pięta Haglunda
Adobe Stock
Zdrowie

Pięta Haglunda – na czym polega choroba, objawy, leczenie

Pięta Haglunda, zwana też chorobą Haglunda-Severa, jest jałową martwicą kości. Powoduje ból podczas chodzenia i wymaga leczenia.

Choroba Haglunda-Severa to jałowa martwica kości piętowej. Martwica powstaje w wyniku niedostatecznego ukrwienia kości. Pieta Haglunda może pojawić się w każdym wieku, także u dzieci.

Pięta Haglunda:

Pięta Haglunda – przebieg choroby i jej przyczyny

Najczęściej do niedokrwienia dochodzi w tylnej części kości piętowej, co wywołuje martwicę tej części kości, jej zwyrodnienie i powstanie narośli kostnej. Tylna część pięty ulega zniekształceniu i pojawia się bolesny obrzęk.

Choroba Haglunda u dzieci jest często związana z zaburzeniami wzrostu kostnego i często pojawia się u dzieci w wieku 8-13 lat. Może też mieć podłoże takie, jakie najczęściej prowadzi do pięty Haglunda u dorosłych: długotrwałe obciążenie i nacisk na kość piętową wynikające np. z uprawiania sportu.

Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się także:

  • zaburzenia hormonalne,
  • zła dieta i nadwaga,
  • płaskostopie lub stopa nadmiernie wydrążona,
  • predyspozycje genetyczne (wrodzone).

Pięta Haglunda – objawy

Początek choroby przebiega łagodnie. Zwykle pojawia się dyskomfort podczas chodzenia lub ucisk w tyle pięty podczas zakładania butów. Na tym etapie dolegliwości są często ignorowane, co pozwala chorobie rozwijać się.

Przeczytaj: Pierwsze buty dla dziecka – jakie kupić?

W kolejnym etapie choroby ból nasila się i powoduje utykanie podczas chodzenia. Pojawia się też zniekształcenie na tylnej części pięty i opuchlizna. Ból nasila się podczas wykonywania ruchu zgięcia grzbietowego stopy. Po założeniu obuwia z pełną piętą ból też się nasila.

Pięta Haglunda – leczenie

Najczęściej wystarczy leczenie zachowawcze. Choremu dobiera się wkładki odciążające piętę oraz zaleca zaniechanie aktywności obciążających stopę. Pomocne są także techniki manualne, które zwiększają ukrwienie okolicy piety i poprawiają elastyczność położonych tu tkanek. Stosuje się także krioterapię oraz ultradźwięki.

Sprawdź: Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne

Gdy narośl kostna jest znaczna i powoduje duże dolegliwości, można wykonać operację jej usunięcia. Po zabiegu potrzebna jest rehabilitacja, która przywróci sprawność stopie. Powrót do zdrowia zajmuje zwykle 6-8 tygodni od operacji.

Inne jałowe martwice kości:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

bielacwto nabyte
Adobe Stock
Zdrowie
Skóra w łatki? To może być bielactwo nabyte
W różnych miejscach na ciele pojawiają się białe, nieregularne łatki? Sprawdź, czy to nie rzadka choroba – bielactwo nabyte. Podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Bielactwo nabyte to przewlekła choroba skóry, która dotyka 1-2% ludzi na całej Ziemi. Prowadzi do powstawania na ciele białych plam pozbawionych pigmentu. Do chodzi do tego, gdy w skórze wymierają melanocyty – komórki barwnikowe. U połowy chorych pierwsze objawy obserwuje się przed ukończeniem 21. roku życia. Spis treści: Przyczyny bielactwa nabytego Przebieg choroby Typy i rodzaje bielactwa nabytego Jak się diagnozuje bielactwo nabyte? Leczenie zmian depigmentacyjnych Zalecenia dla chorych Przyczyny bielactwa nabytego Przyczyny tej choroby nie zostały jednoznacznie ustalone . Podejrzewa się, że może być ona dziedziczona, gdyż często występuje rodzinnie. Winowajcy szuka się także wśród zaburzeń autoimmunologicznych – organizm sam niszczy melanocyty. Jeszcze inną przyczyną być może są zaburzenia neurochemiczne czy wynikające z kontaktu organizmu z toksynami. W powstawaniu odbarwionych plam na skórze pewną rolę może także odgrywać stres, silne przeżycia emocjonalne, np. wstrząs psychiczny oraz oparzenia słoneczne. Plamy bielacze mogą pojawiać się u osób, które cierpią na: cukrzycę , chorobę Hashimoto, chorobę Addisona, toczeń rumieniowaty niedokrwistość złośliwą, łysienie plackowate, twardzinę, miastenię.   Zobacz także: Dzieci też chorują na Hashimoto! Na co uważać? Przebieg choroby Na początku na ciele pojawiają się małe nieliczne i jasne plamki wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Z upływem czasu plamek przybywa, aż zaczynają się ze sobą zlewać , tworząc duże odbarwione łaty na ciele. Najczęściej występują one na grzbietach dłoni i stóp, w pachach i pachwinach, na genitaliach, twarzy i szyi. U części chorych na bielactwo nabyte dochodzi także do depigmentacji włosów (siwienie nabyte), 40% chorych ma bezobjawowe wady...

ból jajnika
AdobeStock
Mama
Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
Ból jajnika może być spowodowany owulacją lub miesiączką. Może to być także sygnał torbieli lub endometriozy. Wyjaśniamy 5 najczęstszych powodów bólu jajnika.

Ból jajnika objawia się w postaci bólu dolnej części brzucha , a jego przyczyną często jest owulacja, którą kobiety przechodzą w połowie cyklu miesiączkowego. Jednak ból jajnika może być także sygnałem poważniejszej dolegliwości, dlatego nie można go lekceważyć. Zobacz, co oznacza ból jajnika i co jest jego przyczyną. Spis treści: Ból jajnika - objawy Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jajnika spowodowany chorobami kobiecymi Ból jajnika - objawy związane z kobiecymi chorobami Ból jajnika - leczenie Ból jajnika w ciąży Ból jajnika - objawy Ból jajnika przypomina ból dolnej części brzucha. W zależności od tego, czy jest to ból prawego, czy lewego jajnika, jest on zlokalizowany po jego prawej lub lewej części. Objawia się w postaci: kłucia z jednej strony brzucha, uczucia ciągnięcia, rozpierania w podbrzuszu. Ból jajnika - przyczyny Przyczyny bólu jajnika mogą wynikać z: fizjologii kobiecej - np. miesiączki, owulacji, chorób kobiecych - m.in. torbielą jajnika lub endometriozą. Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jednego lub obu jajników występuje podczas: owulacji - to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości jajników, pojawiająca się w połowie cyklu miesięcznego; jest spowodowana pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej; ból trwa zazwyczaj 2-3 dni, może być dokuczliwy, ale nie jest silny, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - to bardzo częsta dolegliwość kobieca spowodowana zbliżającą się menstruacją; wynika z rozchwiania hormonalnego organizmu i niedoborem progesteronu w stosunku do ilości estrogenów, co powoduje powiększenie się jajników i ich uciskanie na sąsiadujące tkanki, stosunku seksualnego - może powstać wskutek źle dobranej pozycji seksualnej; niektóre ułożenia powodują większy ucisk na narządy miednicy...

ból nóg u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Ból nóg u dzieci: bóle wzrostowe, przyczyny i badania. Ból nóg u dziecka jako objaw białaczki
Ból nóg u dzieci zdarza się dość często. Dziecko może skarżyć się na ból wieczorami, a czasem nawet budzić się w nocy i narzekać na ból łydek i ból nóg pod kolanami. Taki nagły nocny ból mięśni u dziecka może wskazywać na bóle wzrostowe. Rodzice jednak często niepokoją się, że ból nóg u dzieci oznacza białaczkę lub inny nowotwór.

Ból nóg u dzieci pojawia często, a bóle wzrostowe ma aż 25-40 proc. dzieci. Ból nóg odczuwany jest zwykle obustronnie w łydkach (piszczelach), udach i pod kolanami − w dołach podkolanowych. Jeśli dziecko cierpi na bóle wzrostowe, bolące miejsca nie są w żaden sposób zmienione: nie ma obrzęków, zasinienia czy zaczerwienienia. Najczęściej bóle nóg mają dzieci w wieku 10-12 lat, ale bóle mięśni nóg związane ze wzrastaniem zdarzają się też u 3-4-latków. Najczęściej ból nóg   pojawia się wieczorem lub w nocy i trwa kilka minut, rzadko przedłuża się do ponad 30 minut. Ból nóg u dziecka nie musi oznaczać białaczki, ale jeśli dolegliwościom towarzyszą niepokojące objawy, trzeba zrobić dodatkowe badania. Ból nóg u dzieci: przyczyny Bóle nóg u dzieci mają najczęściej bardzo proste przyczyny. Specjaliści są zgodni, że źródłem bólu łydek i bólu pod kolanami są zwykle zmiany w intensywnie rosnących kościach oraz otaczających je mięśniach i ścięgnach. Z jednej strony w nocy bolą mięśnie przeciążone aktywnościami w ciągu dnia (bieganiem, skakaniem, wspinaniem się na drabinki). Z drugiej strony ból nóg wynika z intensywnego wzrostu mięśni, który przyspiesza w nocy. To wtedy bowiem najintensywniej wydzielany jest hormon wzrostu (HGH). Warto wiedzieć, że płytki wzrostowe kości zbudowane są z delikatnej tkanki i komórki ich zakończeń po prostu namnażają się, wydłużając w ten sposób kość. Tym samym naciska ona na wolniej rosnące komórki okostnej, czyli błony łączno-tkankowej okrywającej kość. Okostna jest najbardziej unerwioną tkanką w układzie kostnym i stąd dokuczliwy ból nóg. Jest ona ściśnięta, kiedy dziecko chodzi lub biega – co spowalnia wzrost – i rozluźniona podczas snu. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Zauważono też, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj