
Jacuś zawsze budzi się z katarem. Mama Jacka wie, że to minie, gdy tylko wyjdzie z synkiem na dwór. Kłopoty z zatkanym nosem ponownie zaczynają się w nocy. Chłopczyk kładzie się spać, oddychając lekko, ale po 2-3 godzinach zaczyna chrapać. Czasem kicha, budzi się, musi wytrzeć nos. I znów katar kończy się rano na dworze.
Jaka jest przyczyna problemów Jacka? W domu coś go uczula. Najpewniej są to roztocza kurzu, pleśnie, pyłki roślin lub sierść zwierząt.
Dziecko z alergią wziewną
Jeśli twoje dziecko ma podobne kłopoty jak Jacek, idź z nim do alergologa i poproś o zrobienie testów alergicznych. Potem pozbądź się z domu alergenów, które wywołują u dziecka uczulenie. Im dokładniej to zrobisz, tym lepiej dla dziecka.
Wietrzenie pokoju alergika
Najlepiej, jeśli pokój alergika ma okna od południa i jest dobrze nasłoneczniony. Promienie słońca niszczą roztocza kurzu domowego. Jeżeli dziecko jest uczulone na roztocza lub pleśnie, wietrz często pokój.
Jeżeli dziecko ma uczulenie na pyłki roślin, w sezonie pylenia wietrzymy tylko po deszczu.
Przy dziecku - zwłaszcza alergicznym - kategorycznie nie wolno palić. Dym niszczy nabłonek oskrzeli, przez co łatwiej przenikają przez niego alergeny, a to może prowadzić do astmy.
Temperatura w pokoju alergika
Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco - max. 22 st. C. Jeśli powietrze jest suche, dziecku trudno oddychać przez nos. Jednak używanie nawilżaczy może spowodować, że w pokoju będzie zbyt wilgotno (a to lubią pleśnie i roztocza). Wystarczy, jeśli zamiast nawilżacza latem i w sezonie grzewczym, zawiesisz na kaloryferach pojemniki z zimną wodą.
Przydałby się za to dobry oczyszczacz powietrza. Niszczy on zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i bakterie. Jedyną jego wadą jest cena (od tysiąca złotych w górę).
Zwięrzęta a dziecko z alergią
Gdy dziecko jest mocno uczulone na psa, kota czy chomika, musisz oddać zwierzę w dobre ręce. Jeżeli objawy alergii są niewielkie, pupil ewentualnie może zostać, ale musisz liczyć się z tym, że alergia z czasem przybierze na sile.
Jeżeli dziecko ma alergię i marzy o zwierzątku, nie musi być skazane jedynie na żółwia. Są zwierzęta bezpieczne dla alergików: stosunkowo rzadko uczulają pudle i yorkshire terriery, koty rasy sfinks, a także jaszczurki.
Kwiaty w pokoju alergika
Przy alergii wziewnej kwiaty doniczkowe są niewskazane, szczególnie jeśli dziecko jest uczulone na pleśnie. Na parapecie zostaw tylko te kwiaty, które nie wymagają częstego podlewania, np. kaktusy, aloesy.
Pozbądź się za to figowca i kawy (szczególnie gdy dziecko jest uczulone na lateks), a także pelargonii i prymulek. Niektóre maluchy reagują alergią na ich zapach.
Jeśli maluch jest uczulony na pyłki roślin, nie dekoruj jego pokoju kwiatami zerwanymi na łące. Niedobrym pomysłem jest też wstawianie do wazonów kwiatów sztucznych czy suszonych: gromadzi się na nich kurz.