
Próchnica u dzieci to ogromny problem zdrowotny w naszym kraju. Niestety rodzice często wychodzą z założenia, że o zęby mleczne nie trzeba dbać skoro i tak szybko wypadną maluchowi. To błędne myślenie – w ten sposób dziecko ma nie tylko chore mleczaki, ale i stałe zęby, które są atakowane przez bakterie w trakcie wyrzynania. Efekt takiego podejścia jest zatrważający – Polska należy do czołówki krajów, w których próchnica dotyka najwięcej dzieci. Dane mówią, że nawet 90 procent polskich dzieci ma próchnicę.
Próchnica u dzieci:
Na czym polega próchnica u dzieci
Próchnica (z łac. caries dentium) to choroba bakteryjna i zakaźna wywołana głównie przez bakterie Streptococcus mutans. Ich obecność w jamie ustnej powoduje powstanie tzw. płytki nazębnej w postaci lepkiej substancji osadzającej się na zębach i dziąsłach.
Jeżeli nie usuwa się jej regularnie, bakterie zaczynają produkować kwasy (głównie kwas mlekowy) z zawartych w resztkach pokarmów cukrów. Zakwaszone środowisko jamy ustnej sprzyja demineralizacji szkliwa. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia zębów i powstania w nich ubytków próchnicowych.
Próchnica zębów mlecznych wygląda tak samo, jak zębów stałych, ale rozwija się szybciej, na co wpływ ma delikatniejsza budowa dziecięcych zębów (są mniej zmineralizowane, mają cieńsze szkliwo i warstwę zębiny).
Wyróżniamy kilka rodzajów próchnicy, m.in.:
- próchnicę kwitnącą – szybko postępuje, atakuje w krótkim czasie kilka zębów,
- próchnicę wczesną – dotyczy zębów mlecznych, pojawia się szybko po ich wyrżnięciu, lokalizuje się w okolicy szyjki zęba, przy dziąśle,
- próchnicę butelkową – jest jedną z odmian próchnicy wczesnej, przyczyną jej powstania jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie podawanie dosładzanych płynów,
- próchnicę ostrą – ma jasny kolor oraz miękką, mazistą konsystencję,
- próchnicę przewlekłą – występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych.
Próchnica zębów mlecznych, jak i stałych wymaga leczenia. Zaniedbanie powoduje rozwój choroby, co wymaga później długotrwałego leczenia, często kanałowego (głównie w przypadku zębów stałych). Podjęte zbyt późno może doprowadzić do usunięcia zęba.
Objawy próchnicy u dzieci
Próchnica rozwija się u dzieci stopniowo i na początku jest mało widoczna.
Objawy próchnicy u dzieci:
- lepki, biało-żółty nalot ściśle przylegający do zębów,
- następnie pojawia się matowa, szorstka biała plama lub smuga widoczna na błyszczącej zdrowej powierzchni zęba,
- odwapniona warstwa szkliwa zaczyna ciemnieć (ma kolor czarny lub brązowy), załamuje się, powodując powstanie ubytku próchnicowego,
- stan zapalny powodujący ból zęba.
Przyczyny próchnicy u dzieci
Próchnica u dzieci powstaje na skutek:
- złej jakość i słabego uwapnienia tkanek zęba (czynnik genetyczny),
- nieodpowiedniej higieny jamy ustnej,
- nieodpowiedniego żywienia – karmienie dziecka nocą, pozwalanie mu na zasypianie z butelką,
- podawania do jedzenia produktów pełnych cukrów i węglowodanów,
- spożywania kwaśnych napojów i żywności demineralizujących szkliwo,
- braku regularnej opieki stomatologicznej.
Próchnica u dzieci – próchnica butelkowa
Nazywana jest także próchnicą początkową, smoczkową lub niemowlęcą. Dotyczy głównie niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia. Występuje u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jak i naturalnie. Trzeba jednak podkreślić, że dzieci karmione piersią znacznie rzadziej zapadają na tego typu próchnicę.
W próchnicy butelkowej zmiany próchnicze dotyczą głównie zębów przednich, często powodują również zapalenie dziąseł. Próchnica u bardzo małych dzieci jest niebezpieczna, gdyż może dotyczyć także zalążków zębów stałych.
Powstaniu próchnicy butelkowej sprzyjają:
- cukry – sacharoza, fruktoza i glukoza zawarte w napojach i sztucznym mleku (zalegają w miejscu kontaktu smoczka z ząbkami),
- podawanie dziecku słodzonych soków i herbat z kubków-niekapków (sztuczne tworzywa, z których wykonane są kubki i butelki są pożywką dla bakterii).
Leczenie próchnicy u dzieci
Metoda leczenia stomatologicznego zależy od stopnia zaawansowania ubytku próchniczego w zębie dziecka. Stosuje się:
- zabieg fluoryzacji oraz mycie zębów pastą z fluorem – chroni szkliwo przed bakteriami, wykonuje się je wtedy, gdy szkliwo zęba pokrywa jedynie plamka,
- usunięcie chorych tkanek i wypełnienie zęba plombą – stosuje się w przypadku zaawansowanej próchnicy u dzieci, z widocznymi ubytkami; w przypadku dzieci używane są kolorowe materiały wypełniające tzw. Twinky Star; jeżeli doszło do stanu zapalnego miazgi zęba, konieczne jest jego leczenie kanałowe (oczyszcza się zębinę i miazgę z próchnicy oraz zakłada pastę powodującą obumarcie nerwu, następnie czyści ząb i wkłada lekarstwo bakteriobójcze, po czym ząb zostaje zamknięty i zaplombowany),
- lapisowanie – impregnacja polegająca na przesyceniu zębów dotkniętych próchnicą specjalnymi środkami chemicznymi o działaniu mineralizującym i bakteriobójczym, co zwiększa odporność zębów na działanie bakterii; niestety dużą wadą metody jest zabarwienie białego zęba na ciemny kolor,
- usunięcie zęba – w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy (stomatolodzy są raczej niechętni do ich usuwania, gdyż niesie to ze sobą ryzyko prawidłowego wykształcenia się zębów stałych i wad zgryzu w przyszłości).
Powikłania próchnicy u dzieci
Nieleczona próchnica może doprowadzić do zakażenia organizmu. Bakterie mogą przedostać się z jamy ustnej do nosogardła, płuc i spowodować infekcje dolnych dróg oddechowych i problemy z układem pokarmowym. Patogeny mogą także przedostać się do krwiobiegu i spowodować zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.
Wśród powikłań próchnicy należy wymienić:
- zakażenia błony śluzowej jamy ustnej – afty i pleśniawki,
- przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
- ropnie okołoszczękowe,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.
Zaawansowana próchnica u dzieci skutkująca utratą zębów mlecznych powoduje problem z prawidłowym wykształceniem się narządu żucia, co sprzyja powstaniu wady zgryzu, a co za tym idzie zaburzeniom mowy.
Zapobieganie próchnicy u dzieci
Najważniejsze jest regularne, codzienne usuwanie z zębów płytki nazębnej. Już od pierwszych dni życia dziecka trzeba dbać o higienę jego jamy ustnej:
- przemywać niemowlakom dziąsła i język gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie (rano i wieczorem),
- dziecko mające już pierwsze ząbki mleczne powinno dwa razy dziennie mieć myte zęby pastą i szczoteczką do zębów odpowiednią do jego wieku (na początek możemy używać samej szczoteczki zwilżonej wodą).
Według rekomendacji dentystycznych towarzystw naukowych już od pojawienia się pierwszego ząbka u dziecka można stosować pastę z fluorem o stężeniu 500 ppm fluoru (dla dzieci 6-24 miesięcy). U dwuletnich dzieci można nałożyć na szczoteczkę pastę o stężeniu 1000 ppm fluoru, wielkości ziarna grochu.
Należy zadbać, by dziecko nie podjadało między stałymi posiłkami, nie pozwalać maluchowi na zasypianie z butelką w ustach oraz uczyć go, że po wieczornym myciu zębów nic się już nie je.
Należy także pilnować czystości smoczka, butelek, kubków i plastikowych sztućców. Trzeba je regularnie myć. Nie wolno ich oblizywać, gdyż w ten sposób bardzo łatwo można przekazać dziecku bakterie wywołujące próchnicę. Z tego samego powodu nie powinno się całować dziecka bezpośrednio w usta.
Próchnica u dzieci a dieta
W zapobieganiu próchnicy u dzieci ważną rolę odgrywa również ich dieta:
- unikanie produktów zawierających węglowodany proste, które są pożywką dla bakterii, czyli m.in. białego pieczywa, słodyczy, ciastek,
- niepodawanie do picia słodkich napojów – najbardziej wskazana jest woda,
- dziecko powinno jeść warzywa i owoce w formie kawałków, np. marchewkę, jabłko (ścierają z zębów osad, a żucie zwiększa wydzielanie śliny),
Źródło: Elżbieta Pels, Izabela Tkacz-Ciebiera „Próchnica wczesnego dzieciństwa w odniesieniu do liczebności bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus spp. w ślinie", Wyd. Nowa Stomatologia 2017.
Zobacz także: