
Gwarantowane lakowanie – do jakiego wieku dziecka?
Minister zdrowia zgodził się na wydłużenie wieku, do którego dzieci podlegają gwarantowanemu zabezpieczeniu profilaktycznemu bruzd lakiem szczelinowym. Gwarantowane lakowanie jednokrotne bruzdy zębów szóstych będzie obejmowało dzieci do końca 8 roku życia dziecka. Zmiany mają obowiązywać 1 września 2015 r. Dlaczego nie od dziś? Minister zdrowia skierował projekt zmian do konsultacji, a one potrwają do 1 lipca 2015 r.
Skąd pomysł na podniesienie górnej granicy wieku dzieci objętych gwarantowanym lakowaniem?
Według uzasadnienia ministra zdrowia decyzję podjęto w oparciu o fakt, iż pierwsze zęby trzonowe mogą wyrzynać się nawet w 8 roku życia.
Zobacz też: Kalendarz wyrastania zębów stałych
Zmiany w przepisach dotyczących aparatów ortodontycznych
Nowe rozporządzenie będzie dotyczyło nie tylko zmian w obrębie wieku gwarantowanego lakowania, ale również naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego. W tej kwestii powrócono do regulacji z okresu przed nowelizacją, którą przeprowadzono w 2013 r., czyli świadczenie dotyczące naprawy ruchomego aparatu ortodontycznego (który wykonano w ramach świadczeń gwarantowanych) będzie udzielane (w przypadku dziecka do ukończenia 13 roku życia) nie częściej niż 12 razy w roku kalendarzowym. Przy czym nie przysługuje wymiana i naprawa aparatu ortodontycznego uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania.
Co na to rodzice?
Planowane zmiany nie są zadowalające dla wielu rodziców. Na Facebooku wyrażają swoje niezadowolenie w komentarzach: "My pilnujemy, dbamy, myjemy tylko umówić się na wizytę kontrolną do dentysty z kasy chorych to koszmar ! Jak można dziecku każąc czekać 8 miesięcy ?!"
"Wszystko fajnie pięknie. Jestem jak najbardziej za takimi akcjami tylko jeśli rodzice nie przejmują się zdrowiem swoich dzieci (zęby też są w końcu częścią naszego organizmu) to czy będą robili to jeśli to będzie darmowe? Jak się nie przejmują, to się nie przejmują i tyle..."
Rodzice upominają się również o wprowadzenie zakazu podawania dzieciom słodyczy w przedszkolach.
Czy myślicie, że nowe przepisy wpłyną na poprawienie stanu zdrowia uzębienia najmłodszych pacjentów? - piszcie w komentarzach
Zobacz też: Problemy z zębami u dzieci