alergia, odczulanie w domu, immunoterapia podjęzykowa, dziecko, lekarstwa, uczulenie
Fotolia
Zdrowie

7 pytań o odczulanie dziecka bez zastrzyków

Odczulanie dziecka polega na tym, by nauczyć jego organizm tolerancji na konkretny alergen. Terapia sprowadza się do częstego odwiedzania przychodni i podawania zastrzyków. Można też przeprowadzić całe odczulanie w domu, za pomocą leku podawanego doustnie.
odczulanie, alergia, uczulenie, roztocze, dr Piotr Niedziałkowski
dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Konsultacja merytoryczna

Odczulanie dzieci staje się coraz popularniejsze. Dzięki niemu mały pacjent ma mniej dokuczliwe objawy uczulenia, a w końcu można nawet odstawić leki, które trzeba było przyjmować przewlekle. Ponieważ nie każde dziecko dobrze toleruje szczepionki w zastrzykach, stworzono szczepionki na alergię w postaci płynu i tabletek. Są równie skuteczne. Przeczytaj, na czym polega odczulanie dziecka metodą podjęzykową, ile kosztuje immunoterapia i jak długo trwa.

1. Na czym dokładnie polega odczulanie dziecka?

Odczulanie dziecka (czyli immunoterapia swoista) polega na tym, że podaje się dziecku stopniowo coraz większe dawki leku, który zawiera alergen. Jest on jednak zmodyfikowany w taki sposób, by reakcja alergiczna była łagodniejsza. Cała terapia ma na celu wytworzenie tolerancji na dany alergen, zmniejszenie dolegliwości, a często nawet całkowite ich ustąpienie. Leczenie alergicznych nieżytów nosa, spowodowanych uczuleniem na pyłki, przynosi poprawę u 40-80% pacjentów, a uczuleniem na roztocze – u około 60%. Już w pierwszym roku podawania szczepionki malec ma znacznie słabsze objawy alergii i może brać mniej leków. Jeszcze lepsze efekty widać w drugim roku terapii: poprawa występuje u około 90% odczulanych dzieci!
Szczepionki podjęzykowe podaje się codziennie rano, na czczo. Określoną dawkę kropli lub tabletkę wystarczy umieścić pod językiem. Po około 2 minutach dziecko może ją połknąć. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temp. 2-8°C.

2. Na jakie alergeny można odczulić dziecko szczepionką doustną?

Doustne szczepionki można stosować u dzieci, u których występuje:

  • alergia na pyłki
  • alergia na sierść zwierząt
  • alergia na roztocze
  • alergia na grzyby i pleśnie

Przeczytaj: Alergia - 10 faktów i mitów

3. Jakie badania trzeba zrobić przed odczulaniem w domu?

Konieczne są testy potwierdzające alergię – z krwi lub skórne. W krwi bada się poziom immunoglobuliny typu E (IgE) – u osób z alergią jest on podwyższony. Dzieciom powyżej 3 lat częściej jednak wykonuje się testy skórne. Polegają na lekkim nakłuciu skóry i wprowadzeniu kropli alergenu. Jeśli malec jest uczulony, po 10–15 minutach w tym miejscu pojawi się bąbel. Obydwa testy potwierdzają tzw. alergię IgE-zależną, czyli tę, którą da się leczyć odczulaniem.

4. Kiedy najlepiej zacząć odczulanie dziecka?

Odczulanie można zacząć już od 5 roku życia dziecka, bo wtedy jego układ odpornościowy jest już ukształtowany, a im wcześniej rozpoczniemy odczulanie, tym lepiej. Smyk uniknie wieloletniego przyjmowania leków i walki z uciążliwymi objawami alergii. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić odczulanie młodszego dziecka. Odczulanie dziecka można zacząć sezonowo (trzy, cztery miesiące przed okresem pylenia roślin) lub w dowolnej chwili, jeśli dziecko ma alergię np. na roztocze albo pleśnie. Ważne jest, by zacząć odczulanie dziecka wtedy, gdy objawy alergii są wyciszone – szczepionka doustna zawiera przecież dodatkową porcję alergenu.

5. Ile trwa odczulanie dziecka w domu?

Odczulanie dziecka podjęzykowo trwa 3-5 lat, czasem nieco dłużej, ale dzięki temu udaje się osiągnąć lepszy rezultat i trwałe efekty.

6. Ile kosztuje odczulanie podjęzykowe dziecka?

Niestety, szczepionki podjęzykowe nie są refundowane przez NFZ (rodzice płacą za nie sami). Ceny szczepionek to: ok. 300 zł za opakowanie kropli, ok. 400 zł za opakowanie tabletek. Dawki dobierane są indywidualnie.

7. Jakie są zalety i wady odczulania dziecka w domu?

Największą zaletą odczulania dziecka w domu, jest to, że nie wymaga ono częstych wizyt u lekarza i częstego podawania zastrzyków. W ten sposób oszczędzamy dziecku bólu i stresu, to także spora oszczędność czasu (wiemy, ile trzeba czasem czekać w kolejce do rejestracji w przychodni).
Utrudnieniem natomiast jest to, że trzeba być systematycznym i bardzo dokładnym. Jeśli przerwie się kurację, trzeba będzie zaczynać wszystko od początku.
Podobnie jak każda szczepionka, również szczepionka stosowana podjęzykowo może spowodować działania niepożądane. Najczęściej można spodziewać się świądu, drętwienia, lekkiego obrzęku w okolicy podania alergenu (okolica podjęzykowa, język, wargi) czy bólu brzucha. Takie objawy występują głównie na początku leczenia, zwykle są przemijające i nie mają wpływu na kontynuowanie immunoterapii.

Zobacz: Kalendarz pylenia

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

dziecko, mleko
fotolia
Zdrowie
Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?
To ogromna szansa dla alergików uczulonych na pokarmy, którzy dziś zmuszeni są unikać uczulających ich potraw. Pierwsze podjęzykowe szczepionki odczulające ten rodzaj alergii są już na etapie badań klinicznych.

Alergia na pokarmy, to coraz większy problem, przede wszystkim z trzech powodów:  Jedyną metodą zapobiegania jej jest unikanie źródeł alergii . Podczas gdy wyeliminowanie z diety dziecka wszystkich pokarmów, które wywołują niepożądaną reakcję jest bardzo trudne. Źródeł alergii wciąż przybywa. Reakcje alergiczne na pokarmy mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg niż te na pyłki. Do najsilniej uczulających pokarmów należą: białko jaja kurzego, mleko, orzechy laskowe i orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki,, a także produkty zawierające pszenicę. Zobacz też: 10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę   Jak zdiagnozować alergię pokarmową? W celu potwierdzenia reakcji klinicznej z podejrzanym alergenem pokarmowym przeprowadza się testy skórne , naskórkowe testy płatkowe oraz doustne próby prowokacji. Można również przeprowadzić specjalne testy krwi . Za pomocą tych metod nie można jednak określić ryzyka wystąpienia reakcji krzyżowej pomiędzy różnymi alergenami. Podjęzykowe szczepionki na alergie pokarmowe Naukowcy są zdania, że w przypadku alergii pokarmowej najwygodniejszą i najskuteczniejszym sposobem będzie podawanie szczepionki doustnie (podjęzykowo). Podjęzykowe odczulanie alergii pokarmowych jest wciąż jeszcze w fazie prób, budzi jednak coraz większą nadzieję w miarę, jak przybywa danych klinicznych. Trwa też proces doskonalenia samych szczepionek – opowiada prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik łódzkiego Centrum Alergologii. Dr Teresa Małaczyńska, ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc gdańskiego Szpitala Dziecięcego "Polanki" dodaje, że w niektórych ośrodkach podejmowane są próby odczulania podjęzykowego potwierdzonej alergii na białka mleka krowiego, jaja kurzego, czy orzeszków arachidowych. – Wyniki są zachęcające, choć metoda nadal traktowana jest jako...

skaza białkowa a karmienie piersią
Fotolia
Zdrowie
To nie mleko i pyłki powodują alergię! Przełom w diagnozowaniu alergii
Dziecko ma alergię na mleko, pyłki, orzechy, pszenicę? To nieprawda! To nie mleko, pyłki, pszenica czy orzeszki powodują alergię, tylko niektóre z ich białek. Można to sprawdzić przy pomocy testów molekularnych.

Alergię bardzo trudno jednoznacznie potwierdzić. Wskazują na nią takie objawy, jak wysypka na skórze , świąd skóry, przedłużający się katar, łzawienie oczu, kaszel, problemy dotyczące przewodu pokarmowego. W celu postawienia diagnozy stosuje się testy z krwi lub skórne. Jednak dzięki diagnostyce molekularnej szykuje się przełom w diagnozowaniu alergii.  Jak diagnozuje się alergię  - Katar, kaszel, łzawienie oczu, wysypka, świąd skóry, problemy związane z przewodem pokarmowym  - każdy z tych objawów może być objawem alergii , ale też nie być jej objawem. Żeby potwierdzić alergię, niezbędny jest wywiad alergologiczny i ewentualne przeprowadzenie badań – mówi prof. Jerzy Kruszewski , alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Podstawą jest rozmowa z lekarzem, który zapyta, w jakich okolicznościach pojawiają się objawy.  Można wykonać też testy z krwi – sprawdzające poziom immunoglobuliny typu E – IgE.  Przy podejrzeniu alergii wziewnej (na pyłki, roztocza, pleśnie, alergeny zwierzęce) wykonuje się testy skórne . Jednak przyszłością diagnostyki alergii są badania molekularne. Czytaj też: Sprawdź, czy twoje dziecko ma alergię Testy molekularne w alergii Za pomocą testów molekularnych można sprawdzić, które konkretnie białko powoduje alergię. – W orzeszkach ziemnych jest 5 rodzajów białek, które mogą powodować uczulenie. Osoba uczulona na białko Ara h 8 może mieć też objawy alergii na pyłki brzozy , bo znajduje się w nim to samo białko.  Ale nie jest to silny alergen. Z kolei białko Ara h 1 występuje też w jabłku, dlatego alergik będzie miał objawy uczulenia także po zjedzeniu jabłka. Ale najwięcej tego białka znajduje się pod skórką, więc po obraniu jabłka objawy będą słabsze – tłumaczy prof. Kruszewski. Dzięki diagnostyce...

odczulanie, dziecko, alergia
Zdrowie
Na czy polega odczulanie małego alergika?
Odczulanie, czyli immunoterapia, jest dziś jedynym sposobem, by skutecznie wyleczyć alergię. A to oznacza, że dziecko będzie mogło spać w nocy bez kataru i kaszlu, które wywołują roztocza, zaś wiosną i latem bawić się w parku mimo pylących pyłków. I nie będzie brać przy tym tony leków!

Najprościej mówiąc, odczulanie polega na oduczeniu organizmu popełniania błędów. W pyłku topoli czy sierści psa nie ma przecież nic takiego, co musiałoby powodować kichanie, zapalenie spojówek lub astmę. Jak jednak oduczyć organizm takiego złego zachowania? Trzeba powoli i cierpliwie podawać alergen, zaczynając od minimalnej dawki, a potem ją zwiększając. Do momentu, aż organizm przestanie traktować pyłek trawy czy roztocze kurzu jak wroga. Nie dla każdego Po to, by rozpocząć immunoterapię, nie wystarczy stwierdzić, że dziecko jest uczulone. Konieczne są testy potwierdzające alergię. Ważne jest też, czy dziecko ma jej objawy. Jeśli np. z testów wynika, że malec jest uczulony na roztocza kurzu, sierść kota i pyłki traw, ale reaguje katarem wyłącznie na te ostatnie, to dostanie tylko szczepionkę na pyłki. Oczywiście to lekarz zleca wszystkie badania, interpretuje ich wyniki, a potem ewentualnie zaleca podanie szczepionki . Odczulanie można zacząć najwcześniej, gdy dziecko skończy trzy lata. Większość alergologów zaleca je jednak, kiedy malec zacznie szósty rok życia. Wcześniej układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Lekarze są zgodni, że lepiej nie ingerować w niego szczepionkami. Co czeka małego alergika Jeśli po rozmowie z alergologiem zdecydujesz się na immunoterapię, dobierze on szczepionkę– indywidualnie dla malca. Najczęściej jest ona w zastrzykach. Przez pierwsze kilka tygodni dziecko będzie je dostawać co 7–14 dni. Dawki alergenu będą coraz większe, aż do maksymalnej, która spowoduje tolerancję na pyłek, roztocze czy pleść. Kolejne zastrzyki (z tzw. dawką podtrzymującą) malec będzie dostawał co 5–6 tygodni. A gdy w trakcie kuracji dziecko np. się przeziębi? Szczepienia trzeba będzie odwlec – do czasu, aż wyzdrowieje. Na szczęście nie oznacza to wcale, że potem cały cykl trzeba zaczynać od nowa. Jednak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz