
Kłopoty z brzuszkiem zdarzają się kilkulatkom dość często. Jak rozpoznać, czy przyczyną jest infekcja, czy może zjedzone ciastko z dużą ilością kremu? A może malec tak bardzo boi się iść do przedszkola, że aż rozbolał go brzuszek? Powodem problemów może być też nierozpoznana celiakia, nietolerancja laktozy, a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego.
Przeczytaj, kiedy i jak możesz pomóc malcowi w domu, kiedy trzeba iść do lekarza, a kiedy jechać do szpitala.
Infekcja
Trzy-, czterolatek nie potrafi dobrze określić, w którym miejscu go boli. I kiedy zaczyna się np. grypa, może pokazywać żołądek. Brzuch czasem też boli, gdy malec kaszle lub bierze antybiotyk (taki lek może wywołać biegunkę).
Objawy: dziecko jest podziębione, źle się czuje. Może też mieć bóle głowy i biegunkę.
Co możesz zrobić? Skontaktuj się z lekarzem. Zaleci odpowiednie leczenie, w zależności od rodzaju infekcji. Gdy bóle brzucha są skutkiem ubocznym brania antybiotyku, lekarz może zamienić go na inny. Pamiętaj też wtedy o podawaniu probiotyku, (np. Lacidofil, Enterol, Acidolac, Trilac).
Zaparcia
To one są najczęstszą przyczyną bólów brzucha u dzieci. Zwykle są spowodowane nieprawidłową dietą: maluch je za mało produktów zawierających błonnik, który czyści jelita, czyli warzyw, owoców, gruboziarnistych kasz, pieczywa z pełnego przemiału, soków przecierowych, a także niewiele pije. Przyczyną zaparć może być też to, że dziecko jest mało aktywne fizycznie.
Objawy: malca pobolewa brzuszek, dziecko nie może zrobić kupki, a jeśli już mu się to uda, jest ona bardzo zbita, twarda. Wypróżnienia sprawiają ból, więc maluch unika chodzenia do toalety, co powoduje kolejne zaparcie i ból brzucha.
Co możesz zrobić? Wprowadź kilka prostych zmian w diecie: białe pieczywo zastąp razowym, ciasteczka – owocami (także suszonymi), a gazowane napoje – przecierowymi sokami i wodą. Do ciast i wypieków dodawaj otręby pszenne. Pomaga też picie kompotu z suszonych owoców (śliwek, moreli), a na czczo wody z miodem. Jeśli to nie przynosi efektu, skonsultuj się z lekarzem.
Pasożyty
Nawet 20 procent przedszkolaków może mieć w przewodzie pokarmowym robaki (owsiki, lamblie, glistę ludzką). Czasem układ odpornościowy sam daje sobie radę z robakami, ale nie zawsze.
Objawy: dziecko często pobolewa brzuch, zwłaszcza po posiłkach. Malec nie chce jeść, niespokojnie śpi, pokasłuje, może mieć biegunkę, drapać się w okolicach pupy.
Co możesz zrobić? Skontaktuj się z lekarzem. Jeśli będzie podejrzewać infekcję pasożytniczą, zaleci badanie kału (konieczne jest kilkakrotne jego wykonywanie) lub od razu poda leki. Zazwyczaj musi je brać cała rodzina. Podawaj dziecku pestki dyni: wspomagają leczenie infekcji pasożytniczych.
Nietolerancja laktozy
Laktoza to cukier mleczny. Niektóre dzieci od urodzenia nie mają laktazy – enzymu powodującego rozkład laktozy. Nie mogą wtedy pić mleka. Nietolerancja pojawia się też przejściowo, np. po biegunce, leczeniu antybiotykiem. Błona śluzowa jelit potrzebuje czasu, by się „naprawić”.
Objawy: dziecko robi sfermentowane kupki, boli je brzuch po wypiciu mleka.
Co możesz zrobić? Przez pewien czas nie podawaj maluchowi mleka. Zwykle jednak może on jeść sery, jogurty i kefiry, gdyż albo w ogóle nie zawierają one laktozy, albo tylko niewielkie ilości, które nie szkodzą dziecku. Po biegunce i kuracji antybiotykiem podawaj maluchowi probiotyki niezawierające laktozy (np. Dicoflor). Przyspieszają odnowę błony śluzowej przewodu pokarmowego.