Kurzajki (inaczej zwane brodawkami) są dosyć częstą dolegliwością, która dotyka ok. 10-20 proc. dzieci do 16. roku życia. Najczęściej występują na stopach i dłoniach dzieci. Badania pokazują, że powodujący je wirus HPV częściej uaktywnia się u dziewczynek niż chłopców. Kurzajki nie występują u niemowlaków, ale w miarę dorastania dziecka ten problem pojawia się częściej.

Reklama

Kurzajki u dzieci: przyczyny

Dzieci to grupa szczególnie mocno narażona na ryzyko pojawienia się kurzajek. Maluchy mają znacznie mniejszą odporność, ponieważ ich system immunologiczny kształtuje się do około 12. roku życia – to dlatego w ich przypadku wirus HPV rozprzestrzenia się bardzo szybko. Kurzajkom sprzyjają też różnego rodzaju uszkodzenia skóry, dlatego każde zlekceważone skaleczenie czy otarcie może ostatecznie doprowadzić do wniknięcia wirusa do organizmu.

Jak wygląda kurzajka u dziecka?

Kurzajka to szarobrunatna narośl o szorstkiej, grudkowatej powierzchni. Często pojawiają się pojedynczo, ale z czasem może pojawić się ich więcej. Ich wielkość osiąga od kilku do kilkunastu milimetrów. Kurzajki na stopach przypominają odciski, choć często bolą.

jak wygląda kurzajka
Adobe Stock

fot. AdobeStock

Zobacz także

jak wygląda kurzajka na stopie?
Adobe Stock

fot. AdobeStock

Kurzaki na stopach i inne rodzaje kurzajek u dzieci

Kurzajki mogą się różnić wyglądem, umiejscowieniem i podatnością na leczenie w zależności od typu wirusa, który wywołał zakażenie:

  • Kurzajki na stopach – brodawka na stopie u dziecka początkowo może być płaska i niewielka, z czasem może się jednak powiększać i namnażać. Istnieją dwa rodzaje kurzajek stóp: głębokie i mozaikowe. Różnią się one wyglądem i rodzajem wirusa, który je wywołuje (HPV-1 lub HPV-2). Kurzajki najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp, wnikają głęboko w skórę. Mogą sprawiać ból podczas chodzenia, ale niekoniecznie. Bardzo szybko potrafią się mnożyć, mogą same znikać, ale nieleczone będą nawracać.
  • Brodawki zwykłe – powstają w wyniku ataku wirusa HPV-1, 2, 4 i 7. Maja postać grudek o szorstkiej, nierównej powierzchni, są cieliste lub szarobrunatne, występują pojedynczo lub grupowo. Najczęściej występują na dłoniach, ale mogą pojawić się też na innych częściach ciała. Najbardziej dokuczliwe są te, które utworzą się pod paznokciem – są trudne do zlikwidowania i bolesne. Nieleczone nie znikają nawet przez kilka lat.
  • Kurzajki płaskie – nazywane także kurzajkami młodocianych, bo właśnie u osób młodych i dzieci występują najczęściej. Powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV-3, 10, 27 lub 28. Mają postać wypukłych grudek o lśniącej powierzchni. Mają kolor cielisty lub szarobrunatny. Powstają często na twarzy, przedramionach i rękach lub wzdłuż linii zadrapania naskórka. Są oporne na leczenie. Na szczęście ustępują same po kilku latach, nie pozostawiając śladów: najpierw wszystkie naraz nabierają czerwonawego koloru i w ciągu kilku dni ustępują.
  • Brodawki przejściowe – wywołuje je wirus HPV-10, 27 lub 28. Są podobne do kurzajek zwykłych i płaskich: są wypukłe, mają szorstką, nierówną powierzchnię i powstają wzdłuż zadrapania. Mogą ustąpić samoistnie.

Jak usunąć kurzajki u dzieci?

Leczenie kurzajek jest najbardziej skuteczne, gdy rozpocznie się je we wczesnym stadium choroby. Pamiętaj, że kurzajki się mnożą – lepiej więc zwalczyć od razu pojedynczą kurzajkę niż potem zmagać się z całym skupiskiem. Na szczęście w aptekach jest mnóstwo leków zwalczających kurzajki – począwszy od płynów, poprzez spreje, a skończywszy na nowoczesnych preparatach do krioterapii czy terapii kwasowej.

Często skuteczną metodą likwidowania kurzajek u dzieci jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je również smarować płynem, żelem lub maścią na kurzajki zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Przy uporczywych kurzajkach może okazać się konieczna wizyta u dermatologa, który przepisze leki na receptę. W gabinetach dermatologicznych kurzajki u dzieci można również usuwać poprzez zamrażanie ciekłym azotem lub łyżeczkowanie.

Jak zapobiegać kurzajkom u dzieci?

Zdecydowanie lepiej przeciwdziałać zarażeniu wirusem HPV niż z nim walczyć. Choć i zapobieganie zarażeniu się wirusem u dzieci wcale nie jest takie łatwe. O czym należy pamiętać?

  • Nie wolno rozdrapywać zmian na skórze, które mają wypukły kształt.
  • Nie powinno się obgryzać paznokci ani skórek (dzięki temu nie wystawia się na działanie wirusa mniej chronionych części skóry oraz nie tworzy się dogodnych warunków do jego wniknięcia).
  • Nie można używać cudzych ręczników ani innych środków higieny osobistej.
  • Nie powinno się pożyczać butów od kolegi czy koleżanki.
  • Idąc pod prysznic czy na basen, zawsze trzeba mieć na stopach własne klapki.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama