syrop, syrop na kaszel
Adobe Stock
Zdrowie

Syrop na kaszel dla dzieci: na kaszel suchy i mokry, jaki syrop na noc [CZY POPIJAĆ]

Syrop na kaszel dla dzieci może działać na różne dolegliwości. Syrop wykrztuśny podajemy przy kaszlu mokrym, a co działa na kaszel suchy? Czy syrop na kaszel trzeba podawać po jedzeniu?

Syrop dla dzieci może pomóc na kaszel suchy albo na kaszel mokry. Ich działanie jest różne. Syrop na kaszel mokry ma ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny. Syrop na kaszel suchy ma hamować kaszel (podajemy go w przypadku bardzo męczącego kaszlu). Wyjaśniamy, jakie syropy dla dzieci dostępne są w aptekach, kiedy podawać syrop na kaszel dla dzieci i jak prawidłowo dobrać go do rodzaju kaszlu.

Syrop na kaszel dla dzieci - co na kaszel mokry?

Na mokry kaszel u dziecka wybierz syrop ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i drogach oddechowych. Kaszel mokry zwany jest też produktywnym. To ważne, aby dziecko odkrztuszało wydzielinę, bo jest ona pożywką dla bakterii. Dlatego pamiętaj, że kaszlu mokrego nie wolno hamować syropami hamującymi odruch kaszlu (jak przy kaszlu suchym). Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz też podać mu domowy syrop z cebuli. Ten prosty do przygotowania, całkowicie naturalny syrop, dobrze wpływa na drogi oddechowe dziecka. Syrop z cebuli cieszy się popularnością już od wielu pokoleń. 

W aptekach znajdziesz różne syropy dla dzieci na mokry kaszel, których podstawowym zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania:

  • roślinne (np. tymiankowy, sosnowy i z liści bluszczu)
  • leki mukolityczne (syropy zawierające chlorowodorek bromheksydryny lub ambroksol)
Ważne! Pamiętaj, żeby syropu wykrztuśnego nie podawać dziecku po 17.00! Preparaty te rozrzedzają wydzielinę, co powoduje konieczność odkrztuszania, a to może zakłócić sen dziecka.


Syrop na kaszel dla dzieci - co na kaszel suchy?

W przypadku kaszlu suchego u dziecka nie podajemy syropów wykrztuśnych. Suchy kaszel pojawia się na początku infekcji i często po jej zakończeniu. Występuje też podczas alergii i zapalenia krtani. Podczas takiego kaszlu nie ma wydzieliny, dlatego nazywamy go suchym. Ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący, bo często podrażnia też gardło i przeszkadza w śnie. Czasami trwa nawet przez kilka tygodni. Możesz podawać dziecku domowe syropy, łagodzące podrażnienia albo wybrać się do apteki.

Na kaszel suchy u dzieci podajemy syropy łagodzące lub hamujące kaszel:

  • ziołowe (prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej) – łagodzą kaszel i podrażnienia gardła
  • hamujące kaszel – podajemy je tylko podczas infekcji wirusowej, kiedy kaszel jest bardzo męczący i nie pozwala dziecku spać. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni – u małych dzieci wyłącznie na zalecenie lekarza.
Ważne! Nigdy nie podawaj dziecku syropów hamujących kaszel podczas kaszlu mokrego. W ten sposób wydzielina będzie gromadzić się w drogach oddechowych prowadzić do silniejszego stanu zapalnego. Nie wolno też podawać jednocześnie leków wykrztuśnych i hamujących kaszel. 

Syrop na kaszel dla dzieci - czy popijać?

Syropu na kaszel nie powinno się popijać wodą, sokiem, ani herbatą, bo wtedy jego działanie może być słabsze. Z tego samego powodu lepiej podać dziecku syrop po jedzeniu (nie rozcieńczać!). Warto natomiast po wypiciu syropu umyć zęby, bo syropy zwykle zawierają dużo cukru.

Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego dziecko ciągle kaszle? Czy kaszel powinien utrzymywać się po chorobie?
Kaszel u dziecka w czasie choroby jest czymś normalnym. Co jednak zrobić, gdy dziecko wciąż kaszle i kaszle, a leki wcale mu nie pomagają? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu u dziecka.

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle! Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać? Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle . Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog. Przeczytaj też: Mokry kaszel  u dziecka - jak leczyć? Mokry kaszel u dziecka - co robić? Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować !   Jak pomóc dziecku? Podawaj środki wykrztuśne , tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC). Godzinę potem oklep dziecku plecki : ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!). Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki , niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę. Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie...

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie kaszlu...

co na suchy kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Co stosować na suchy kaszel u dziecka?
Na suchy kaszel u dziecka mogą pomóc domowe sposoby, np. mlekiem z miodem, inhalacjami. Jeśli nie zadziałają - zastosuj syrop lub podaj dziecku leki, które przepisze lekarz.

Suchy kaszel jest dla dziecka uciążliwy, maluch ma kłopoty z oddychaniem, kaszel utrudnia mu również spanie w nocy. Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu u dziecka jest rozwijająca się infekcja dróg oddechowych. Co stosować na suchy kaszel u dziecka? Możesz wypróbować domowe sposoby, np. sok z czarnego bzu lub mleko z miodem, a także podać mu syrop lub odpowiednie leki przepisane przez specjalistę. Kaszel suchy u dziecka trwa od 4 do 7 dni, jeśli jednak utrzymuje się dłużej - nie lekceważ tego, ponieważ może to być kaszel przewlekły, który wymaga odpowiedniego leczenia.  Spis treści :  Objawy kaszlu suchego u dziecka Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka? Jak podawać syrop na kaszel suchy? Kiedy należy szybko zgłosić się do lekarza? Objawy kaszlu suchego u dziecka Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, więc maluch sucho pokasłuje. Taki kaszel jest męczący i... niepotrzebny. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i nie pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dziecko kaszląc, dodatkowo podrażnia sobie gardło. Taki kaszel pojawia się nie tylko na początku infekcji, ale też często po jej zakończeniu.   Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka Zastanawiasz się, jak pomów dziecku, które boryka się z suchym kaszlem? Oto kilka sposobów, które pozwolą go złagodzić:   wietrz i nawilżaj mieszkanie, bo świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Połóż na kaloryfer mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza (to dobry zakup, przyda się na długo). inhalacje - one też pomogą na kaszel suchy u dziecka . Przyda się do tego inhalator (nebulizator) , zrób inhalacje z soli fizjologicznej. wywar z siemienia lnianego - łyżkę siemienia lnianego zalej 1,5 szklanki wody, gotuj pod przykryciem 10 minut, przecedź i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj