Dziecko boli głowa
fotolia
Zdrowie

Mamo, boli mnie głowa

Sądzisz, że ból głowy to dolegliwość zarezerwowana wyłącznie dla nas, dorosłych (bo to w końcu my, a nie maluchy, mamy problemy z kredytem, wypełniony po brzegi terminarz i gości nie w porę na karku)? Wcale tak nie jest!

Dzieci, i to nawet te całkiem małe, również czują się czasami tak, jakby pod ich czaszką odbywały się wojskowe manewry. Dziecięce bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Przyjrzyj się najczęstszym z nich, a będziesz mogła szybko im zaradzić.

Ból głowy u dziecka - czy to infekcja?

Gdy maluch łapie jakąś infekcję (np. zapalenie gardła czy anginę) i zaczyna go trawić gorączka, naczynia krwionośne pod jego czaszką na przemian zwężają się i rozszerzają, co często wywołuje bóle głowy. Z tego też powodu dziecko jest rozbite, marudne, nie może sobie znaleźć miejsca. Głowa dosłownie pęka mu w szwach. Dokładnie tak samo jak tobie, gdy właśnie zaczyna cię „rozbierać” choroba.

 • Co robić? Koniecznie idź z maluchem do lekarza, by ustalić rodzaj infekcji. Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, podaj mu paracetamol lub ibuprofen w czopku lub syropie (pamiętaj, że dawkę leku dostosowuje się przede wszystkim do wagi, a nie wieku dziecka). Obniżenie gorączki i zalecone przez pediatrę leczenie infekcji sprawi, że ból głowy wkrótce minie.

Zapalenie zatok u dziecka

Ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok zwykle nie jest zbyt silny, więc początkowo może ujść twojej uwagi. Potrafi jednak dać się mocno we znaki ze względu na swoją uporczywość i częste nawroty. Cierpiący na zapalenie zatok maluch ma także zatkany nos, katar, czasem również kaszel i gorączkę lub stan podgorączkowy. Może także mieć obolałą, obrzękniętą buzię.

 • Co robić? Koniecznie idź ze swoim maluchem do pediatry albo laryngologa. Zrób to natychmiast, jeśli twoje dziecko ma obrzęknięte powieki i wysoką gorączkę (to poważne objawy ostrego zapalenia zatok, które wymaga szybkiej i fachowej pomocy).

Wada wzroku a ból głowy u dziecka

Choć rzadko o tym myślimy, nawet u dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły (i nie musi spisywać z tablicy rozmazanych literek), bóle głowy mogą być związane z kłopotami ze wzrokiem. Najczęściej w grę wchodzi astygmatyzm i krótkowzroczność, bo zeza trudniej przeoczyć.

 • Co robić? Jak najszybciej zapisz swojego malucha na wizytę do okulisty. Jeśli przyczyną bólu głowy jest wada wzroku, problem rozwiąże się, gdy dziecko zacznie nosić dobrane przez okulistę okulary.

Uraz głowy u dziecka

Ból głowy może być także spowodowany urazem, np. po zderzeniu ze ścianą, upadku z drabinek czy nawet łóżka. Jeśli pojawił się po takim wypadku, nie czekaj, tylko jedź z maluchem do lekarza. Zrób to natychmiast, jeśli dziecko straciło przytomność choćby na krótką chwilę, jest zdezorientowane (sprawia wrażenie, że nie bardzo wie, co się z nim dzieje), z nosa albo ucha leci mu krew lub jakikolwiek płyn.

Poważne schorzenia neurologiczne

Na szczęście zdarzają się bardzo, ale to bardzo rzadko, jednak trzeba to wiedzieć: bóle głowy, które pojawiają się w nocy i wybudzają malca ze snu, wymagają zawsze kontaktu z lekarzem, najlepiej neurologiem. Absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

Stres, zmęczenie

Gdy malec jest zdenerwowany, mocno zaciska szczęki oraz napina mięśnie twarzy i szyi. Może także boleć go głowa.

 • Co robić? Uspokój brzdąca i pozwól mu przez chwilę odpocząć. Spróbuj też ustalić przyczynę, która wywołuje tak silny stres. Jeśli trudno ci ją określić, a problem ciągle nawraca, idź z dzieckiem do psychologa.

Migrena u dziecka

Tak, tak, cierpieć na nią może nawet przedszkolak. Ataki pojawiają się co jakiś czas, mogą trwać od kilkunastu minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin. Ból pojawia się po jednej lub po obu stronach głowy. Jest bardzo silny, pulsujący. Mogą mu towarzyszyć nudności, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki.

 • Co robić? Podaj dziecku lek przeciwbólowy (ibuprofen, paracetamol) i pozwól mu spokojnie odpocząć: ułóż je wygodnie, zgaś światło, połóż mu na głowie chłodny kompres. Pamiętaj jednak, że nie wolno stawiać diagnozy na własną rękę. Lepiej więc nawet po jednym ataku migreny pokazać dziecko lekarzowi.

Niedokrwistość

Zdarza się, że ból głowy towarzyszy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza – we krwi malucha jest za mało tlenu, a więc i mózg dostaje go za mało.

 • Co robić? Idź ze smykiem do pediatry. Jeśli będzie podejrzewał niedokrwistość, zleci badania.

Kiedy do lekarza?

Nie zwlekaj, tylko szybko skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból głowy:

 • jest bardzo silny,
 • nie mija albo nasila się,
 • towarzyszą mu nudności albo wymioty, apatia, gorączka, której nie jesteś w stanie obniżyć, malcowi sztywnieje kark,
 • pojawił się po urazie, upadku itp.,
 • budzi malucha w nocy,
 • często nawraca,
 • dziecko jest apatyczne, nie wie, co się z nim dzieje, leje się przez ręce.

Zobacz też: Bolesne uderzenie w głowę

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii, Klinika Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

ból głowy u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ból głowy u dziecka – przyczyny, rodzaje, leczenie
Bólu głowy u dziecka nie wolno lekceważyć. Może być objawem różnych dolegliwości – od bardzo poważnych jak nowotwory po mniej groźne, np. wadę wzroku i całkiem prozaiczne, np. głód. Powtarzające się bóle i silny ból głowy u dziecka zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból głowy u dziecka może przyjmować różną formę. Czasami jest to niezbyt nasilony, ćmiący ból obejmujący całą głowę. Czasami lokalizuje się w okolicy oczu lub z tyłu głowy. Bywa i tak, że jest tak silny, że towarzyszą mu światłowstręt i wymioty. Tak jak i rodzajów bólu głowy jest wiele, tak i jego przyczyn jest dużo. Warto je znać, aby móc, o ile to możliwe, szybko pomóc dziecku. Ból głowy u dziecka: możliwe przyczyny ból głowy po wysiłku ból w nocy co podać na ból głowy Ból głowy w wyniku przegrzania Głód a ból głowy Ból skutkiem urazu Stres a ból głowy Ból skutkiem przemęczenia Wady wzroku a bóle głowy Ból głowy wskutek infekcji Migrenowy ból głowy Ból jako objaw pasożytów Zatokowy ból głowy Neurologiczny ból głowy Ból głowy u dziecka – przyczyny Zawsze na początek warto zmierzyć gorączkę. Jeśli malec ją ma, to właśnie ona jest zapewne przyczyną bólu głowy. Gdy temperatura spadnie, dziecko poczuje się lepiej. Większym problemem są sytuacje, gdy bóle głowy u dziecka często się powtarzają, chociaż smyk nie jest chory. Zwróć wtedy uwagę, o jakiej porze dnia się pojawiają, jak długo trwają. I koniecznie idź do pediatry: trzeba znaleźć ich przyczynę. Przyczyny bólu głowy u dziecka mogą być następujące: przegrzanie, udar słoneczny ; głód; uraz głowy i wstrząs mózgu ; stres; przemęczenie; wada wzroku; choroba; migrena; infekcje pasożytnicze ; chore zatoki; problemy neurologiczne. Ból głowy u dziecka po wysiłku Na ogół świadczy o odwodnieniu lub przegrzaniu organizmu. Jest wtedy pulsujący i umiejscowiony po bokach głowy. Czasami jednak u dziecka może pojawiać się napięciowy ból głowy po wysiłku. Jeśli dziecko jest nawodnione, nie ćwiczy w upale, a bóle głowy pojawiają się...

ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki
Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, ale też stresem, przemęczeniem lub niewłaściwym trybem życia. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę uskarżającą się na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się nie tylko niskie ciśnienie lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa – wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością. Ból głowy w ciąży: przyczyny Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. W większości przypadków bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej. Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to: stres; przemęczenie; odwodnienie; głód; siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna; niewłaściwa dieta; zbyt mała ilość snu. W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują ją nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły –...

dziecko, dziewczynka
Zdrowie
Pasożyty u dzieci
Na pytania odnośnie pasożytów najczęściej występujących u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć? Odpowiada pediatra.

Słyszałam, że małe dzieci bardzo często zakażają się lambliami. Skąd się to bierze i jak się leczy? Odpowiedź: Lamblie to rodzaj pasożytów. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, które bawią się w piaskownicach albo przebywają w miejscach, w których nie przestrzega się higieny osobistej (maluchy najczęściej zakażają się, zjadając niedokładnie umyte owoce lub wkładając do buzi zabawki, na których są cysty lamblii). Większość zakażeń nie daje żadnych objawów. Dzieci są jedynie nosicielami pasożytów i mogą „przekazać” je innym. W sprzyjających warunkach lamblie przywierają do śluzówki jelita, drażnią i uszkadzają nabłonek. Ich obecność w konsekwencji może doprowadzić nawet do częściowego zaniku kosmków jelita cienkiego, zapalenia jelit oraz zaburzeń trawienia. Aby stwierdzić obecność lamblii w organizmie, konieczne jest badanie kału na obecność cyst. Leczenie lambliozy powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Dziecku podaje się odpowiednie antybiotyki. Zwykle zaleca się powtórzenie kuracji po 7–14 dniach przerwy, by usunąć wszystkie pasożyty obecne w przewodzie pokarmowym. Zaleca się także zbadanie całej rodziny. W przypadku potwierdzenia lambliozy powinno się leczyć jednocześnie wszystkich zarażonych, niezależnie od tego, czy mają objawy, czy nie. Zadbaj, by dziecko umyło ręce zawsze po zabawie w piaskownicy najczęściej występujące pasożyty u dzieci .   Najczęściej występujące pasożyty u dzieci RODZAJ OBJAWY DROGA ZAKAŻENIA Lamblie Bóle brzucha po posiłku, odbijanie, wzdęcia i nudności, chudnięcie, biegunki, nietolerancja laktozy (cukru mlecznego), niedokrwistość, żółtaczka. Połknięcie cyst znajdujących się na rękach, owocach, naczyniach i sztućcach. Owsiki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj