


Grypa to trochę poważniejsze przeziębienie
Grypa to nie przeziębienie! Przeziębienie rozwija się powoli – najpierw pojawia się katar, potem często kaszel i niska gorączka. Maluch mimo objawów choroby nie czuje się najgorzej: zwykle ma siłę na zabawę i nie najgorszy apetyt. Grypa natomiast rozbiera błyskawicznie i poza dość wysoką gorączką (38–40°C) męczy go ból głowy i mięśni. Często dzieci chore na grypę mają dreszcze albo zapalenie spojówek. Grypie mogą towarzyszyć również wymioty, bóle brzucha lub biegunka, zaś katar pojawia się rzadko. Ostre objawy na ogół ustępują w ciągu tygodnia, jednak maluch powinien zostać w domu przez około dwa tygodnie, aż nabierze sił.
Czytaj też: 5 charakterystycznych objawów grypy

Czytaj też: Domowe sposoby na przeziębienie

Czytaj też: Rotawirusy - charakterystyczne objawy zakażenia

Szczepionkę przeciw grypie można podać już półrocznemu maluchowi. Dorośli także powinni się zaszczepić – jest to szczególnie ważne, kiedy dziecko jest za małe na szczepionkę albo jeśli z innych przyczyn nie może zostać zaszczepione, np. w przypadku uczulenia na białko jajka kurzego – jego śladowe ilości mogą znajdować się w szczepionce.

Czytaj też: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka



Typowe objawy zapalenia ucha Zapalenie ucha często zaczyna się w nocy lub rano. U niemowlęcia częściej zaczyna się gwałtownie, u starszego dziecka objawy mogą pojawiać się wolniej. Ból ucha. Dziecko płacze , próbując dotknąć swojego uszka, starszak narzeka na kłucie w uchu. Ból może być naprawdę bardzo silny. Brak apetytu. Młodsze dziecko nie chce ssać, starsze odmawia jedzenia i picia. A to dlatego, że podczas gryzienia i przełykania ucho boli jeszcze bardziej. Gorączka. I to czasem bardzo wysoka – do 40 stopni Celsjusza. Zaczerwieniona małżowina uszna. Szczególnie przy zapaleniu ucha zewnętrznego. Niedosłuch. Po kilku dniach ustępuje silny ból, ale maluch może gorzej słyszeć. Leczenie zapalenia ucha Dziecko jak najszybciej powinien zbadać laryngolog. To on zdecyduje, czy doszło do infekcji wirusowej, czy bakteryjnej i na tej podstawie ustali sposób leczenia. Prawdopodobnie przepisze: Środki przeciwbólowe. Są absolutnie niezbędne, ponieważ zanim leczone ucho przestanie boleć, może minąć trochę czasu. Leki przeciwgorączkowe. Sprawią, że temperatura spadnie. Pamiętaj, by leki obniżające gorączkę stosować zgodnie z zaleceniami producenta (jeśli dziecko waży więcej niż przewidziano to dla jego grupy wiekowej, dawkę leku dostosuj do wagi dziecka a nie jego wieku). Czytaj więcej o lekach przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bezpiecznych dla dziecka. Leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Pomogą pozbyć się wydzieliny i rozprawić się z wirusami. Antybiotyk. Lekarz przepisze go tylko wtedy, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego. Uwaga! Zapalenie ucha trwa zwykle około 7 dni. Ale po skończonej chorobie koniecznie jeszcze raz musisz pokazać dziecko lekarzowi. Sprawdzi, czy uszko jest już całkiem zdrowe i nie doszło do powikłań (np. pęknięcia błony bębenkowej czy niedosłuchu). ...