
Objawy i leczenie nużeńca wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog i pediatra, który potwierdził, że przychodzi do niego coraz więcej młodych rodziców podejrzewających, że ich dziecko ma nużeńca. Ten pasożyt częściej daje o sobie znać zimą niż latem. Żeruje głównie nocą. Co ciekawe, nie występuje u noworodków, maluchy zarażają się nużeńcem od innych ludzi lub zwierząt. Świadomość tego, że na skórze cały czas przemieszczają się nużeńce wielkości ok. 0,3 mm nie należy do przyjemnych, zwłaszcza, że odczuwamy to jako lekkie łaskotanie. Przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć nużeńca, a przede wszystkim, jak uchronić przed nim dziecko.
Co to jest nużeniec?
Nużeniec to pasożyt, który żyje na skórze w ujściach gruczołów łojowych (głównie powiek oczu) oraz w mieszkach włosowych i gruczołach potowych. Niekiedy zatyka je, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie i w ten sposób doprowadza do choroby skóry. Pojawia się w wyniku tego rodzaj wysypki, czyli niewielkie, czerwone krostki, które pieką i swędzą, a czasem sączy się z nich również wydzielina. Bardzo wiele osób ma nużeńca na skórze (przez częsty kontakt z innymi ludźmi oraz zwierzętami), ale nie u każdego pojawią się w związku z tym problemy skórne.
Wielu pacjentów uważa, że nużeniec jest bardzo zaraźliwy i groźny. A to nie jest prawda.
Jak można się zarazić nużeńcem?
Teoretycznie zarazić nużeńcem można się wszędzie, wystarczy że zetkniemy się z pasożytem - sprzyjającym siedliskiem jest spocona, zanieczyszczona skóra. Nużeńca leczyłem wielokrotnie, ale były to głównie osoby dorosłe, gdyż te chorują najczęściej. Nużeniec u dzieci zdarza się niezmiernie rzadko. Oczywiście w klinikach specjalizujących się w zwalczaniu pasożytów, może dochodzić do nadrozpoznawalności i zrzucania wszystkich dolegliwości na karb popularnego za sprawą internetu pasożyta, jednak to ewidentna przesada. Podobnie, jak ogłaszanie stanu wyjątkowego zagrożenia.
Przeczytaj: Lamblie: pasożyty prawie wszystkich dzieci
Jak leczy się nużeńca?
Leczenie polega na stosowaniu oleju drzewa herbacianego, maści rtęciowej, maści z antybiotykiem lub sterydem miejscowo - na powieki lub twarz. Leczenie nużeńca trwa 4 tygodnie. Jeśli mamy do czynienia z trudnym zakażeniem, można włączyć terapię antybiotykiem doustnym – metronidazolem, ale to rzadkość. Trzeba pamiętać, że leczymy tylko klinicznie widoczne zakażenie nużeńcem – zapalenie spojówek, brzegu powieki o wykluczonej etiologii bakteryjnej, wirusowej i alergicznej.
Pamiętajmy, że wykrycie nużeńca badaniem to żaden dowód – wiele osób go ma i o tym nie wie, bo nie ma objawów.
Poznaj 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka
Podobno zakażenie rozwija się w błyskawicznym tempie. To prawda?
Nie. To jeden z mitów, z którymi często się spotykam. Musi dojść do naprawdę poważnego zaniedbania, by zakażenie objęło inne obszary, np. całą twarz.
Jak uchronić dziecko przed nużeńcem?
Najważniejsza jest higiena rąk, szczególnie w miejscach publicznych.Warto uczyć dzieci, by nie wkładały rąk do buzi w czasie zakupów w centrach handlowych, zabawy w parku, na plaży, w piaskownicy. Trzeba też zwracać uwagę na to, by maluchy myły ręce po zabawie z innymi dziećmi lub po głaskaniu zwierząt. Nużeniec, jak każdy pasożyt bytujący na skórze, wymaga bezpośredniego kontaktu by ją zasiedlić.
A co z kupowaniem używanych ubranek. Wystarczy je uprać?
Tak, nadodporność nużeńca to kolejny mit powielany na forach. W czasie prania w temperaturze powyżej 60 stopni żadna forma nużeńca nie przeżyje, ani dorosła, ani jaja. Straszenie, że zakup odzieży używanej może skutkować zakażeniem (nawet po upraniu) nie ma uzasadnienia w rzeczywistości. Wystarczy odpowiednia higiena, szczególnie w kontakcie z rzeczami używanymi lub w miejscach publicznych. W mojej opinii więcej dzieci choruje dziś na pasożyty przewodu pokarmowego i świerzb, niż na demonizowanego nużeńca.
Przeczytaj: Jak pozbyć się wszy?