próchnica u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Próchnica u dzieci: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać

Próchnica u dzieci to bakteryjna choroba zakaźna, powodująca demineralizację szkliwa zęba i powstanie w nim ubytku. Zostawia na zębach charakterystyczne czarne plamy, jednak pierwsze jej sygnały często są niezauważalne. Nieleczona powoduje choroby układu oddechowego dziecka, wady zgryzu i wymowy. Dotknięte próchnicą mleczaki zagrażają także zawiązkom stałych zębów.

Próchnica u dzieci to ogromny problem zdrowotny w naszym kraju. Niestety rodzice często wychodzą z założenia, że o zęby mleczne nie trzeba dbać skoro i tak szybko wypadną maluchowi. To błędne myślenie – w ten sposób dziecko ma nie tylko chore mleczaki, ale i stałe zęby, które są atakowane przez bakterie w trakcie wyrzynania. Efekt takiego podejścia jest zatrważający – Polska należy do czołówki krajów, w których próchnica dotyka najwięcej dzieci. Dane mówią, że nawet 90 procent polskich dzieci ma próchnicę.

Próchnica u dzieci:

Na czym polega próchnica u dzieci

Próchnica (z łac. caries dentium) to choroba bakteryjna i zakaźna wywołana głównie przez bakterie Streptococcus mutans. Ich obecność w jamie ustnej powoduje powstanie tzw. płytki nazębnej w postaci lepkiej substancji osadzającej się na zębach i dziąsłach.

Jeżeli nie usuwa się jej regularnie, bakterie zaczynają produkować kwasy (głównie kwas mlekowy) z zawartych w resztkach pokarmów cukrów. Zakwaszone środowisko jamy ustnej sprzyja demineralizacji szkliwa. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia zębów i powstania w nich ubytków próchnicowych.

Próchnica zębów mlecznych wygląda tak samo, jak zębów stałych, ale rozwija się szybciej, na co wpływ ma delikatniejsza budowa dziecięcych zębów (są mniej zmineralizowane, mają cieńsze szkliwo i warstwę zębiny).

Wyróżniamy kilka rodzajów próchnicy, m.in.:

  • próchnicę kwitnącą – szybko postępuje, atakuje w krótkim czasie kilka zębów,
  • próchnicę wczesną – dotyczy zębów mlecznych, pojawia się szybko po ich wyrżnięciu, lokalizuje się w okolicy szyjki zęba, przy dziąśle,
  • próchnicę butelkową – jest jedną z odmian próchnicy wczesnej, przyczyną jej powstania jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie podawanie dosładzanych płynów,
  • próchnicę ostrą – ma jasny kolor oraz miękką, mazistą konsystencję,
  • próchnicę przewlekłą – występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych.


Próchnica zębów mlecznych, jak i stałych wymaga leczenia. Zaniedbanie powoduje rozwój choroby, co wymaga później długotrwałego leczenia, często kanałowego (głównie w przypadku zębów stałych). Podjęte zbyt późno może doprowadzić do usunięcia zęba.

Objawy próchnicy u dzieci

Próchnica rozwija się u dzieci stopniowo i na początku jest mało widoczna.

Objawy próchnicy u dzieci:

  • lepki, biało-żółty nalot ściśle przylegający do zębów,
  • następnie pojawia się matowa, szorstka biała plama lub smuga widoczna na błyszczącej zdrowej powierzchni zęba,
  • odwapniona warstwa szkliwa zaczyna ciemnieć (ma kolor czarny lub brązowy), załamuje się, powodując powstanie ubytku próchnicowego,
  • stan zapalny powodujący ból zęba.

Przyczyny próchnicy u dzieci

Próchnica u dzieci powstaje na skutek:

Próchnica u dzieci – próchnica butelkowa

Nazywana jest także próchnicą początkową, smoczkową lub niemowlęcą. Dotyczy głównie niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia. Występuje u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jak i naturalnie. Trzeba jednak podkreślić, że dzieci karmione piersią znacznie rzadziej zapadają na tego typu próchnicę.

W próchnicy butelkowej zmiany próchnicze dotyczą głównie zębów przednich, często powodują również zapalenie dziąseł. Próchnica u bardzo małych dzieci jest niebezpieczna, gdyż może dotyczyć także zalążków zębów stałych.

Powstaniu próchnicy butelkowej sprzyjają:

  • cukry – sacharoza, fruktoza i glukoza zawarte w napojach i sztucznym mleku (zalegają w miejscu kontaktu smoczka z ząbkami),
  • podawanie dziecku słodzonych soków i herbat z kubków-niekapków (sztuczne tworzywa, z których wykonane są kubki i butelki są pożywką dla bakterii).
Próchnica lubi atakować nocą, podczas snu, gdyż zmniejsza się wówczas wydzielanie śliny obmywającej zęby, a przez to spada poziom zakwaszenia w jamie ustnej. Stąd warto u starszych dzieci eliminować karmienia nocne, nie pozwalać dziecku na zasypianie przy butelce.

Leczenie próchnicy u dzieci

Metoda leczenia stomatologicznego zależy od stopnia zaawansowania ubytku próchniczego w zębie dziecka. Stosuje się:

  • zabieg fluoryzacji oraz mycie zębów pastą z fluorem – chroni szkliwo przed bakteriami, wykonuje się je wtedy, gdy szkliwo zęba pokrywa jedynie plamka,
  • usunięcie chorych tkanek i wypełnienie zęba plombą – stosuje się w przypadku zaawansowanej próchnicy u dzieci, z widocznymi ubytkami; w przypadku dzieci używane są kolorowe materiały wypełniające tzw. Twinky Star; jeżeli doszło do stanu zapalnego miazgi zęba, konieczne jest jego leczenie kanałowe (oczyszcza się zębinę i miazgę z próchnicy oraz zakłada pastę powodującą obumarcie nerwu, następnie czyści ząb i wkłada lekarstwo bakteriobójcze, po czym  ząb zostaje zamknięty i zaplombowany),
  • lapisowanie – impregnacja polegająca na przesyceniu zębów dotkniętych próchnicą specjalnymi środkami chemicznymi o działaniu mineralizującym i bakteriobójczym, co zwiększa odporność zębów na działanie bakterii; niestety dużą wadą metody jest zabarwienie białego zęba na ciemny kolor,
  • usunięcie zęba – w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy (stomatolodzy są raczej niechętni do ich usuwania, gdyż niesie to ze sobą ryzyko prawidłowego wykształcenia się zębów stałych i wad zgryzu w przyszłości).

Powikłania próchnicy u dzieci

Nieleczona próchnica może doprowadzić do zakażenia organizmu. Bakterie mogą przedostać się z jamy ustnej do nosogardła, płuc i spowodować infekcje dolnych dróg oddechowych i problemy z układem pokarmowym. Patogeny mogą także przedostać się do krwiobiegu i spowodować zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.

Wśród powikłań próchnicy należy wymienić:

  • zakażenia błony śluzowej jamy ustnej – afty i pleśniawki,
  • przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
  • ropnie okołoszczękowe,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.


Zaawansowana próchnica u dzieci skutkująca utratą zębów mlecznych powoduje problem z prawidłowym wykształceniem się narządu żucia, co sprzyja powstaniu wady zgryzu, a co za tym idzie zaburzeniom mowy.

Zapobieganie próchnicy u dzieci

Najważniejsze jest regularne, codzienne usuwanie z zębów płytki nazębnej. Już od pierwszych dni życia dziecka trzeba dbać o higienę jego jamy ustnej:

  • przemywać niemowlakom dziąsła i język gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie (rano i wieczorem),
  • dziecko mające już pierwsze ząbki mleczne powinno dwa razy dziennie mieć myte zęby pastą i szczoteczką do zębów odpowiednią do jego wieku (na początek możemy używać samej szczoteczki zwilżonej wodą).


Według rekomendacji dentystycznych towarzystw naukowych już od pojawienia się pierwszego ząbka u dziecka można stosować pastę z fluorem o stężeniu 500 ppm fluoru (dla dzieci 6-24 miesięcy). U dwuletnich dzieci można nałożyć na szczoteczkę pastę o stężeniu 1000 ppm fluoru, wielkości ziarna grochu.

 

 


Należy zadbać, by dziecko nie podjadało między stałymi posiłkami, nie pozwalać maluchowi na zasypianie z butelką w ustach oraz uczyć go, że po wieczornym myciu zębów nic się już nie je.

Należy także pilnować czystości smoczka, butelek, kubków i plastikowych sztućców. Trzeba je regularnie myć. Nie wolno ich oblizywać, gdyż w ten sposób bardzo łatwo można przekazać dziecku bakterie wywołujące próchnicę. Z tego samego powodu nie powinno się całować dziecka bezpośrednio w usta.

W zapobieganiu próchnicy u dzieci bardzo ważną role odgrywają regularne kontrolne wizyty u stomatologa. Pierwsza wizyta zalecana jest około pierwszego roku życia. Następne powinny odbywać się raz na pół roku.

Próchnica u dzieci a dieta

W zapobieganiu próchnicy u dzieci ważną rolę odgrywa również ich dieta:

  • unikanie produktów zawierających węglowodany proste, które są pożywką dla bakterii, czyli m.in. białego pieczywa, słodyczy, ciastek,
  • niepodawanie do picia słodkich napojów – najbardziej wskazana jest woda,
  • dziecko powinno jeść warzywa i owoce w formie kawałków, np. marchewkę, jabłko (ścierają z zębów osad, a żucie zwiększa wydzielanie śliny),
Ograniczenie spożywania cukrów ma fundamentalne znaczenie w profilaktyce próchnicy - w krajach skandynawskich dzieci mają tylko słodkie weekendy, podczas których mogę jeść słodycze, ciastka, jogurty owocowe i pić soki.

Źródło: Elżbieta Pels, Izabela Tkacz-Ciebiera „Próchnica wczesnego dzieciństwa w odniesieniu do liczebności bakterii Streptococcus mutans i Lactobacillus spp. w ślinie", Wyd. Nowa Stomatologia 2017.

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów
Pielęgnacja
Szczotka, pasta, kubek i... mama
Choćby dziecko jak najsprawniej wywijało szczoteczką, przy myciu zębów pomoc rodzica będzie mu potrzebna jeszcze bardzo długo. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić mleczne zęby dziecka, by nie miało próchnicy.

Z radością przyjmujesz każdy przejaw dziecięcej samodzielności, bo im więcej maluch potrafi zrobić sam, tym więcej czasu zyskujesz dla siebie. Jednak w chwilach, które dziecko spędza w łazience, myjąc ząbki, nie powinno cię obok niego zabraknąć. Jak prawidłowo myć zęby mleczne? Prawidłowe mycie zębów polega na ich dokładnym wyszczotkowaniu. Przez pierwsze lata życia dzieci nie mają jednak ani tyle cierpliwości, ani na tyle sprawnych rączek, aby temu zadaniu sprostać. Nie znaczy to jednak, że należy je całkowicie wyręczać. Po skończeniu roku dziecko próbuje samo posługiwać się szczoteczką, płukać zęby wodą i ją wypluwać. Gdy się tego nauczy, może zacząć używać pasty (ważne, by od samego początku wiedziało, że nie powinno jej połykać). Dziecięce działania należy traktować trochę w kategoriach zabawy, a przede wszystkim jako wykształcanie nawyku dbania o higienę . Pochwały za pamiętanie o tym obowiązku i za zaangażowanie w mycie ząbków są jak najbardziej wskazane. Instrukcja mycia zębów mlecznych krok po kroku 1. Wszystkie zęby z boku czyść od zewnątrz ruchem kolistym, a od strony języka ruchem wymiatającym.  2. Powierzchnie żujące i tylne starannie szczotkuj ruchami do przodu i do tyłu. 3. Zęby przednie myj ruchami góra–dół. Zawsze zaczynaj od dziąsła i kieruj się do końca zęba. Na zakończenie wypłucz usta. Czy rodzicie powinni myć dzieciom zęby? Zdaniem stomatologów rodzice powinni pomagać dzieciom przy myciu zębów nawet, gdy zaczną one chodzić do szkoły podstawowej. W tym względzie nie ma co stawiać na rekordy w samodzielności. Jeśli zdarza się, że w ciągu dnia nie ma czasu na wspólne mycie zębów, dziecko (zwłaszcza starsze) może próbować umyć je samo, ale w wieczornym rytuale powinni wspomóc je rodzice. Można podzielić obowiązki: najpierw maluch myje zęby sam, potem szczoteczkę...

niemowlę, dentysta
materiały prasowe
Pielęgnacja
Do dentysty już z niemowlakiem
Im wcześniej zaczniemy odwiedzać z dzieckiem stomatologa, tym lepiej – oceniają naukowcy.

Chociaż dzieci poniżej pierwszego roku życia mają zaledwie kilka zębów to zdaniem ekspertów jest to najlepszy czas, by po raz pierwszy odwiedziły stomatologa – wynika z badań amerykańskich naukowców z The American Academy of Pediatric Dentristy. Ponad 40% dzieci ma próchnicę zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Jest to o tyle niepokojące, że próchnica występująca w zębach mlecznych podnosi ryzyko rozwoju demineralizacji szkliwa zębów stałych.   Nie tylko zdrowie, ale też dobre nawyki Przyprowadzając małe dziecko do gabinetu stomatologicznego, rodzice mają okazję nie tylko poznać stan jamy ustnej swojego dziecka, ale także otrzymują informacje związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej ich pociech tak, by zapobiec rozwojowi próchnicy. Pierwsza wizyta u dentysty stanowi także początek wyrobienia u dziecka dobrych nawyków związanych z dbaniem o właściwy stan zdrowia swojego uzębienia. – Obecnie wielu dorosłych panicznie boi się wizyty u dentysty, ale nie zapominajmy, że wszelkie traumy związane z leczeniem stomatologicznym przeważnie rodzą się we wczesnym wieku, kiedy to rodzice przyprowadzają do gabinetu swoją kilkuletnią pociechę z płaczem z powodu bólu zęba. Wtedy jest stanowczo za późno i dziecku pierwsza wizyta kojarzy się negatywnie utrwalając nieprawidłowe stereotypy, które w przyszłości mogą rzutować na jego dbanie o zdrowie jamy ustnej – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach. Pierwsza wizyta może być dla dziecka formą zabawy. – Małe dzieci nie są uprzedzone, wszystko je ciekawi, więc z pomocą lekarza stomatologa, pierwsza wizyta może być dla dziecka po prostu fajną zabawą – ocenia dr Bartosz Nowak.   Zdaniem dentysty, rodzice też zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. –...

Dziecko myje zęby
Fotolia
Zdrowie
Co trzecie dziecko nie myje zębów - alarmujące wyniki badań
Z roku na rok pogarsza się stan zdrowia zębów u polskich dzieci. Jeśli nie wprowadzimy do codziennych nawyków dzieci higieny jamy ustnej ta sytuacja będzie się pogarszać.

Wyniki badań przeprowadzone przez Fundację Wiewiórki Julii są alarmujące. Co trzecie dziecko nie ma własnej szczoteczki do zębów, około 30% przyznaje się, że nie myje zębów regularnie , a 10% dzieci wcale ich nie myje . Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy, z każdym rokiem sytuacja będzie się pogarszać. Zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia w Polsce 6-latkowie mają częściej próchnicę, niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni, czy RPA. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać w dzieciach nawyki higieny jamy ustnej i dbać od samego początku o zęby mleczne naszych dzieci. Zadbane zęby mleczne przekładają się na zdrowe zęby stałe , ponieważ wszelkie stany zapalne jamy ustnej toczące się w obrębie zębów mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych. Jak dbać o zęby dziecka? Już od okresu niemowlęcego rodzice powinni poważnie podejść do tematu pielęgnacji jamy ustnej dziecka i po każdym karmieniu przecierać dziąsełka jałowym gazikiem zwilżonym wodą lub rumiankiem, a gdy pojawi się pierwszy ząbek zakupić specjalną silikonową nakładkę na palec i czyścić pierwsze ząbki. Na rynku dostępne są pierwsze szczoteczki dla niemowląt połączone z gryzakiem, dzięki czemu maluch poprzez zabawę przyzwyczaja się do nawyku czyszczenia zębów. Kiedy maluch zdobędzie sprawność manualną, około trzeciego roku życia, może już samodzielnie zacząć czyścić zęby, oczywiście pod okiem rodzica, ponieważ dziecko nie wie, jak prawidłowo manipulować szczoteczką i naszym obowiązkiem jest dawanie wskazówek. U małych dzieci (3-5 lat) zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem. Dzieciom w wieku 6-9 lat należy zakupić już nieco większą szczoteczkę o innym kształcie i wyprofilowaniu główki, odpowiednim do czyszczeniu pierwszych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz