koronawirus a spacer z dzieckiem
AdobeStock
Zdrowie

Koronawirus: Można iść z dzieckiem na spacer do lasu i parku. Co z maseczką?

Przed nami pierwszy etap łagodzenia wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Czy możemy już bez przeszkód korzystać z ładnej pogody i pojechać na wycieczkę do lasu lub spacerować po parku?

Aktualizacja 20 kwietnia 2020

Rząd zapowiedział zmiany we wprowadzonych wcześniej obostrzeniach. Zgodnie z nimi od 20 kwietnia przywrócono możliwość wychodzenia na spacery do lasu i parku. To bardzo dobra wiadomość, bo niczego bardziej niż ruchu na świeżym powietrzu nam teraz wszystkim potrzeba. Co bardzo ważne – zgodnie z nowymi przepisami

  • w lesie nie trzeba nosić maseczki (jest natomiast konieczna na parkingu leśnym, gdy wysiadamy z samochodu i w innych miejscach, w których jest więcej osób)
  • nie można korzystać z wiat, miejsc przeznaczonych na biwakowanie czy zabawę dla dzieci
  • w lesie obowiązuje zakaz grupowania się – na spacer do lasu powinniśmy iść jedynie w towarzystwie domowników
  • zamknięte mogą być niektóre szlaki.


Nadal obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw, ale złagodzony zostanie zakaz dotyczący samodzielnego wychodzenia dzieci z domu – dzieci powyżej 13 roku życia mogą znów przebywać poza domem bez opieki osoby dorosłej. Przy wychodzeniu na spacer należy – jak dotychczas – zwracać uwagę na unikanie kontaktów z innymi ludźmi i zachowanie bezpiecznej odległości.

Zgodnie z tym, co mówił premier na konferencji prasowej z lasów i parków powinniśmy korzystać bez przesady i możliwość przebywania w nich traktować jako formę dbania o zdrowie psychiczne. Pamiętajmy o tym, bo nadal nie możemy zapominać, że wszelkie obostrzenia nie mają nam jedynie utrudnić życia, ale chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusa. 

Wychodzenie z domu – najważniejsze zasady

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wychodzenie z domu najlepiej ograniczać do niezbędnego minimum. Powinniśmy:

  • Pozostawać w domu (nadal nieczynne są żłobki, przedszkola, szkoły).
  • Opuszczać mieszkanie, gdy jest to konieczne, zgodnie z zaleceniem, które widnieje na rządowej stronie gov.pl: „Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy."
  • Musimy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych (maseczka dla dzieci do 4 roku życia nie jest wymagana)
  • Nie wychodzimy, jeśli mamy objawy infekcji (pamiętajmy, że wirusa mogą przekazywać również osoby, które przechodzą infekcję bezobjawowo).
  • Jeśli spotykamy kogoś na swojej drodze, zachowujemy bezpieczną odległość (minimum 2 metry).
  • Pamiętamy, że obowiązuje zakaz korzystania nie tylko z placów zabaw, ale też z ogrodów zoologicznych.

Koronawirus a wyjście z domu – komentarz lekarza

Dr n. med. Marek Pleskot, pediatra od 30 lat. Przez 14 lat uczył studentów oraz specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od ponad 20 lat prowadzi gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej.

Podstawowa sprawa dotyczy tego, by bezpiecznie przemieścić się w strefę, gdzie nie ma kontaktu z kaszlącymi i kichającymi ludźmi – mówi dr Pleskot. – Gdy wychodzimy, starajmy się nie dotykać klamek, poręczy i innych przedmiotów, na których mogą być pozostawione wirusy. Samo dotknięcie nie jest groźne. Koronawirusy nie dostają się do organizmu przez skórę. Problem pojawia się wtedy, kiedy przeniesiemy zarazki do naszych ust, oka czy nosa – tłumaczy lekarz.

Koronawirusem zarażamy się w bliskiej odległości od chorego człowieka, głównie drogą kropelkową i dotykając zakażonych powierzchni – wyjaśnia dr Pleskot. – Ewentualnie niebezpieczne może być dla nas powietrze w małych pomieszczeniach, jak np. w windzie. Jeśli ktoś jechał przed nami windą i kaszlał lub kichał, to aerozol, który pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, może być ryzykowny. Jeśli mamy możliwość opuszczenia mieszkania bez korzystania z windy, idźmy schodami, tak będzie zdecydowanie bezpieczniej – mówi dr Pleskot.

Jak sobie radzić w domu?
Na naszej stronie znajdziesz wiele propozycji przydatnych w organizowaniu dziecku czas spędzanego w domu. Podpowiadamy, w co grać, czego uczyć, jakie programy oglądać, jak rozmawiać, gdy pojawią się trudne emocje. Jeśli brakuje ci pomysłów, przejrzyj załączone linki.
 

 


Zobacz też:

 

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

koronawirus a planowe wizyty w poradniach i przychodniach
Zdrowie
Koronawirus: co z planowymi wizytami u lekarza? Lepiej zadzwoń!
Choć nie ma oficjalnych zaleceń w tej kwestii, przychodnie odwołują planowe wizyty. Zanim wyjdziesz z domu, zadzwoń i sprawdź, czy twoja się odbędzie.

Koronawirus spowodował duże zawirowania w służbie zdrowia. Wiele placówek medycznych decyduje się na odwoływanie lub co najmniej odradzanie pacjentom planowych wizyt u lekarza. Jedynie wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, placówki nie odradzają przyjazdu. Odwoływane są także planowe badania USG czy KTG dla ciężarnych, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Na izbach przyjęć i w przychodniach jest dzięki temu mniej pacjentów, co sprzyja ograniczaniu pandemii. Przychodnie i poradnie – lepiej dzwonić Nieważne czy masz umówioną wizytę dla siebie, czy dla dziecka – koniecznie zadzwoń do placówki i sprawdź, jak funkcjonuje w związku z zagrożeniem pandemią koronawirusa. Niektóre przychodnie same dzwonią z informacją o odwołaniu wizyty, do innych trzeba samemu się dodzwonić, a nie jest to łatwe – czas oczekiwania na połączenie może być bardzo długi. Dlatego nie dzwoń tuż przed wyjściem z domu, a najlepiej z wyprzedzeniem 2-3 dni. Przeczytaj: Szpitale zawieszają porody rodzinne Obecnie nie wiadomo, co będzie dalej i na kiedy zostaną przełożone nieodbyte wizyty. To trudna sytuacja, zwłaszcza dla osób, które miesiącami czekały na konsultację ze specjalistą, a teraz ona się nie odbędzie. Pracownicy poradni i przychodni, na pytanie, jakiego terminu można się spodziewać, jak mantrę powtarzają "w tej chwili nic nie wiadomo , proszę się dowiadywać". Działanie palcówek rehabilitacyjnych Krajowa Izba Fizjoterapeutów zaleca, aby wszystkie palcówki, także prywatne, ograniczyły swoją działalność tylko do pomocy pacjentom, którzy bezwzględnie wymagają stałej terapii. Tym osobom mają proponować wizyty domowe . Wszyscy pozostali pacjenci powinni zostać poinformowani o odłożeniu wizyt na co najmniej 14 dni. Część przychodni rehabilitacyjnych czasowo zamyka się ze względu na to, że pacjenci masowo sami odwołują wizyty lub na nich sie nie...

Koronawirus a rekrutacja do przedszkoli
AdobeStock
Aktualności
Koronawirus: co z rekrutacją do szkół i przedszkoli?
Rząd zawiesił zajęcia dydaktyczno-wychowawcze aż do 25 marca. Rodzice pytają, co mają robić z wnioskami, które trzeba dostarczyć w formie papierowej.

Choć rodzice nadal mogą wypełniać wnioski za pośrednictwem platformy internetowej, to jednak podpisane dokumenty w formie papierowej należy złożyć osobiście w szkole czy przedszkolu pierwszego wyboru. Np. według warszawskiego harmonogramu należy to zrobić do 20 marca. Rodzice obawiają się, że odbiją się od drzwi. Administracja pracuje normalnie Proces rekrutacyjny do przedszkoli i podstawówek nadal trwa. Choć w placówkach nie ma dzieci, to warto wiedzieć, że administracja pracuje normalnie. Przedszkola i szkoły podstawowe prowadzące rekrutację są zobowiązane do tego, aby przyjmować dokumenty od rodziców. Wnioski są przyjmowane w godzinach, które można sprawdzić telefonicznie lub na stronie www danej placówki. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznacza jednak, że organ prowadzący przedszkole czy szkołę ma prawo zadecydować o ewentualnych innych rozwiązaniach w tym zakresie, np. zgodzić się na przeslanie wniosku na adres e-mailowy danej placówki. Informacji należy szukać na stornie internetowej danej szkoły lub przedszkola. Dokumenty można także wysłać pocztą. Wówczas należy się jednak skontaktować z placówką i poinformować o tego typu formie dostarczenia dokumentów. To samo tyczy się wniosków dotyczących kontynuowania edukacji dziecka w danej placówce. Co z zaświadczeniem o szczepieniach? Kryterium szczepień po raz pierwszy jest stosowane podczas rekrutacji np. w krakowskich przedszkolach samorządowych. Jeśli nie posiadasz jeszcze z przychodni zaświadczenia, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym albo że jest zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych, możesz złożyć oświadczenie lub okazać książeczkę szczepień. Chodzi o ograniczenie wizyt rodziców w ośrodkach zdrowia. Pamiętaj, oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Źródło: gov.pl Zobacz także:...

karmienie piersią przy koronawirusie
AdobeStock
Karmienie
COVID a karmienie piersią - NAJNOWSZE BADANIA
COVID a karmienie piersią – podajemy zalecenia oparte na najnowszych badaniach i opiniach ekspertów dla mam karmiących piersią, które podejrzewają, że mogą być chore na COVID-19 lub zostały już zdiagnozowane. Nie ma potrzeby przerywania karmienia - mleko matki zawiera przeciwciała i nie zakaża koronawirusem.

COVID i karmienie piersią zupełnie się nie wykluczają! Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzane pod kątem przenoszenia się wirusa przez mleko mamy. Jak potwierdzają testy przeprowadzane w kilku krajach, mleko matki nie jest dla dziecka źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a ponadto - stanowi dla niemowlaka naturalne źródło ochrony immunologicznej. W mleku badanych kobiet nie wykryto wirusa, a znaczące ilości przeciwciał IgA. Spis treści: COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Koronawirus a karmienie piersią – stanowisko WHO i CDC Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego Karmienie piersią przez zakażoną mamę po wyjściu ze szpitala COVID a karmienie piersią - czy wirus jest obecny w mleku? Najnowsze badania przeprowadzone przez kilka krajów, także Polskę, dowodzą, że mleko mamy nie jest źródłem przenoszenia się koronawirusa. „Liczne badania, także nasze, pokazują, że mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla dziecka. W ponad 100 próbkach mleka od zakażonych kobiet, pobieranych od 1. do 7. dnia laktacji, nie wykryto obecności wirusa. Z kolei inne badania pokazują, że nawet jeśli wirus znajduje się w naturalnym pokarmie, to są to zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz i dostające się do mleka np. przy kichaniu” – mówi dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przynależącej do Regionalnego Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie. Przeciwciała COVID-19 w mleku mamy Dowiedziono także, że mleko mamy chorej na COVID-19 zawiera znaczące ilości przeciwciał, które mogą uchronić dziecko przed zachorowaniem. „Udowodniono, że u większości kobiet zakażonych wirusem SARS-CoV-2, u których odpowiedź immunologiczna była silna, przeciwciała były...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj