Pluszowe zabawki
Pluszektorium
Zdrowie

Pluszaki pomogą walczyć z chorobami

Jak wytłumaczyć dziecku, że jego serce może być wesołe, smutne, złe, wykończone? Podobnie wesoły, wykończony lub zły może myć jego ząb, mózg, żołądek! Za pomocą pluszowych zabawek możesz wytłumaczyć dziecku, co dzieje się w jego organizmie i co zrobić, by zmęczone serce stało się wesołe. Pluszaki z Pluszektorium przydadzą się nie tylko w czasie choroby.

Czasem trudno wytłumaczyć dziecku, dlaczego trzeba myć zęby, dlaczego czasem boli je żołądek. I dlaczego, jak je warzywa, owoce i ryby, to jego serce będzie zdrowe, a jak ciągle je słodycze i chipsy, to jego serce będzie chorować. Można to zrobić z pomocą niezwykłych zabawek - medycznych maskotek. Na pomysł takich zabawek wpadła Agnieszka Nieradka. Zabawki w kształcie serca, żołądka, zęba, mózgu to dobry sposób, by zarówno zdrowemu, jak choremu dziecku opowiedzieć, co dzieje się w jego organizmie.
Czytaj też:  Lalki, które ratują życie

Skąd pomysł zabawek medycznych?

Skończyłam dietetykę na Uniwersytecie Medycznym, wcześniej próbowałam innych kierunków związanych z medycyną. Temat jest dla mnie fascynujący i miałam okazję się o tym uczyć.

Które zabawki medyczne są najbardziej lubiane przez dzieci?

Ząbki, serduszka, móżdżki. Jak się nimi bawić? Widziałam już różne sposoby zastosowań na własne oczy. Od teatrzyku, przez komiks z wykorzystaniem gadżetów, aż do klasycznej przytulanki. Zarówno świadomej (w przypadku np. chorych dzieci) jak i nie do końca świadomej (rodzice - lekarze obdarowywali swojego niemowlaka np. ząbkiem).

Które zabawki najbardziej lubią chore dzieci, a które zdrowe?

Nie ma podziału, staram się też nie dzielić pluszaków na podkategorie dzieci zdrowe/ chore/ dorośli. Dzieci bawią się, dopytują, sama często opowiadałam, co wystaje z serduszka i dlaczego tak wygląda.
W przypadku dzieci chorych to raczej rodzice kupują odpowiedni model pluszaka (czasem dwa o różnych minkach), by móc opowiedzieć małemu pacjentowi historię tego, co go czeka.
Dzięki temu łatwiej można opowiedzieć dzieciom, co dzieje się w ich organizmie.

Pamięta Pani najbardziej wzruszającą zabawę z medycznym pluszakiem?

Kiedyś mama 7-letniego dziecka z chorym sercem wysłała mi zdjęcie tuż przed operacją: dziecko ściskało serducho ode mnie. Zrobiło to na mnie niemałe wrażenie. Operacja skończyła się dobrze. Takie sytuacje motywują. To dodaje wartości mojej pracy i podnosi ją nieco wyżej niż szycie zwykłych maskotek. Podoba mi się taka misja.
Zdarza się, że takie maskotki podarowują rodzice lekarzom - w ramach podziękowań i podarowania gadżetu do gabinetu. Myślę, że każdy pediatra mógłby mieć jakiegoś pluszaka w swoim gabinecie, aby rozluźnić medyczną i poważną atmosferę. Bo jesteśmy fascynujący! :)
Medyczne zabawki można kupić na stronie: www.pluszektorium.pl
Czytaj też: Marzenia dzieci - inne niż wszystkie

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

jakie zabawki dla dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Im więcej zabawek, tym trudniej - tłumaczy psycholog
Pozbawienie dziecka zabawek jest złe, bo potrzebuje ich do rozwoju, ale zalewanie go nimi może przynieść więcej złego niż dobrego – przekonuje psychoterapeutka.

Co roku w wakacje robię przegląd pokojów moich dzieci, bo w ciągu roku obrastają w niewyobrażalną liczbę zabawek i szpargałów. Zawsze wtedy zadaję sobie pytanie: co ja robię źle? Czy one naprawdę potrzebują tylu zabawek? Postanowiłam zapytać o to Małgorzatę Bajko, psychoterapeutkę wspierającą rodziców w ich roli i wychowaniu dzieci. Czy to, ile dziecko ma zabawek, ma znaczenie dla jego rozwoju? Mniej zabawek lepiej wpływa na rozwój wyobraźni, bo jedna rzecz może mieć dziesięć zastosowań: koc staje się łąką, a pudełko – statkiem. Im więcej zabawek, tym częściej słyszymy: „nudzi mi się…” . W pewnym niemieckim przedszkolu przeprowadzono eksperyment i na trzy miesiące pozbawiono dzieci zabawek. Po krótkim okresie konsternacji maluchy ruszyły wyobraźnią i z kocyków, poduszek, materaców oraz wszystkiego, co z pozoru zabawką nie było, powstały zamki, morze, lasy i jaskinie. Do tego zacieśniły się więzi pomiędzy dziećmi, bo zaczęły współpracować przy tworzeniu miejsca zabawy. Po paru tygodniach mogły przynieść kilka zabawek z domu. Przyniosły te, które urozmaiciły ich dotychczasowe „budowle”. Rozbudowały je i ulepszyły. Czyli dla wyobraźni dziecka lepiej mniej niż więcej. Coś jeszcze? Musimy pamiętać, że im więcej zabawek, tym trudniej zachować porządek . Im mniej – tym wieczorem mniej frustracji rodzica. Nie potyka się o klocki, lalki, nie wywraca  na resoraku, nie złości się, że jego dziecko nie chce sprzątać. Jeśli zabawek jest mało, po zabawie można łatwiej nauczyć dziecko sprzątania. I jeszcze w domu jest mniej kurzu, co jest bardzo ważne w dobie alergii u dzieci i dorosłych. Może kupować tylko zabawki edukacyjne? Dzielenie zabawek na edukacyjne i pozostałe stało się ostatnio popularne, a tak naprawdę każda zabawka jest edukacyjna , te tradycyjne także. Nawet zwykła piłka ma dziesiątki...

Katarzyna Klepacz,autorka bloga Dzieciaki ratują
mat. prasowe
Czas wolny
Katarzyna Klepacz, autorka bloga Dzieciaki ratują – wywiad
Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi i nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy noworodek zemdleje i stanie mu serce? Blog „Dzieciaki ratują” pokazuje, że pierwsza pomoc jest... dziecinnie prosta - i że trzeba ją znać. Z autorką bloga, Kasią Klepacz, z zawodu ratowniczką medyczną, rozmawiamy o blogowaniu i ratowaniu.

Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi tak bardzo, że nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy n oworodek zemdleje i stanie mu serce? Jak ratować dziecko, kiedy ściągnie na siebie szklankę z gorącą herbatą? Nie wiesz? Pierwszej pomocy nie uczą na porodówkach – a szkoda, bo wiedza, jak robić masaż serca i sztuczne oddychanie może któregoś dnia uratować naszemu dziecku życie. Blog Dzieciakiratuja.blogspot.com jest właśnie o tym. Katarzyna Klepacz, autorka "Dzieciaków..." przedstawia się na swoim blogu jako Matka Ratownik i dodaje: żona ratownika, matka dwójki dzieci. Pracuje w straży pożarnej, prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy: nie tylko dla ratowników, ale też dla dzieci w przedszkolach i szkołach. Pisze rzadko, nawet nie zawsze raz na tydzień. Ale i tak zaglądam na jej bloga regularnie i uważam, że jej notki nadają się nie tylko do czytania, ale do wykucia na blachę. Nawet jeśli nigdy (i oby tak było!) nie miałyby mi się przydać. W pojemnym worku blogów parentingowych, Twój blog zajmuje zupełnie oddzielne miejsce. Tak, wśród blogów pisanych przez rodziców mój blog jest zupełnie inny głównie dlatego, że zupełnie nie dotyczy mojej sfery domowej. Trochę chyba jednak dotyczy, bo bohaterkami bloga  – a nawet można powiedzieć: współtwórczyniami – są Twoje córeczki. Rzeczywiście, gdyby nie one, bloga by pewnie nie było. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia, kiedy Zuzia miała 4 lata a Amelka 2, zabrałam je ze sobą na szkolenie z pierwszej pomocy, które miałam prowadzić dla Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski. One w domu nieraz widziały sprzęt do nauki ratowania, często dopytywały: "Mamo, a co to?", "Mamo, a po co", "Mamo, a pokaż" i rzeczywiście ja i mój mąż, który też jest ratownikiem medycznym, pokazywaliśmy im nieraz, jak się...

Zdrowie
Gdy dziecko cierpi na rzadką chorobę
Nie zamykaj się z maluchem w czterech ścianach. Szukaj wsparcia wśród ludzi, którzy przeżywają to samo.

Nie zamykaj się z maluchem w czterech ścianach. Szukaj wsparcia wśród ludzi, którzy przeżywają to samo. Zwróć się o pomoc do odpowiedniej fundacji. Prowadzą je lekarze i rodzice. Mają większą wiedzę o danym schorzeniu niż personel w Twojej przychodni. Mukowiscydoza Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę , Kraków, ul. Celna 6, tel. (012) 29-23-180. To nieuleczalna choroba dziedziczna. Chory ma zaburzone funkcjonowanie tzw. gruczołów zewnętrznego wydzielania. Wszystkie wydzieliny są nadmiernie lepkie i gęste - zatykają przewody w organizmie, powodują stany zapalne w płucach, trzustce, wątrobie. Chore dziecko ma słony pot, ciągłe infekcje dróg oddechowych – katar, zapalenie oskrzeli - i oddaje cuchnące stolce. Wczesne rozpoznanie i leczenie zapobiega powikłaniom lub śmierci małego pacjenta. Leczone dziecko ma szansę dożyć 30-40 lat. Fundacja pośredniczy w zakupie sprzętu medycznego i leków. Wspiera finansowo rodziny, których nie stać na leczenie. Organizuje turnusy rehabilitacyjne dla chorych (koszt całkowity – ok. 1000 zł dla dziecka i jego opiekuna). Prowadzi seminaria, spotkania z lekarzami, dietetykami, grupy wsparcia dla rodzin. Informuje, gdzie można zrobić bezpłatne badania diagnostyczne i konsultacje. Autyzm Fundacja Synapsis , Warszawa, ul. Ondraszka 3, tel. (022) 825-87-22. Pojawia się, gdy dziecko ma uszkodzony lub źle funkcjonujący układ nerwowy. Maluchy dotknięte autyzmem mają zaburzoną mowę, bywają nadpobudliwe, agresywne, powtarzają te same, niekontrolowane ruchy. W Polsce na autyzm cierpi ok. 10 tys. dzieci. Rehabilitacja pozwala dziecku na normalne życie. Maluchy z podejrzeniem autyzmu diagnozowane są przez lekarzy: internistę, psychologa, psychiatrę, pedagoga. Rodzice dzieci zakwalifikowanych do terapii zawierają z fundacją roczny kontrakt obejmujący konsultacje medyczne i zabiegi rehabilitacyjne. Synapsis prowadzi punkt...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak