dzieci, zęby, zęby mleczne, mycie zębów
fotolia
Zdrowie

To jest szansa dla naszych dzieci na zdrowe zęby! – zmiany w przepisach

Minister zdrowia podnosi granicę wieku dzieci objętych gwarantowanym lakowaniem ząbków.

Gwarantowane lakowanie – do jakiego wieku dziecka?

Minister zdrowia zgodził się na wydłużenie wieku, do którego dzieci podlegają gwarantowanemu zabezpieczeniu profilaktycznemu bruzd lakiem szczelinowym. Gwarantowane lakowanie jednokrotne bruzdy zębów szóstych będzie obejmowało dzieci do końca 8 roku życia dziecka. Zmiany mają obowiązywać 1 września 2015 r. Dlaczego nie od dziś? Minister zdrowia skierował projekt zmian do konsultacji, a one potrwają do 1 lipca 2015 r.
Skąd pomysł na podniesienie górnej granicy wieku dzieci objętych gwarantowanym lakowaniem?
Według uzasadnienia ministra zdrowia decyzję podjęto w oparciu o fakt, iż pierwsze zęby trzonowe mogą wyrzynać się nawet w 8 roku życia.

Zobacz też: Kalendarz wyrastania zębów stałych

Zmiany w przepisach dotyczących aparatów ortodontycznych

Nowe rozporządzenie będzie dotyczyło nie tylko zmian w obrębie wieku gwarantowanego lakowania, ale również naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego. W tej kwestii powrócono do regulacji z okresu przed nowelizacją, którą przeprowadzono w 2013 r., czyli świadczenie dotyczące naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego (który wykonano w ramach świadczeń gwarantowanych) będzie udzielane (w przypadku dziecka do ukończenia 13 roku życia) nie częściej niż 12 razy w roku kalendarzowym. Przy czym nie przysługuje wymiana i naprawa aparatu ortodontycznego uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania.

Co na to rodzice?

Planowane zmiany nie są zadowalające dla wielu rodziców. Na Facebooku wyrażają swoje niezadowolenie w komentarzach: "My pilnujemy, dbamy, myjemy tylko umówić się na wizytę kontrolną do dentysty z kasy chorych to koszmar ! Jak można dziecku każąc czekać 8 miesięcy ?!"
"Wszystko fajnie pięknie. Jestem jak najbardziej za takimi akcjami tylko jeśli rodzice nie przejmują się zdrowiem swoich dzieci (zęby też są w końcu częścią naszego organizmu) to czy będą robili to jeśli to będzie darmowe? Jak się nie przejmują, to się nie przejmują i tyle..."
Rodzice upominają się również o wprowadzenie zakazu podawania dzieciom słodyczy w przedszkolach.

Czy myślicie, że nowe przepisy wpłyną na poprawienie stanu zdrowia uzębienia najmłodszych pacjentów? - piszcie w komentarzach

Zobacz też: Problemy z zębami u dzieci
 

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

minister zdrowia Łukasz Szumowski
Ministerstwo Zdrowia/ Anna Kołacz
Aktualności
Minister zdrowia: będą zmiany w opiece nad dziećmi! Czego można się spodziewać?
Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej i opiece nad dziećmi. Już w tym kwartale mają zakończyć się prace nad standardami okołoporodowymi. Co chce zmienić minister?

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski sam ma czworo dzieci. Dlatego podkreśla, że dobrze zna problemy dotyczące zdrowia dzieci. W trakcie spotkania z posłami Komisji Zdrowia opowiadał o swoich priorytetach na 2 lata i zmianach, które chce wprowadzić w systemie ochrony zdrowia, w tym również w opiece nad kobietami w ciąży oraz nad dziećmi. Co nowy minister chce zmienić w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi? Zmiany w opiece okołoporodowej Minister Szumowski zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej . - Chcę, żeby prawa kobiet w okresie opołoporodowym były dobrze określone, chciałbym, by kobieta w tym okresie miała zapewnioną najlepszą opiekę - zaznaczył. Powiedział, że jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zakończy pracę ministerialny zespół zajmujący się nowymi standardami opieki okołoporodowej . Minister zapowiedział, że będzie się starać wprowadzić w opiece okołoporodowej takie zmiany, które spowodują, że każda kobieta będzie mogła skorzystać ze znieczulenia przy porodzie . Bez bólu w pediatrii - Leczenie przeciwbólowe trzeba rozciągnąć na całą pediatrię. Brak leczenia bólu to można powiedzieć "średniowiecze". Nie możemy pozwolić na to, by leczenie w pediatrii odbywało się bez leczenia przeciwbólowego. Mamy dziś możliwość wyeliminowania bólu okołozabiegowego . Muszą funkcjonować zespoły leczenia bólu - dzieci, które przechodzą traumę hospitalizacji i konieczności zabiegu muszą mieć zapewnione leczenie przeciwbólowe. Leczenie w pediatrii nie musi boleć - mówił minister. Zapobieganie infekcjom wirusem RS Na pytanie posła Rucińskiego z Nowoczesnej o rozszerzenie leczenia profilaktycznego chroniącego wcześniaki przed wirusem RS na dzieci urodzone po 28. tygodniu ciąży oraz z wrodzonymi wadami serca , o co od lat występują neonatolodzy i kardiolodzy, minister Szumowski zapowiedział, że na dobrej drodze są negocjacje...

Dziecko u dentysty
Fotolia
Aktualności
Gabinety stomatologiczne wrócą do szkół! Kiedy?
Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada, że w szkołach znów będą dentyści. A Ministerstwo Zdrowia, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami w tej sprawie. Jak będzie wyglądać opieka stomatologiczna w szkołach - ma być wiadomo jeszcze w maju.

Polskie dzieci przodują w Europie w niechlubnych statystykach próchnicy . Zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków. Takie wyniki to wynik nieprawidłowego czyszczenia zębów , braków nawyków higienicznych, braku profilaktyki ( lakowanie , fluoryzacja) i braku leczenia stomatologicznego. Większość gabinetów stomatologicznych jest prywatnych, części rodziców nie stać na płacenie za leczenie zębów. Wrócą stomatolodzy do szkół? Przed laty w każdej szkole był gabinet lekarski i stomatologiczny. Po przełomie 1989 roku gabinety lekarskie i stomatologiczne zniknęły ze szkół. Nie miał kto ich finansować - ani wystarczająco płacić pracującym w nim lekarzom. Efekty okazały się opłakane. Podczas gdy w większości krajów Europy uporano się z próchnicą, w Polsce jest ona ogromnym problemem. Stąd pomysł, by gabinety stomatologiczne wróciły do szkół. Minister edukacji Anna Zaleska obiecała, że szczegóły przedstawi 22 maja. Ministerstwo chce powrotu dentystów do szkół? Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach . Zapowiada, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami. Po wysłuchaniu ich opinii ma zapaść decyzja, co robić, by poprawić opiekę stomatologiczną w szkołach: czy w każdej szkole będzie gabinet stomatologiczny, czy opieka stomatologiczna będzie inaczej zorganizowana.  Zęby dzieci będą lepiej leczone Pomysł gabinetów stomatologicznych w szkołach to nie wszystko. Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt, zgodnie z którym bezpłatne będzie można: zabezpieczyć profilaktycznie lakierem bruzdy w każdym zębie stałym - do 14. roku życia (do tej pory można było bezpłatnie pokryć lakierem tylko pierwsze zęby trzonowe w przypadku ich wyrznięcia się przed ukończeniem przez dziecko 8. roku życia), wykonać 5 zdjęć RTG...

Kalendarz szczepień 2017
Fotolia/Anna Kołacz
Zdrowie
Co ze szczepieniami w 2017 roku? Będą bezpłatne czy nie?
W 2017 r. szykuje się rewolucja kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych. Tylko wciąż nie wiadomo, czy... pójdzie w dobrą stronę?!

Polski kalendarz szczepień obowiązkowych jest przestarzały - twierdzą eksperci. Brakuje w nim nowych szczepionek: szczególnie przeciw pneumokokom i meningokokom, a także szczepionek skojarzonych . Od kilku miesięcy szykują się duże zmiany w kalendarzu szczepień. Tylko wciąż nie wiadomo, w jakim pójdą kierunku.   Bezpłatne i obowiązkowe pneumokoki? Szczepionka przeciw pneumokokom jest bezpłatna prawie we wszystkich krajach Europy. O wprowadzenie jej do obowiązkowego kalendarza szczepień od lat występują pediatrzy (choć niektórzy na pierwszym miejscu stawiają szczepionkę przeciw meningokokom , gdyż te bakterie, jeśli przełamią linę obrony organizmu, mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowych i groźnej dla życia sepsy ). Jak jest dziś? Szczepionka przeciw pneumokokom jest zalecana, czyli dla rodziców płatna (pełny koszt szczepienia dziecka, jeśli szczepienie rozpocznie się w pierwszym półroczu to ok. 1000 zł). Niektóre samorządy finansują jej zakup - wtedy rodzice nie płacą. Jakie są plany? Ministerstwo chce wprowadzić szczepionkę do obowiązkowego kalendarza szczepień. Czy szczepienie zostanie wprowadzone w 2017 roku? Nie wiadomo. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie już od dłuższego czasu czeka na rozpatrzenie w Rządowym Centrum Legislacji. Nie wiadomo, czy zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeśli tak, szczepienia zostaną wpisane do kalendarza szczepień ochronnych na rok 2017 . Będą wtedy bezpłatne dla rodziców i obowiązkowe. Uwaga: szczepione byłyby wszystkie dzieci urodzone po 1.01.2016 roku . Czytaj też: Szczepionki zalecane za darmo? Tak chce ministerstwo?   Szczepionki zalecane będą tańsze? W konsultacjach społecznych znajduje się też projekt zmian w ustawie refundacyjnej . Zgodnie z pomysłem ministerstwa, wszystkie szczepionki, które obecnie są zalecane (np. przeciw meningokokom , ospie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak