Wady wzroku u dziecka
StockAdobe
Zdrowie

Sprawdź czy Twoje dziecko dobrze widzi

Od tego, jak twoje dziecko widzi, zależy jego rozwój i postępy w nauce. Dlatego jeśli ma problemy w szkole, nie szukaj korepetycji, tylko najpierw wybierz się z nim do okulisty.

Wada wzroku może utrudniać rozwój dziecka. Kłopot w tym, że dziecko  nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problemy z oczami.  

Nie licz na to, że powie „Mamo, źle widzę”.  Dla niego fakt, że obrazki są nieco zamazane albo literki zlewają się ze sobą, jest zupełnie normalny: widzi tak przecież „od zawsze”. Skąd miałoby wiedzieć, że może być inaczej? 

To ty powinnaś sprawdzić, czy ze wzrokiem twojego dziecka wszystko jest w porządku.

Zabierz dziecko do okulisty, zwłaszcza wtedy, gdy ma kłopoty z nauką albo... stwierdzono u niego dysleksję. Okazuje się, że bardzo często problemy szkolne spowodowane są właśnie zaburzeniami widzenia.

Wyjaśnienie jest proste: Jeśli dziecko nie dostrzega linijek w zeszycie – niewyraźnie pisze. Jeżeli tekst w książce rozmazuje mu się i trudno opanować skaczące litery – słabo i wolno czyta.
A wtedy nudzi się na lekcjach, przeszkadza innym, nie nadąża z przepisywaniem zadań z tablicy i ma coraz większe zaległości w nauce.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Obserwując swoje dziecko, możesz sama dostrzec niepokojące objawy. Zwróć zatem uwagę, czy dziecko:

  • często mruży oczy lub je trze,
  • siada bardzo blisko telewizora czy komputera,
  • pochyla głowę przy czytaniu książki lub pisaniu w zeszycie albo przekręca kartkę w różne strony,
  • przymyka jedno oko, żeby lepiej widzieć,
  • ma częste bóle głowy, zwłaszcza podczas odrabiania lekcji i czytania, źle toleruje ostre światło,
  • potyka się o stojące na jego drodze przedmioty lub meble, często przewraca się podczas zabawy.


Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą sygnalizować kłopoty z widzeniem i powinny skłonić cię do wizyty z dzieckiem u okulisty. Im wcześniej zacznie się leczenie, tym lepiej. Choć ta banalna może prawda powtarzana jest przy każdej okazji, w przypadku wzroku u dziecka ma ona swoje szczególne uzasadnienie. Jak bowiem twierdzi Tomasz Tokarzewski, optometrysta z Ciba Vision, jeśli przegapimy problem u sześcio-siedmiolatka, może się okazać, że nigdy już nie będzie szansy, by odwrócić sytuację

Przeczytaj także: Komputerowe badanie wzroku dziecka

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

wady wzroku u dziecka
Materiały prasowe
Zdrowie
Dzieci coraz gorzej widzą: alarmujące badania
Co trzeci siedmiolatek ma wadę wzroku. Większość wad pozostaje niezdiagnozowanych. Dane są naprawdę alarmujące, gdyż od ósmego roku życia niektóre wady wzroku u dzieci są nieodwracalne.

Wady wzroku u małego dziecka trudno wykryć. Po pierwsze, dziecko nie powie, że widzi niewyraźnie. Po drugie, ma bardzo dużą zdolność akomodacji: jego oko potrafi przystosować się do oglądania rzeczy znajdujących się w różnej odległości. Dlatego wady wzroku u dzieci często długo nikt nie zauważa.      Bilansy zdrowia nie wykrywają wad wzroku W Polsce nie ma obowiązkowych badań okulistycznych dzieci. Wzrok dziecka jest sprawdzany przesiewowo, w czasie badań bilansowych 2, 4 i 6-latka. Niestety, nie wszystkie wady wzroku można w ten sposób zdiagnozować.  - Bilans sześciolatków jest w Polsce robiony w zbyt wąskim zakresie, by wykryć wszystkie zaburzenia wzroku u dzieci – mówi dr Iwona Filipecka, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki i pomysłodawca Szkoły Zdrowego Widzenia. – U 30 proc. badanych przez nas dzieci stwierdziliśmy wady wzroku. Nie wykryły tych wad badania bilansowe i dzieci nie zostały skierowane do okulisty. Zdaniem ekspertów Szkoły Zdrowego Widzenia, każde dziecko powinno być przebadane okulistycznie przed pójściem do szkoły, w ramach bilansu sześciolatka.   Jakie objawy wskazują, że dziecko może mieć wadę wzroku  Jeśli zapytasz dziecka, czy dobrze widzi, powie, że tak. Dziecko po prostu nie wie, co to znaczy źle widzieć.   Uważnie obserwuj dziecko. Objawy, które mogą wzbudzić niepokój, że dziecko ma wadę wzroku to:  1. niechęć do układania puzzli, 2. niechęć do rysowania, kolorowania, 3. siadanie blisko telewizora, 4. skręcanie głowy w jedną stronę, gdy dziecko czemuś się przygląda, 5. mrużenie oczu, 6. pocieranie oczu.   Dzieci, które mają wadę wzroku, często boli głowa , oczy. Często są rozdrażnione. W szkole gorzej się uczą: skupianie wzroku męczy je i sprawia trudność. Jeśli zauważasz u dziecka takie objawy,...

maluch, okulary, chłopiec
Zdrowie
W klubie okularników
Jeśli uważasz, że maluch często trze oczy albo je mruży, oglądając książeczki, nie odkładaj wizyty u okulisty. Być może potrzebuje okularków, by widzieć prawidłowo.

Dziecko „uczy się” prawidłowo widzieć aż do siódmego roku życia. Jest to związane z rozwojem centralnego układu nerwowego . Tę naukę może zaburzyć wada wzroku, którą w dodatku trudno zauważyć. Maluch nie skarży się, bo nie wie, że widzi inaczej niż inni. Potrafi się przystosować do takiej sytuacji, dlatego to ty zrób... Uważnie obserwuj Jeśli twoja pociecha nie wsadza nosa w książeczkę, żeby pokazać ci, gdzie jest kotek, wszystko jest w porządku. Potrzebuje jednak pomocy, jeżeli: - trze i mruży oczka, przyglądając się czemuś z bardzo bliska, przechyla główkę, gdy patrzy, - podchodzi do telewizora, ale nie po to, żeby dotknąć rączką obrazu (to zwyczaj wielu maluchów), ale żeby lepiej widzieć, - na spacerze nie dostrzega kaczki czy wiewiórki, którą ty widzisz, - pojawia się biały refleks z dna oka – natychmiast zgłoś się na badanie okulistyczne , - zezuje – częste przy innych wadach wzroku, - ktoś w rodzinie ma poważne problemy ze wzrokiem – w tej sytuacji zabierz dziecko do okulisty nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że widzi idealnie. Zapisz do okulisty Choć nie ma rejonizacji i nie potrzebujesz skierowania, to i tak porozmawiaj z pediatrą o swoich wątpliwościach – pomoże ci znaleźć dobrego specjalistę. Przygotuj malucha na spotkanie z okulistą. Zaintryguj go, obiecując, że u pani doktor zobaczy fajne obrazki. Okulista pokaże mu różnej wielkości rysunki i przedmioty, by przekonać się, jak dziecko widzi. Jeśli zauważy jakiś problem, po zapuszczeniu mu do oczu Tropicamidu wykona dodatkowe badanie. Źrenice dziecka przez kilka godzin będą szeroko otwarte, więc załóż mu okulary przeciwsłoneczne , bo światło będzie je razić. Czekaj na diagnozę Wśród najmłodszych występuje: Nadwzroczność (dalekowzroczność) – maluch lepiej widzi tylko obiekty oddalone, nie lubi więc układanek, obrazków z...

niemowlę w okularach
Fotolia
Zdrowie
Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty
Jeśli dziecko źle widzi, ma zeza, jak najszybciej musisz leczyć jego wzrok, by nauczyło się widzieć stereoskopowo. Co to jest widzenie stereoskopowe i dlaczego niemowlę nie powinno zezować - pytamy okulistę.

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważasz cokolwiek niepokojącego, jeśli chodzi o wzrok dziecka . Jakie objawy są niepokojące objawy, kiedy iść do okulisty i jak leczy się wady wzroku u niemowląt i małych dzieci - wyjaśnia dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista. Kiedy z niemowlęciem trzeba iść do okulisty? Jeżeli rodzice lub lekarz zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie, wielkości czy też wyglądzie obu oczu. Nierównoległe ustawienie oczu, czyli naprzemienne lub jednostronne ustawianie się oczu w zezie , drobne drżenia lub szybkie ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu . Brak czerwonego odblasku z jednego lub obu oczu podczas oświetlenia oczu zogniskowanym światłem (np. przy robieniu zdjęć) może wskazywać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Zaraz po urodzeniu dziecka rodzice powinni także zwrócić uwagę na wygląd oczu i okolicznych tkanek: czy gałki oczne są prawidłowo osadzone w oczodołach, czy nie ma nieprawidłowej i nadmiernej wydzieliny ropnej lub śluzowej, czy noworodek stara się otwierać oczy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, świadczy to o stanie zapalnym spojówek, powiek lub niedrożności dróg łzowych. Czytaj też: Co widzi noworodek? Zobacz sama Jeśli rodzice mają krótkowzroczność, warto zbadać wzrok niemowlęciu? Jeśli  rodzice, rodzeństwo  lub najbliższa rodzina ma wady wzroku lub inne schorzenia oczu, warto iść już z niemowlęciem do okulisty. Wiele schorzeń oczu wrodzonych lub występujących od urodzenia można skutecznie wyleczyć, ale jedynie pod warunkiem wczesnego zgłoszenia się do okulisty. Jak sprawdza się wzrok u wcześniaków? Dzieci urodzone przedwcześnie, że względu na niedojrzałość układu wzrokowego, badane są w 4., 8., 12. tygodniu życia. Jeżeli nie rozwinie się u nich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj