pokój dziecięcy
fotolia.com
Zdrowie

Pokój dla małego alergika

W dziecinnym pokoju powinno być miło, wesoło i... zdrowo. Jeśli mieszka w nim alergik, miejsce trzeba dodatkowo dostosować do jego potrzeb. Przeczytaj, jak urządzić przytulny pokój dla dziecka z alergią. Radzi alergolog.
Leszek Olchowik - pediatra, alergolog, pulmonolog
dr Leszek Olchowik
Konsultacja merytoryczna

Jacuś zawsze budzi się z katarem. Mama Jacka wie, że to minie, gdy tylko wyjdzie z synkiem na dwór. Kłopoty z zatkanym nosem ponownie zaczynają się w nocy. Chłopczyk kładzie się spać, oddychając lekko, ale po 2-3 godzinach zaczyna chrapać. Czasem kicha, budzi się, musi wytrzeć nos. I znów katar kończy się rano na dworze.

Jaka jest przyczyna problemów Jacka? W domu coś go uczula. Najpewniej są to roztocza kurzu, pleśnie, pyłki roślin lub sierść zwierząt.

Dziecko z alergią wziewną

Jeśli twoje dziecko ma podobne kłopoty jak Jacek, idź z nim do alergologa i poproś o zrobienie testów alergicznych. Potem pozbądź się z domu alergenów, które wywołują u dziecka uczulenie. Im dokładniej to zrobisz, tym lepiej dla dziecka.  

Wietrzenie pokoju alergika 

Najlepiej, jeśli pokój alergika ma okna od południa i jest dobrze nasłoneczniony. Promienie słońca niszczą roztocza kurzu domowego. Jeżeli dziecko jest uczulone na roztocza lub pleśnie, wietrz często pokój.

Jeżeli dziecko ma uczulenie na pyłki roślin, w sezonie pylenia wietrzymy tylko po deszczu. 

Przy dziecku - zwłaszcza alergicznym - kategorycznie nie wolno palić. Dym niszczy nabłonek oskrzeli, przez co łatwiej przenikają przez niego alergeny, a to może prowadzić do astmy.

Temperatura w pokoju alergika

Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco - max. 22 st. C. Jeśli powietrze jest suche, dziecku trudno oddychać przez nos. Jednak używanie nawilżaczy może spowodować, że w pokoju będzie zbyt wilgotno (a to lubią pleśnie i roztocza). Wystarczy, jeśli zamiast nawilżacza latem i w sezonie grzewczym, zawiesisz na kaloryferach pojemniki z zimną wodą.

Przydałby się za to dobry oczyszczacz powietrza. Niszczy on zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i bakterie. Jedyną jego wadą jest cena (od tysiąca złotych w górę).

Zwięrzęta a dziecko z alergią

Gdy dziecko jest mocno uczulone na psa, kota czy chomika, musisz oddać zwierzę w dobre ręce. Jeżeli objawy alergii są niewielkie, pupil ewentualnie może zostać, ale musisz liczyć się z tym, że alergia z czasem przybierze na sile. 

Jeżeli dziecko ma alergię i marzy o zwierzątku, nie musi być skazane jedynie na żółwia. Są zwierzęta bezpieczne dla alergików: stosunkowo rzadko uczulają pudle i yorkshire terriery, koty rasy sfinks, a także jaszczurki. 

Kwiaty w pokoju alergika

Przy alergii wziewnej kwiaty doniczkowe są niewskazane, szczególnie jeśli dziecko jest uczulone na pleśnie. Na parapecie zostaw tylko te kwiaty, które nie wymagają częstego podlewania, np. kaktusy, aloesy.

Pozbądź się za to figowca i kawy (szczególnie gdy dziecko jest uczulone na lateks), a także pelargonii i prymulek. Niektóre maluchy reagują alergią na ich zapach.

Jeśli maluch jest uczulony na pyłki roślin, nie dekoruj jego pokoju kwiatami zerwanymi na łące. Niedobrym pomysłem jest też wstawianie do wazonów kwiatów sztucznych czy suszonych: gromadzi się na nich kurz.

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Zdrowie
Rady dla rodziców alergików
Stosując się do naszych porad, złagodzisz lub nawet unikniesz objawów choroby dziecka.

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz Najlepiej pozbądź się rzeczy, których nie można wyprać, przetrzeć mokrą szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Książki trzymaj w oszklonych regałach, a zabawki w zamkniętych pojemnikach. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a także z chodników przymocowywanych na stałe do podłóg i ścian. Pamiętaj, że kurz zbiera się na zasłonach , serwetach, narzutach, tapicerowanych meblach i suszonych kwiatach. Pamiętaj! Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je odkurzaczem przynajmniej raz w tygodniu. Dbaj o wentylację Poproś administratora domu o sprawdzenie, czy drożne są kanały wentylacyjne, bo wtedy para wodna z kuchni lub łazienki nie rozchodzi się po pokojach. Poprawa wentylacji ograniczy ilość alergenów roztoczy nawet o 70%! Warto zrezygnować z używania nawilżaczy powietrza . Regularnie wietrz i sprzątaj mieszkanie, a po roku ilość alergenu roztoczy zmniejszy się aż do 83%! Pamiętaj! Jeśli w mieszkaniu zatrzymywane są wyziewy ze źle wentylowanych kuchni, dym z papierosów, opary chemikaliów i z aerozoli, u dziecka wzrasta ryzyko rozwoju chorób alergicznych. Utrzymuj umiarkowaną temperaturę Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. Unikaj ogrzewanych podłóg, bo sprawiają one, że w powietrzu unoszą się drobiny kurzu. Dbaj o czystość w sypialni Najwięcej roztoczy znajduje się tam, gdzie śpimy. Usuń z sypialni dywany, wymień materace na nowe i regularnie je odkurzaj i trzep (także od spodu!). Zastąp poduszki z pierza takimi, które nadają się do prania (poduszki, kołdry, koce pierz przynajmniej raz na trzy miesiące). Kup pokrowiec na materac, który nie przepuszcza roztoczy. Uwaga! W pokoju alergika najlepiej zrezygnować z zasłon, kotar i firanek. Pierz i wietrz pościel Pierz pościel co siedem, dziesięć dni w temp. przynajmniej 55°C. Do prania możesz dodawać preparaty zwalczające roztocza, np....

niemowlę, dziecko, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
Zdrowie
Dom małego alergika
Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt.

Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem Z domu alergicznego dziecka powinno się też usunąć futra, koce z wełny owczej, wielbłądziej, koziej, swetry typu moher. Dzieci nie mogą nosić futrzanych czapek, kołnierzy. Bardzo silnym alergenem jest włosie końskie, używane często do...

pokój, dla, alergika, alergia, dziecko
Zdrowie
Dom alergika - co zmienić, gdy dziecko ma uczulenie
Gdy dziecko ma alergię na roztocza kurzu domowego, warto wprowadzić pewne zmiany w domu. Nie wystarczy pozbyć się dywanów!

Jeżeli Twoje dziecko często ma nieżyt nosa, zapalenie spojówek, napady kaszlu lub ataki duszności, może to być znak, że cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami lub sierścią zwierząt. Aby poprawić jego stan zdrowia i samopoczucie, trzeba zupełnie zmienić wystrój mieszkania. Gdy winny jest zwierzak Niemal każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, psa, kota, chomika, świnki morskiej lub choćby akwariowych rybek. Niestety, po diagnozie: alergia – konieczne jest oddanie domowego pupilka w dobre ręce. Kontakt ze zwierzętami często rozpoczyna ciąg reakcji alergicznych w postaci przewlekających się przeziębień, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zmian skórnych, astmy. Głównym źródłem alergenu jest sierść, ślina (np. boksery uczulają częściej niż inne rasy psów), a także białka zawarte w moczu takich zwierząt, jak myszki, chomiki, świnki morskie, szczury, króliki miniaturki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po oddaniu zwierzątka jego alergeny mogą jeszcze przez pewien okres utrzymywać się w dywanach, tapczanach, materacach, choć oczywiście w mniejszym stężeniu. Oddanie ukochanego kota czy psa jest bardzo bolesne dla rodziny małego pacjenta, ale lekarz ma obowiązek poinformować, że to zwierzątko uczula i jest przyczyną złego samopoczucia dziecka i jego częstych chorób – podkreśla dr Irena Wojciechowska z Kliniki Pneumonologii i Chorób Alergicznych Akademii Medycznej w szpitalu przy ul. Działdowskiej w Warszawie. – Jeśli zwierzę zostaje jednak w domu, zaleca się, by je często kąpać czy spryskiwać specjalnymi środkami, wyczesywać sierść, ale w innym pomieszczeniu (nie w obecności dziecka). Takie postępowanie jest jednak często trudne do zniesienia dla zwierzęcia i lepiej oddać je w dobre ręce niż narażać na tego typu codzienne zabiegi. Pożegnanie z wełną, futrami, pierzem  Z domu alergicznego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak