Edipresse
Zdrowie

Oj, boli brzuszek

A dlaczego boli? Koniecznie trzeba to sprawdzić.

Kłopoty z brzuszkiem zdarzają się kilkulatkom dość często. Jak rozpoznać, czy przyczyną jest infekcja, czy może zjedzone ciastko z dużą ilością kremu? A może malec tak bardzo boi się iść do przedszkola, że aż rozbolał go brzuszek? Powodem problemów może być też nierozpoznana celiakia, nietolerancja laktozy, a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego.

Przeczytaj, kiedy i jak możesz pomóc malcowi w domu, kiedy trzeba iść do lekarza, a kiedy jechać do szpitala.

Infekcja
Trzy-, czterolatek nie potrafi dobrze określić, w którym miejscu go boli. I kiedy zaczyna się np. grypa, może pokazywać żołądek. Brzuch czasem też boli, gdy malec kaszle lub bierze antybiotyk (taki lek może wywołać biegunkę).
Objawy: dziecko jest podziębione, źle się czuje. Może też mieć bóle głowy i biegunkę.
Co możesz zrobić? Skontaktuj się z lekarzem. Zaleci odpowiednie leczenie, w zależności od rodzaju infekcji. Gdy bóle brzucha są skutkiem ubocznym brania antybiotyku, lekarz może zamienić go na inny. Pamiętaj też wtedy o podawaniu probiotyku, (np. Lacidofil, Enterol, Acidolac, Trilac).

Zaparcia
To one są najczęstszą przyczyną bólów brzucha u dzieci. Zwykle są spowodowane nieprawidłową dietą: maluch je za mało produktów zawierających błonnik, który czyści jelita, czyli warzyw, owoców, gruboziarnistych kasz, pieczywa z pełnego przemiału, soków przecierowych, a także niewiele pije. Przyczyną zaparć może być też to, że dziecko jest mało aktywne fizycznie.
Objawy: malca pobolewa brzuszek, dziecko nie może zrobić kupki, a jeśli już mu się to uda, jest ona bardzo zbita, twarda. Wypróżnienia sprawiają ból, więc maluch unika chodzenia do toalety, co powoduje kolejne zaparcie i ból brzucha.
Co możesz zrobić? Wprowadź kilka prostych zmian w diecie: białe pieczywo zastąp razowym, ciasteczka – owocami (także suszonymi), a gazowane napoje – przecierowymi sokami i wodą. Do ciast i wypieków dodawaj otręby pszenne. Pomaga też picie kompotu z suszonych owoców (śliwek, moreli), a na czczo wody z miodem. Jeśli to nie przynosi efektu, skonsultuj się z lekarzem.

Pasożyty
Nawet 20 procent przedszkolaków może mieć w przewodzie pokarmowym robaki (owsiki, lamblie, glistę ludzką). Czasem układ odpornościowy sam daje sobie radę z robakami, ale nie zawsze.
Objawy: dziecko często pobolewa brzuch, zwłaszcza po posiłkach. Malec nie chce jeść, niespokojnie śpi, pokasłuje, może mieć biegunkę, drapać się w okolicach pupy.
Co możesz zrobić? Skontaktuj się z lekarzem. Jeśli będzie podejrzewać infekcję pasożytniczą, zaleci badanie kału (konieczne jest kilkakrotne jego wykonywanie) lub od razu poda leki. Zazwyczaj musi je brać cała rodzina. Podawaj dziecku pestki dyni: wspomagają leczenie infekcji pasożytniczych.

Nietolerancja laktozy
Laktoza to cukier mleczny. Niektóre dzieci od urodzenia nie mają laktazy – enzymu powodującego rozkład laktozy. Nie mogą wtedy pić mleka. Nietolerancja pojawia się też przejściowo, np. po biegunce, leczeniu antybiotykiem. Błona śluzowa jelit potrzebuje czasu, by się „naprawić”.
Objawy: dziecko robi sfermentowane kupki, boli je brzuch po wypiciu mleka.
Co możesz zrobić? Przez pewien czas nie podawaj maluchowi mleka. Zwykle jednak może on jeść sery, jogurty i kefiry, gdyż albo w ogóle nie zawierają one laktozy, albo tylko niewielkie ilości, które nie szkodzą dziecku. Po biegunce i kuracji antybiotykiem podawaj maluchowi probiotyki niezawierające laktozy (np. Dicoflor). Przyspieszają odnowę błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

01_pod-pieluszka_mtj_05.jpg
Pielęgnacja
Znów ta kupka!
Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza?

Malec popłakuje, a w pieluszce kolejna wodnista kupka. Co robić? Podać herbatkę z rumianku? A może szybko biec do lekarza? Dla niemowlęcia biegunka jest poważną chorobą. Dla starszego dziecka zresztą też. Wraz z luźnymi kupkami malec traci bowiem dużo wody, a wraz z nią bardzo cenne składniki mineralne. Łatwo o odwodnienie . Na szczęście nie każda luźna kupka to biegunka. Kiedy możesz obawiać się, że to coś poważnego? To nie problem Przewód pokarmowy niemowlęcia nie pracuje tak jak twój. Noworodek karmiony piersią może robić kupki 8–10 razy dziennie. Często są one słabo uformowane, papkowate. Żołądek dzidziusia jest malutki – gdy brzdąc pije mleko, popycha ono pokarm w jelitach. Efekt: kupka, często nawet w czasie jedzenia! Jedna za drugą Jeśli karmisz piersią, możesz podejrzewać biegunkę, gdy malec ma więcej wypróżnień niż zazwyczaj (np. było ich dziennie pięć, a teraz jest osiem), pojawia się w nich śluz, ropa, krew. Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym , zwykle robi ono 1–2 kupki dziennie. Jeśli nagle będzie ich więcej albo pojawi się w nich śluz, ropa lub krew, to znak, że coś jest nie w porządku. Jeśli biegunkę ma malec do szóstego miesiąca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i jest groźne. U starszego dziecka pojawienie się 2–3 luźniejszych stolców to nie problem. Przyczyną może być np. zjedzenie zbyt wielu śliwek, czereśni, popicie ich wodą albo wypicie za dużej ilości soku. Jeśli po kilku godzinach brzuszek wróci do normy, wszystko w porządku. Niepokój powinno wzbudzić to, że kupki są wodniste, ze śluzem, z krwią lub ropą. Natychmiast jedź z malcem do lekarza, jeżeli ma on też gorączkę , wymiotuje. Wprowadź dietę Jeśli maluszek tylko częściej niż zwykle robi luźniejsze kupki , nie musisz od razu biec do lekarza. Spróbuj leczenia dietą....

edipresse.25236NWLCMYK75.jpg
Karmienie
Ból brzuszka a karmienie butelką
Kolka, wzdęcia, nietolerancja pokarmowa... Takie kłopoty często zdarzają się butelkowym maluchom. Wyjaśniamy, jak ulżyć wtedy dziecku.

Niemowlęce kłopoty z brzuszkiem to chleb powszedni wielu mam. Stresujesz się na pewno okrutnie, gdy maleństwo płacze, podgina nóżki, brzuszek ma napięty jak bębenek. Powodem tych kłopotów może być i zbyt duża porcja mleczka, i alergia, i infekcja. Aby pomóc maluszkowi, musisz znać przyczynę dolegliwości. Zacznijmy po kolei... Kolka jelitowa Może dokuczać maluchowi w pierwszych czterech miesiącach życia . Świadczy o niej płacz (nie sposób go utulić) w trakcie karmienia lub tuż po nim. Malec wymachuje wtedy nóżkami i rączkami, jego buźka czerwienieje. Jeśli go rozbierzesz, zobaczysz najprawdopodobniej przez skórę na brzuszku, jak pracują jelita. Atak kolki może pojawić się po południu (ale i o każdej innej porze dnia). Jeśli dziecko odda gazy, uspokoi się, a jego brzuszek z powrotem stanie się miękki. Co możesz zrobić? Po każdym karmieniu potrzymaj maluszka do odbicia, by pozbył się nagromadzonego w żołądku powietrza. Możesz też pomasować brzuszek (zataczaj dłonią koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara) lub głaskać dziecko po pleckach, gdy leży brzuszkiem na twoich kolanach. Niektórym maluchom pomaga woda koperkowa lub Espumisan. Przede wszystkim jednak sama spróbuj się uspokoić, bo twoje napięcie udziela się dziecku! Poproś, by kto inny zajął się nim przez chwilę, a ty w tym czasie wyjdź na spacer , wykąp się, albo porozmawiaj z przyjaciółką. Nietolerancja i alergia To nie to samo, choć maluszki często cierpią z powodu przejściowej nietolerancji cukru zawartego w mleku czy alergii na białka mleka krowiego. Bóle brzuszka z powodu nietolerancji laktozy nie są zbyt silne. To skutek fermentacji w jelitach, w których powstają gazy. W brzuszku słychać wtedy przelewania, kruczenie. Kupki są przy tym wodniste, mogą się lekko pienić i mają kwaśny zapach. Jeśli malec ma alergię na białka mleka krowiego, prócz bólu brzucha może mieć zmiany na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak