screen z profilu na facebooku
Zdrowie

Te siniaki u dziecka nie powstały w wyniku pobicia. Twoje dziecko też może je mieć.

Widzisz siniak na ciele dziecka i od razu myślisz, że ktoś je pobił. Ale te siniaki może mieć i twoje dziecko i ty będziesz za to odpowiedzialna.

Dużo mówi się o tym, jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym i jakie to ważne, jeśli dojdzie do wypadku samochodowego. Jednak część rodziców nic sobie z tego nie robi, bo wie lepiej. Zdjęcie, które obiegło internet może trafi do wyobraźni i uczuli rodziców na ten temat.

Skąd u dziecka takie siniaki?

Heather Starr, która propaguje bezpieczeństwo i uświadamia rodziców, jak ważne jest bezpieczne przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych, zamieściła na swoim profilu na facebooku zdjęcie trzyletniej dziewczynki po wypadku samochodowym. Siniaki na jej klatce piersiowej powstały w wyniku ucisku zaczepu pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa w foteliku samochodowym, w wypadku samochodowym.
 

 

As you all know, I am super passionate about proper car seat safety. Here's an example of why. This is a 3 year old...

Posted by Heather Starr on 10 czerwca 2015


Klips (zaczep w foteliku) był umieszczony prawidłowo, czyli pomiędzy pachami, a sutkami dziewczynki. A siniaki są skutkiem dużej siły nacisku, jaka powstała w wyniku zderzenia. Gdyby klips był umieszczony niżej, prawdopodobnie mogłoby dojść do uszkodzeń organów i krwotoku narządów wewnętrznych. Natomiast gdyby został umieszczony wyżej, dziecko mogłoby się udusić, co potwierdzili lekarze ze szpitala, do którego trafiła dziewczynka po wypadku.
- Strasznie mnie to wkurza, jak widzę u dzieci zapięcie zamiast na klatce to na brzuchu! To dlatego ta mała dziewczynka wychodzi z wypadku jedynie z paroma siniakami na klatce piersiowej. Parę centymetrów różnicy i mogłaby już nigdy więcej nie chodzić. To TAKIE ważne! - podkreśla Heather Starr.

Przypadek opisany przez Heather Starr pokazuje, jak niezwykle ważne jest prawidłowe zapinanie dziecka w foteliku samochodowym.

Polecamy: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku samochodowym?

Po włożeniu dziecka do fotelika samochodowego:

  • sprawdzamy, czy wysokość pasów i zagłówka jest dopasowana do dziecka. Pasy w foteliku zamocowanym przodem do kierunku jazdy, powinny być ustawione równo z barkiem dziecka, bądź minimalnie powyżej barku, tak aby na wypadek zderzenia, dziecko nie było wciskane w fotelik,
  • łączymy i spinamy pasy, zapinamy w zamek i napinamy pas barkowy (w tym celu pociągamy pasem u podstawy fotelika),
  • następnie ściągamy mocno pasy biodrowe, poprzez ściągnięcie pasów barkowych i jeszcze raz dociągamy pasy barkowe przez ściągnięcie pasa u podstawy fotelika,
  • aby sprawdzić, czy pas jest odpowiednio zapięty wykonujemy "test szczypnięcia". Jak go zrobić? Wkładamy palec między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka i próbujemy pozostałymi palcami uszczypnąć ten pas. Jeśli uda nam się to zrobić, oznacza to, że dziecko jest za lekko przypięte pasami i musimy jeszcze bardziej ściągnąć pasy. Jeśli nie udało nam się tego zrobić, to znak, że prawidłowo zapięliśmy dziecko w foteliku.

Zobacz film, jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku samochodowym:


Zobacz także: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Jak sprawdzić, czy dziecko jest bezpieczne w foteliku
Facebook/Rachel McNamara
Aktualności
Co robi ta mama?! Zrób to samo dla dobra swojego dziecka!
Chcesz, żeby twoje dziecko było bezpieczne podczas jazdy samochodem? Koniecznie przeczytaj, co robi ta mama i dlaczego to takie ważne!

Bezpieczeństwo dziecka w foteliku "Kiedy już zapniesz swoje dziecko w foteliku, zadaj sobie pytanie, czy będziesz czuć się pewnie, jeśli odwrócisz fotelik do góry nogami" – napisała na Facebooku Rachel McNamara. "Pamiętaj, że klips na klatce piersiowej powinien się znajdować na poziomie pach, a pasy powinny być na tyle naciągnięte, żeby pozytywnie przejść test nacisku" – dodała. Jej post został udostępniony prawie 50 tysięcy razy! Jak przewozić dziecko w foteliku? Popularność postu zaskoczyła Rachel. Jak sama żartobliwie przyznała, gdyby wiedziała, że jej zdjęcia będą mieć tyle udostępnień, przebrałaby się przed ich zrobieniem. Rachel zaznacza, że nie namawia rodziców do wykonywania takiego testu przed każdą podróżą samochodem . "Rodzice powinni mieć pewność, że ich dziecko będzie bezpieczene w razie wypadku samochodowego" – napisała. "To świetna wizualizacja, która pokazuje, jak ważne jest prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku" – dodała. Zwraca jednak uwagę i uprzedza rodziców, że każdy model fotelika jest inny i rodzice powinni dokładnie przeczytać instrukcję przed pierwszym użyciem fotelika. Polecamy: Ranking najlepszych fotelików dla niemowląt i małych dzieci Zobaczcie jej post i opublikowane zdjęcia:     Rachel zwraca uwagę na to, o czym wielu rodziców zapomina: samo przewożenie dziecka w foteliku to za mało, by maluch był bezpieczny w razie wypadku. Odpowiednie naciągnięcie pasów i prawidłowe umieszczeniu klipsa to podstawa! Przed następną podróżą z dzieckiem wykonajcie taki test – dzięki temu będziecie mieć pewność, że wasze maluchy są odpowiednio zabezpieczone! Zobacz także: Czy wiesz, jak bezpiecznie wozić swoje dziecko w foteliku? Zrób test! Źródło: Facebook

Dlaczego warto dziecko przewozić w foteliku
Facebook
Aktualności
Te szokujące zdjęcia sprawią, że już zawsze będziesz przewodzić dziecko bezpiecznie
Kolejna mama publikuje na Facebooku mocną fotografię i ostrzega. W ten sposób chce uświadomić rodzicom, że fotelik może uratować życie dziecka.

Często rodzice, wpinając swoje dziecko do fotelika samochodowego robią to odruchowo i nie skupiają się zbytnio na tej czynności. Są także rodzice, którzy, (szczególnie przy długich podróżach lub na krótkich dystansach) pozwalają dziecku swobodnie brykać po tylnej kanapie. Jednak jest to fatalny pomysł! Kolejna mama przestrzega i publikuje mocne zdjęcie, by uświadomić, że fotelik może uratować życie dziecka. Tak blisko domu Amy Butcher jest mamą dwóch dziewczynek i ostatnio przeżyła chwile grozy. Zaledwie 5 minut od domu kierowca, prowadzący pojazd bez prawa jazdy, z impetem uderzył w jej samochód. Uderzenie było tak silne, że samochód Amy dachował. Kobieta była przerażona, gdyż na tylnym siedzeniu były jej córeczki. Amy wyszła z wypadku z kilkoma siniakami, a dziewczynki nie mają żadnych zdrapań. Kobieta postanowiła jednak pokazać, co się stało z jej samochodem na Facebooku, by przypomnieć rodzicom, jak bardzo istotne jest wpinanie dziecka, nawet jeśli jedzie się przecznicę dalej. Kobieta zaznacza, że nie słuchała głośno muzyki, jechała zgodnie z przepisami, dzieci były cicho i jej nie rozpraszały, nie patrzyła także na telefon, jednak nie uchroniło jej to przed wypadkiem. Amy, opowiadając swoją historię, pragnie uświadomić rodzicom, że nie zawsze mamy wpływ na to, co się dzieje na drodze, ale za to zawsze możemy skontrolować fotelik samochodowy dziecka. Fotelik to podstawa Specjaliści od lat przekonują rodziców, że jedynie fotelik może zagwarantować dziecku bezpieczeństwo podczas kolizji. Podstawą jest wybranie dobrego fotelika oraz odpowiednie jego zamontowanie, jednak na tym nie koniec. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak to robić prawidłowo. Szczególnie jest to istotne w okresie zimowym, gdy większość rodziców przewozi dzieci w kurtkach , choć nie powinno. Niezwykle ważne jest, by za każdym razem, gdy wpina się dziecko, kontrolować to,...

11-miesięczny Cameron po wypadku samochodowym
Holly Wagner
Aktualności
Niedobrany fotelik i źle zapięte pasy doprowadziły do tragedii
Mama 11-miesięcznego chłopca nie zauważyła, że maluch siedzi w za dużym foteliku, a jego pasy są źle zapięte. Tego można było uniknąć!

Gdy doszło do tragedii, Holly Wagner, mama 2 chłopców, była w pracy. 11-miesięcznym Cameronem i 3-letnim Connorem opiekował się jej narzeczony, Rhett. Rhett zabrał chłopców do parku. Gdy wracali, mężczyzna nie zauważył znaku "stop" i zderzył się z innym samochodem. Wszyscy doznali obrażeń, jednak Cameron wypadł przez przednią szybę samochodu. Mimo kilku operacji, obrażenia mózgu były na tyle poważne, że chłopiec nie miał szans na przeżycie. Holly podjęła trudną decyzję o odłączeniu go od aparatury. Dwa tygodnie po wypadku, Cameron zmarł w ramionach swojej mamy.     Odpowiedni fotelik i dobrze zapięte pasy Po  śmierci Camerona, Holly znalazła zdjęcie synka, gdy śpi w foteliku. Od razu zauważyła, że fotelik jest o wiele za duży, a pasy nie są prawidłowo zapięte. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, by ostrzec innych rodziców i pokazać, jak ważny jest wybór odpowiedniego fotelika. "Powiedzieli mi, że gdyby Cameron jechał tyłem do kierunku jazdy i był prawidłowo zapięty, byłby tu teraz z nami" – wyznała Holly. Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku? 7 rad Holly Nie kupuj używanego fotelika. Znajdź fotelik dostosowany do twojego samochodu i przeczytaj instrukcję. Znajdź osobę przeszkoloną w montowaniu fotelików i poproś, aby pokazała ci, jak prawidłowo używać fotelika. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo takiego w swojej okolicy, poszukaj informacji na stronie cert.safekids.org . Do 2. roku życia przewoź dziecko wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Dołączony do pasów klips powinien znajdować się na wysokości klatki piersiowej, przy pachach. Nie umieszczaj go na brzuchu. Upewnij się, ze pasy są proste i naciągnięte. Choć od tragicznego wypadku minęły już 3 lata, Holly wciąż prowadzi stronę na Facebooku o bezpieczeństwie dzieci podczas jazdy samochodem. O ilu podobnych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak