcje gardła i krtani, czego możesz się spodziewać podczas choroby oraz co robić, a czego nie, staniesz się zdecydowanie spokojniejsza, a dziecko szybciej wróci do zdrowia. Angina - typowe objawy Za anginę, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, są odpowiedzialne bakterie. Często angina rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe. Szybko jednak dołączają się inne objawy:  Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że dziecko skarży się także na kłucie w uchu. Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40°C. Czerwone gardło. A także powiększone migdałki , na których widać białawy nalot. Powiększone węzły chłonne. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli) Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma ochoty na zabawę. Leczenie anginy u dziecka Wezwij pediatrę, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek. Co zaleci lekarz? Antybiotyk . Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2-3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty na gardło . Dobrze jest rozpylić dziecku do gardła specyfik, który zmniejszy jego ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie. Uwaga! Czasem do objawów anginowych dołącza się wysypka. Koniecznie wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dziecko ma szkarlatynę albo mononukleozę – wtedy należy zmienić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak