
Czasem trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego trzeba myć zęby, dlaczego czasem boli je żołądek. I dlaczego, jak je warzywa, owoce i ryby, to jego serce będzie zdrowe, a jak ciągle je słodycze i chipsy, to jego serce będzie chorować. Można to zrobić z pomocą niezwykłych zabawek - medycznych maskotek. Na pomysł takich zabawek wpadła Agnieszka Nieradka. Zabawki w kształcie serca, żołądka, zęba, mózgu to dobry sposób, by zarówno zdrowemu, jak choremu dziecku opowiedzieć, co dzieje się w jego organizmie.
Czytaj też: Lalki, które ratują życie
Skąd pomysł zabawek medycznych?
Skończyłam dietetykę na Uniwersytecie Medycznym, wcześniej próbowałam innych kierunków związanych z medycyną. Temat jest dla mnie fascynujący i miałam okazję się o tym uczyć.
Które zabawki medyczne są najbardziej lubiane przez dzieci?
Ząbki, serduszka, móżdżki. Jak się nimi bawić? Widziałam już różne sposoby zastosowań na własne oczy. Od teatrzyku, przez komiks z wykorzystaniem gadżetów, aż do klasycznej przytulanki. Zarówno świadomej (w przypadku np. chorych dzieci) jak i nie do końca świadomej (rodzice - lekarze obdarowywali swojego niemowlaka np. ząbkiem).
Które zabawki najbardziej lubią chore dzieci, a które zdrowe?
Nie ma podziału, staram się też nie dzielić pluszaków na podkategorie dzieci zdrowe/ chore/ dorośli. Dzieci bawią się, dopytują, sama często opowiadałam, co wystaje z serduszka i dlaczego tak wygląda.
W przypadku dzieci chorych to raczej rodzice kupują odpowiedni model pluszaka (czasem dwa o różnych minkach), by móc opowiedzieć małemu pacjentowi historię tego, co go czeka.
Dzięki temu łatwiej można opowiedzieć dzieciom, co dzieje się w ich organizmie.
Pamięta Pani najbardziej wzruszającą zabawę z medycznym pluszakiem?
Kiedyś mama 7-letniego dziecka z chorym sercem wysłała mi zdjęcie tuż przed operacją: dziecko ściskało serducho ode mnie. Zrobiło to na mnie niemałe wrażenie. Operacja skończyła się dobrze. Takie sytuacje motywują. To dodaje wartości mojej pracy i podnosi ją nieco wyżej niż szycie zwykłych maskotek. Podoba mi się taka misja.
Zdarza się, że takie maskotki podarowują rodzice lekarzom - w ramach podziękowań i podarowania gadżetu do gabinetu. Myślę, że każdy pediatra mógłby mieć jakiegoś pluszaka w swoim gabinecie, aby rozluźnić medyczną i poważną atmosferę. Bo jesteśmy fascynujący! :)
Medyczne zabawki można kupić na stronie: www.pluszektorium.pl
Czytaj też: Marzenia dzieci - inne niż wszystkie