odstające uszy u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Mojemu dziecku odstają uszy!

Odstające uszy u dziecka nie mają wpływu na jego zdrowie, ale mogą wpłynąć na jego kontakty z rówieśnikami. Zapytaliśmy ekspertów, w jakim wieku można zoperować dziecku uszy i jak długo się one goją.
 
– Za najlepszy czas na operację odstających uszu uznaje się okres po szóstym roku życia, ponieważ w tym czasie kończy się wzrost małżowiny. Oczywiście tego typu zabieg równie dobrze można wykonać już w wieku dorosłym, ale trzeba mieć na uwadze, że trudniejsza jest wówczas i sama korekta i większe są dolegliwości pooperacyjne – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki dr Urszula Brumer Medycyna Urody.
 
– U małych dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a u nastolatków – w znieczuleniu miejscowym. Wcześniej jednak wymagane jest zrobienie podstawowych badań laboratoryjnych. Defekt odstających uszu jest spowodowany wadą budowy anatomicznej małżowiny ucha. Podczas operacji odstających uszu cięcie przeprowadzamy z tyłu małżowiny wycinając wrzeciono skóry, przecinamy chrząstkę, kształtując ją szwami stabilizującymi. Wszystko trwa około 20-30 minut – tłumaczy dr Zbigniew Surowiec, specjalista chirurg dziecięcy z kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. 
 
Po operacji odstających uszu dziecko wraca do domu tego samego dnia, na uszach ma założone opatrunki, a po tygodniu zdejmowane są szwy. W ciągu następnych dwóch tygodni postępuje gojenie. Jednocześnie stopniowo ustępują obrzęki i ewentualne zasinienie uszu. Charakterystyczne dla operacji odstających uszu  jest występowanie dolegliwości bólowych w pierwszych dwóch dobach, za to efekt końcowy "przylegających uszu" jest trwały.

Dobrze jest wykonać ten zabieg w wakacje, ponieważ przez kolejny miesiąc pacjent przez cały dzień i noc musi mieć założoną opaskę na uszy chroniącą przed urazem lub pociągnięciem, a spać w niej powinien przez trzy miesiące. 
 
Operacja odstających uszu kosztuje 3200 - 3800 zł

Przeczytaj, jak możesz pomóc dziecku przetrwać pobyt w szpitalu
.

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

seks, orgzam, zastrzyk, punkt G
Fotolia
Związki i seks
Orgazm w zastrzyku
Do tej pory medycyna estetyczna oferowała zabiegi upiększające, odmładzające i poprawiające samopoczucie. Teraz kusi czymś więcej – obietnicą niesamowitego orgazmu. A to za sprawą zabiegu powiększenia punktu G.

Jeszcze do niedawna substancje takie jak np. kwas hialuronowy były używane do redukcji zmarszczek czy blizn. Teraz medycyna estetyczna idzie krok dalej i wykorzystuje wypełniacze do powiększania punktu G , obiecując przy tym wspaniałe doznania erotyczne i gwarantując orgazm . Tajemniczy punkt G Punkt G to chyba najbardziej tajemnicze i najusilniej poszukiwane miejsce w ciele kobiety. Przez lata, czyli właściwie od 1950 roku, kiedy po raz pierwszy został opisany przez niemieckiego lekarza Ernsta Gräfenberga, zastanawiano się, gdzie go szukać i czy w ogóle istnieje. Obecnie większość seksuologów uważa, że jest on ważnym elementem całego kompleksu stref erogennych w pochwie kobiety. Czym zatem jest punkt G ? Najczęściej opisuje się go jako skupisko zakończeń nerwów czuciowych, naczyń krwionośnych i gruczołów. To najbardziej erogenne miejsce w kobiecym ciele znajduje się na przedniej ścianie pochwy, około 2,5-5 cm od wejścia. Gdy kobieta nie jest pobudzona seksualnie, punkt G jest niewielkich rozmiarów (dlatego czasem trudno go znaleźć), jednak odpowiednio stymulowany może stać się nawet dwa razy większy. Jego rozmiar jest cechą indywidualną, a wrażliwość na bodźce zależy od fazy cyklu, dlatego pierwsze poszukiwania punktu G najlepiej rozpocząć w dni płodne. Uważa się też, że zbyt mały lub słabo uwydatniony punkt G może być przyczyną braku satysfakcji z seksu i trudności z osiągnięciem orgazmu. Panie, które mają taki problem, nie muszą się już martwić – punkt G można powiększyć . Zastrzyk orgazmu Medycyna estetyczna już od jakiegoś czasu oferuje zabiegi plastyki miejsc intymnych , jednak powiększenie punktu G jest w Polsce stosunkowo nową propozycją klinik urody. Augumentacja punktu G, bo tak fachowo nazywa się ten zabieg, to nowoczesna, niechirurgiczna metoda , dzięki której można uwydatnić i ujędrnić to najbardziej erogenne miejsce w pochwie...

żylaki powrózka nasiennnego
AdobeStock
Problemy z zajściem w ciążę
Żylaki powrózka nasiennego - jedna z przyczyn męskiej niepłodności
Pogarszają jakość plemników i wymagają leczenia chirurgicznego. Ale dzięki temu szanse na zapłodnienie mogą znacznie wzrosnąć.

Nie dają żadnych istotnych objawów i nie powodują dużych dolegliwości . Bardzo często rozpoznawane są dopiero wtedy, gdy para chce mieć dziecko, a nie może. Jeżeli od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko, nie wykluczone, że przyczyną tego są żylaki powrózka nasiennego. Opisujemy co w takiej sytuacji zrobić i jak je leczyć. Dlaczego tworzą się żylaki powrózka nasiennego Żylaki powrózka nasiennego (z łac. varicocele ) to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Stanowi on część powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Schorzenie dotyka w dużej mierze młodych mężczyzn i ujawnia się już w okresie dojrzewania płciowego. Ich powstawaniu sprzyjają intensywny, regularny wysiłek oraz siedzący tryb życia. Przyczyn schorzenia należy szukać w anatomii człowieka i jego pionowej postawie. W wyniku tego w ciele mężczyzny może dojść do uszkodzenia zastawek żył jądrowych, znajdujących się w mosznie. Rozszerzone, poskręcane naczynia nie przepuszczają swobodnie krwi, dochodzi do zastoju żylnego i utrudnionego jej przepływu. Skutkuje to zaleganiem krwi w naczyniach jądrowych, powiększaniem się żył i ocieplaniem się jąder (temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w jamie brzusznej). W wyniku tego powstają małe, miękkie guzki o różnych rozmiarach. Żylaki rzadko występują obustronnie - na ogół dotyczą lewego jądra (wynika to z przebiegu naczyń żylnych). Powstanie żylaków pogarsza jakość spermy : zmniejsza się liczba plemników; więcej plemników ma nieprawidłową budowę; zmniejsza się ich ruchliwość, a co za tym idzie zdolność do zapłodnienia. Objawy żylaków powrózka nasiennego Żylak nie dają konkretnych objawów. Sygnałem, że mężczyzna może je mieć, są: ból w pachwinie (może...

mama, maluch, lekarz
Zdrowie
Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...
Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej . Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka . Podcięcie wędzidełka Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą. Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie. Udrożnienie kanalika łzowego Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg. Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka Drenaż błony bębenkowej Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku. Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową . Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni. Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak