Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie

5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!

Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu.

Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi.

1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki 

Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.
Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia:

 • leki,
 • środki czystości,
 • proszki do prania,
 • farby do włosów,
 • nawozy do roślin doniczkowych,
 • pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów,
 • alkohole.

Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko. Uważaj w czasie robienia porządków: dziecko może dobrać się do „chemii” gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Bardzo lubiana gwiazda betlejemska jest trująca! Aha! I koniecznie załóż blokadę na szafkę z kubłem na śmieci. Ląduje w nim mnóstwo niebezpiecznych resztek.

Jeśli dziecko zje coś szkodliwego

 1. Otwórz mu buzię i wyciągnij palcami to, co w niej zostało.
 2. Skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj na wystąpienie niepokojących objawów.
 3. Zabierz ze sobą opakowanie. Często jest na nim skład zjedzonego produktu, to pomoże lekarzowi.
 4. Dzwoń na pogotowie, jeśli dziecko zaczyna się ślinić albo boli je brzuch, wymiotuje itd., nawet jeśli nie zauważyłaś, by coś jadło.
 5. Sprowokuj wymioty. Czekając na karetkę, podaj malcowi szklankę wody, a potem włóż palec głęboko do jego buzi. Ułóż go na swoich kolanach głową w dół, by się nie zachłysnął. Uwaga! Nie prowokuj wymiotów, jeśli maluch jest nieprzytomny, ma drgawki, zjadł lub wypił jakąś substancję żrącą lub drażniącą (proszek do prania, wybielacz, płyn na odciski), aromatyczną (np. pasta do podłogi albo butów) albo pieniącą się (szampon, płyn do mycia naczyń, kąpieli).

2. Niebezpieczny koralik w ... brzuchu

Monety, guziki, zakrętki, koraliki itd. są dla niemowląt pokusą nie do odparcia.
Uważaj! Każdy przedmiot, który jest na tyle mały, że mieści się w dziecięcej buzi, może zostać połknięty! Nie licz na rozsądek malca i usuń z jego zasięgu wszystkie drobiazgi. Nie zapomnij o przyborach do szycia, bateriach (są bardzo niebezpieczne w razie połknięcia), a tandetne zabawki, od których mogą się odłamać drobne elementy, wyrzuć do śmieci. Sprawdzaj, czy guziki przy ubraniach dobrze się trzymają.

Dziecko połknęło coś niebezpiecznego

 1. Jeśli połknięty drobiazg nie ma ostrych krawędzi, najprawdopodobniej po kilku dniach odnajdziesz go w pieluszce albo nocniku. Mimo wszystko zgłoś się do lekarza – tylko on może podjąć decyzję „Czekamy!”. Do czasu, aż problem rozwiąże się w sposób naturalny, obserwuj maluszka. Zdarza się, że połknięty przedmiot utyka w przewodzie pokarmowym. Może o tym świadczyć ślinienie się, ból przy połykaniu albo ból brzucha. Wtedy potrzebna jest pomoc. Pamiętaj! Jeśli malec się dławi, liczy się naprawdę każda sekunda.
 2. Sprawdź, czy nie da się wyjąć przedmiotu palcem. Pamiętaj jednak, że jeśli dziecko ma gwałtowne duszności, ciało obce jest prawdopodobnie zbyt głęboko, by wyjąć je w taki sposób.
 3. Ułóż malucha głową skierowaną ku dołowi i kilkakrotnie uderz dłonią w plecy, między łopatkami, żeby odkrztusił.
 4. Wezwij pogotowie. Powiedz dyspozytorowi, co się dzieje, by mógł błyskawicznie wysłać odpowiednio wyposażoną karetkę.
 5. Staraj się uspokoić dziecko. Panika może pogłębić jego kłopoty z oddychaniem.


Zobacz, co robić, gdy dziecko się zakrztusi.

3. Gorąca zupa może być niebezpieczna!

Oparzenie, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci (a właśnie w tej grupie wiekowej zdarza się najczęściej), to bardzo poważna sprawa. Przekraczające 15 procent powierzchni ciała może nawet zagrażać życiu.
Uważaj! Nigdy nie pij niczego gorącego, mając malucha na kolanach. Trzymaj go na dystans nie tylko od gotujących się w garnkach potraw, czajników, żelazek, farelek, „kominków” ze świeczką w środku. Oparzyć może także pryskający z patelni olej. Gdy niesiesz coś gorącego, upewnij się, że malec nie plącze ci się pod nogami. Pamiętaj, że niemowlę może pociągnąć obrus, a wraz z nim ściągnąć na siebie talerz z gorącą zupą.

Gdy dziecko się oparzy

W przypadku bardzo lekkiego oparzenia wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy, ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Jeśli dojdzie do poważnego oparzenia lub poparzeniu (nawet niewielkiemu) uległo niemowlę:

 1. Schłodź oparzone miejsce zimną wodą, np. z prysznica.
 2. Nie ściągaj na siłę ubranka, żeby nie urazić skóry.
 3. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe przeznaczone dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem.


Zobacz film: Pierwsza pomoc - oparzenie u dziecka - film

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

mama, niemowlę
Zdrowie
Wypadki domowe
W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!

Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi. Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. Uwaga na leki i chemikalia Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów ... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Jak zapobiegać? Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce. Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady. Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska...

Boże Narodzenie, święta z dzieckiem
Fotolia
Święta i uroczystości
Bezpieczne święta – 7 niebezpieczeństw, na które musisz uważać
Scenariusz jest zwykle podobny: dziecko grzecznie się bawi, a dorośli krzątają się zajęci świątecznymi przygotowaniami. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by ruchliwy brzdąc zrobił sobie krzywdę.

Lekarze przyznają, że malutkie dzieci o wiele częściej trafiają do szpitala z powodu wypadków niż chorób. Jak postępować, gdy już zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Połknięta ozdoba Każdy przedmiot, który jest na tyle mały, że mieści się w dziecięcej buzi, może zostać zjedzony przez malucha! Jeśli smyk połknie drobiazg bez ostrych krawędzi, prawdopodobnie po kilku dniach odnajdziesz go w pieluszce albo nocniku. Mimo wszystko zgłoś się do lekarza – tylko on może podjąć decyzję „czekamy” . Do czasu, aż problem rozwiąże się w sposób naturalny, uważnie obserwuj maluszka. Zdarza się, że połknięty przedmiot utyka w przewodzie pokarmowym. Może o tym świadczyć ślinienie, ból przy przełykaniu albo ból brzucha. Wtedy potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Co innego, gdy smyk po zjedzeniu czegoś zaczyna się dławić (ciało obce zamiast do brzuszka wędruje do krtani, tchawicy i oskrzeli), wtedy liczy się każda sekunda! Najpierw sprawdź, czy nie da się wyjąć przedmiotu palcem. Uważaj, żeby nie wepchnąć go głębiej. Pamiętaj: jeśli dziecko ma gwałtowne duszności, ciało obce jest prawdopodobnie zbyt głęboko (w krtani albo tchawicy), by wyjąć je w taki sposób. Ułóż wtedy malucha głową skierowaną ku dołowi (niemowlę na swoim przedramieniu, starsze dziecko w poprzek swoich kolan) i kilkakrotnie uderz dłonią w plecy, między łopatkami, żeby malec odkrztusił. Wezwij pogotowie. Powiedz dyspozytorowi, co się dzieje, by mógł wysłać odpowiednio wyposażoną karetkę. ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować się z dziećmi do świąt? 2. Rozlany barszcz Oparzenie, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci (a właśnie w tej grupie wiekowej zdarza się najczęściej), to bardzo poważna sprawa. Przekraczające 15 proc. powierzchni ciała może nawet zagrażać życiu. W przypadku bardzo lekkiego oparzenia wystarczy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj