Upadek na łyżwach, urazy - pierwsza pomoc
Fotolia
Zdrowie

Wypadki zimą – jak postępować w przypadku urazów dłoni i kolana?

Urazy nadgarstka, skręcenie kolana, złamania – zimą o tego typu kontuzje bardzo łatwo. Sprawdź, jak postępować w przypadku obrzęku czy złamania.

Upadać trzeba umieć – tak mawiał mój tata, gdy podnosił mnie na stoku podczas nauki jazdy na nartach, i do znudzenia powtarzał: "chroń głowę, kręgosłup, kolana, nadgarstki i łokcie". Z powierzchni do upadania zostawały mi tylko pośladki. Rzeczywiście ta część była najczęściej poobijana. Choć byłam wtedy przedszkolakiem, tę radę dobrze zapamiętałam.
Nie zawsze jednak uda nam się upaść tak, by chronić te najważniejsze części ciała. Zobacz, jakie są zasady pierwszej pomocy w urazach rąk czy nóg.

Obrzęk – jak należy złagodzić tę dolegliwość?

Najczęstszym i najbardziej widocznym objawem urazu jest obrzęk. Aby zmniejszyć opuchliznę, najlepiej zrobić zimny okład, np. z kostek lodu. Nie należy ich jednak przykładać bezpośrednio na ciało; najlepiej zawinąć je w foliową torbę, a następnie w jakiś materiał (np. ścierkę lub ręcznik). Warto też na kilka godzin zrezygnować z aktywności, a urażoną kończynę ułożyć na jakimś podwyższeniu, np. na zwiniętej poduszce. Jeśli obrzęk będzie się powiększał, a do tego dojdzie ból, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko wzywać przez telefon pogotowie?

Uraz nadgarstka – pierwsza pomoc

Podczas upadku często podpieramy się ręką, co sprawia, że jedną z częstszych kontuzji jest... uraz nadgarstka i/lub dłoni. Dotyczy on małych kości, więc może nie dawać objawów bólowych, dlatego sporo osób początkowo bagatelizuje ten uraz. Niesłusznie. Nieleczony może prowadzić do problemów z ruchomością stawów. Co powinno nas zaniepokoić?
Jeśli dłoń i/lub nadgarstek są zdeformowane, spuchnięte lub inaczej zmienione chorobowo, mogło dojść do złamania kości. Jeśli nie ma wyraźnych, widocznych gołym okiem zmian, ale przy poruszaniu dłonią lub nadgarstkiem pojawia się ból, prawdopodobnie doszło do zwichnięcia stawów. W obu przypadkach trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. Aby nie zwiększać stopnia urazu, rękę należy powiesić na temblaku. Można również zastosować lek przeciwbólowy w żelu w miejscu urazu, o ile nie ma rany.
Jeśli podczas kontuzji doszło do naruszenia tkanek, tj. pojawiła się rana, a jej okolice są spuchnięte, zaczerwienione i bolesne, mogło dojść do zakażenia rany. Jeśli dodatkowo pojawiły się czerwone smugi lub pręgi odchodzące od rany, może to świadczyć o zakażeniu tężcem. Tężec to niebezpieczna choroba zakaźna, zagrażająca życiu, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk oraz poda przypominającą dawkę anatoksyny przeciwtężcowej.
Lekarze ortopedzi złamania dłoni i/lub nadgarstka uważają za trudne w diagnozie, ponieważ może być ono niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim w pierwszych dniach po urazie (dotyczy to przede wszystkim złamania kości łódeczkowatej). Stąd tego typu kontuzje nazywa się jest "cichym złamaniem".
– Nieleczone złamanie może spowodować trwałe ograniczenie funkcji nadgarstka, jednak odpowiednio wykonane zdjęcie RTG pozwala zdiagnozować ten uraz  – uważa ortopeda, traumatolog Jacek Mazak ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Zobacz, jak unieruchomić rękę w przypadku kontuzji:


Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

plecy dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa?
Kręgosłup małego dziecka jest miękki i podatny na deformacje, dlatego trzeba o niego dbać. Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa i innych wad postawy? Jak wpływa na kręgosłup nadwaga, nieodpowiednie krzesełko albo wada wzroku?

Wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, jednak „pracuje się” na nie latami - od dnia narodzin.  Większość z nich (np. niewielkie boczne skrzywienie kręgosłupa , okrągłe plecy czy wystające łopatki)  ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach, braku ruchu i błędach, których można uniknąć. Przyczyną problemów może być nawet ... wada wzroku albo nieprawidłowy zgryz!   O kręgosłup dziecka trzeba dbać od dnia narodzin. W 1 roku życia najważniejsze jest to, by mu nie szkodzić:  nie układać niemowlęcia na poduszce, nie nosić go stale na tym samym ramieniu, nie sadzać, gdy nie jest jeszcze na to gotowe (Więcej informacji na ten temat:  Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia ). A jak chronić kręgosłup dziecka w 2 i 3 roku życia? Radzi lek. med. Andrzej Szybiński, specjalista ortopeda- traumatolog. Wpajaj dziecku prawidłowe nawyki.  Jeśli 2, 3 latek nauczy się oglądać bajki w pozycji półleżącej, będzie tak robił także później, co w końcu odbije się na jego kręgosłupie. Ucz dziecko, że trzeba trzymać się prosto, nie wolno podkładać nóżki pod pupę ani zakładać nogi na nogę. Dziecko nie powinno też siedzieć ze zwieszonymi nogami – stopy muszą opierać się o podłogę. Zachęcaj do ruchu .Wspinanie się na drabinki, bieganie, jazda na trzykołowym rowerku – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które tworzą rodzaj gorsetu, utrzymującego kręgosłup w prawidłowej pozycji. Pozwól dziecku się wiercić. Siedzenie mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzieci wiedzą co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają. Zapisz dziecko na basen. Pływanie to jedyny w stu procentach symetryczny sport: angażuje w tym samym stopniu mięśnie po obu stronach ciała. Kontroluj nóżki. Zdarza się, że jedna noga...

zlamana, ręka, noga, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę?
Złamanie ręki lub nogi to poważna sprawa. Sprawdź jak pomóc dziecku.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko złamało  rękę lub nogę: 1. Nie ruszaj nią i  nie próbuj jej prostować. 2. Jeśli w miejscu urazu jest rana, opatrz ją. 3. Jeśli doszło do zmiażdżenia, przyłóż zimny kompres na ok. 15 minut. 4. Spróbuj unieruchomić kończynę. Rękę unieruchamia się pod kątem 90 stopni (nie więcej) w chuście trójkątnej. Możesz też przypiąć rękaw agrafką do bluzki na wysokości piersi. Nogę poniżej kolana można unieruchomić przy pomocy dwóch deseczek, patyków, grubego czasopisma. Usztywnienie zaczyna się nad kolanem i kończy pod kostką. Nogę powyżej kolana można unieruchomić przy pomocy drugiej nogi: przywiąż chorą nogę do zdrowej, używając bandaża, paska z materiału, grubej taśmy klejącej.  Jeśli dziecko leży w bezpiecznym miejscu, nie przenoś go. 5. Zabierz dzieckodo szpitala, a jeśli nie może chodzić, wezwij pogotowie.  Przeczytaj kiedy trzeba wezwać karetkę do dziecka Złamanie musi potwierdzić lub wykluczyć lekarz! Jedź z dzieckiem do lekarza nawet wówczas, jeśli sądzisz, że ręka lub noga jest jedynie skręcona lub zwichnięta. Objawy mogą być podobne, więc trzeba wykluczyć złamanie przy pomocy zdjęcia rtg. Uwaga! Dopóki złamanie nie zostanie potwierdzone zdjęciem rtg, dziecko nie powinno nic jeść ani pić. Gdyby okazało się, że dalsze leczenie musi być prowadzone w narkozie, dziecko powinno być na czczo.  Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka

choroba Perthesa
Adobe Stock
Zdrowie
Choroba Perthesa – objawy, przebieg, leczenie
Choroba Perthesa jest jałową martwicą główki kości udowej. Do jej rozwoju przyczynia się niedostateczne ukrwienie, które może być wynikiem np. urazu.

Choroba Perthesa występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo ważne jest wczesne jej wykrycie, które pozwala uniknąć trwałych zmian w obrębie stawu biodrowego. Zespół Perthesa: Objawy Przyczyny i przebieg choroby Leczenie i rehabilitacja Choroba Perthesa – objawy Początkowo dziecko może skarżyć się na ból, później zaczyna utykać. Jednak wiele dzieci nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych! Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i sposobu, w jaki cię porusza. Ból może być zlokalizowany w pachwinie, w kolanie lub tu i tu. Bardzo często boli tylko kolano , co potrafi zdezorientować lekarza i szukać źródła bólu w samym kol;anie, a tymczasem proces chorobowy rozwija się w biodrze. Kolejnym objawem jest ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym (ograniczenie zakresu wyprostu, odwodzenia i rotacji wewnętrznej uda). Często także pośladek po stronie chorej traci objętość wskutek osłabienia mięśni. W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia główki kości udowej z panewki i skrócenie się nogi. Przyczyny i przebieg choroby Perthesa u dzieci Choroba Perthesa należy do chorób nazywanych jałowymi martwicami kości . Dochodzi do nich w wyniku ograniczenia dopływu krwi do kości – w przypadku choroby Perthesa chodzi o główkę kości udowej. Najczęściej przyczyną jej niedokrwienia jest osobnicze słabe ukrwienie w wieku 4-8 lat, uraz lub powtarzające się mikrourazy (np. częste zeskakiwanie na twarde podłoże). Zobacz także: Jałowa martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna) Przebieg zespołu Perthesa W fazie początkowej , która trwa kilka tygodni, dochodzi do obrzęku tkanek miękkich otaczających staw. Czasami widoczne jest (w Rtg) oddalenie od siebie powierzchni stawowych i nieregularny kształt główki kości udowej. W fazie martwicy obserwuje się zagęszczenie tkanki kostnej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz