kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne? Czy wkładki mogą zaszkodzić?

Czasem wkładki ortopedyczne są niezbędne, gdy dziecko ma płaskostopie i sama profilaktyka to za mało, by zapobiec poważnym wadom stóp. Ale bywa też, że koślawe kolana i płaskie stopy są typowe dla wieku dziecka i wtedy wkładki ortopedyczne mogą jedynie zaszkodzić!

O konieczności noszenia wkładek ortopedycznych decyduje lekarz ortopeda. Takie wkładki są stosowane m.in. przy płaskostopiu, jednak nie zawsze są konieczne. Czasami też zamiast wkładek ortopedycznych lekarz może zalecić dziecku obuwie ortopedyczne. Warto znać wskazania do noszenia przez dziecko wkładek ortopedycznych, a także wiedzieć, kiedy wystarczą tylko odpowiednie buty i profilaktyka.

Spis treści:

Czy wkładki ortopedyczne są potrzebne?

Stopa dziecka przechodzi różne fazy rozwoju. Poniższe wady są fizjologiczne i nie wymagają korekcji za pomocą wkładek ortopedycznych:

 • 1-3 rok życiapłaskostopie fizjologiczne i szpotawe lub koślawe kolana – stopa niemowlaka i małego dziecka ma poduszkę tłuszczową, stópka nie ma więc charakterystycznego wgłębienia,
 • 4 rok życia – zanika poduszka tłuszczowa i widać sklepienie stopy,
 • 5-6 rok życia – łuk podłużny jest już prawidłowo rozwinięty. Zmniejsza się koślawość kolan,
 • 7-8 rok życia – stopa powinna być już w pełni wykształcona.


Jeśli wady mieszczą się w normach dla wieku, stosowanie wkładek ortopedycznych może zaszkodzić, zamiast pomóc. Najważniejsze jest, aby dziecko nosiło odpowiednie obuwie. Buciki znanych marek zazwyczaj spełniają te kryteria. O płaskostopiu u dzieci możemy mówić, jeśli w 4. roku życia stopy nadal nie mają wyraźnego łuku i pozostawiają płaski ślad.
 

Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy i zapytać o wkładki?

Zdarza się, że pomimo noszenia dobrego obuwia dziecko ma problemy ze stopami. Wybierz się do ortopedy, jeśli kilkulatek przez kilka miesięcy:

 • skarży się na ból podczas chodzenia,
 • krzywo stawia stopy,
 • potyka się o własne nogi,
 • chodzi na palcach i nie potrafi stanąć na całej stopie,
 • jego buty mają zdarte krawędzie lub obcasy (zwłaszcza z jednej strony).
Twój niepokój powinny też wzbudzić płaski odcisk stóp lub koślawe kolana (nóżki układają się w literę X) powyżej wieku, w którym jest to jeszcze wadą fizjologiczną. Warto udać się do ortopedy na wizytę kontrolną około 3-4 roku życia dziecka.

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Lekarz może zalecić dziecku noszenie wkładek ortopedycznych, jeśli stwierdzi:

 • płaskostopie podłużne,
 • płaskostopie poprzeczne,
 • koślawość stóp,
 • szpotawość stóp,
 • stopę wydrążoną,
 • palce młoteczkowate.


Zanim lekarz zaleci korzystanie z wkładek ortopedycznych, zbada stopy dziecka manualnie i np. komputerowym podoskopem. Nie wystarczy jednak, żeby dziecko nosiło wkładki ortopedyczne. Bardzo ważną częścią korekcji wady stóp są ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itd. Bez regularnych ćwiczeń korekcyjnych – nawet jeśli dziecko będzie korzystać z wkładek – wada może tylko się pogłębić.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki do obuwia są zawsze dobierane indywidualnie dla konkretnej osoby.

Dzielą się na:

 • wkładki ortopedyczne — korygują istniejące wady stóp, zapobiegają wadom postawy u dzieci.
 • wkładki profilaktyczne – podpierają łuki stopy, sprawiając, że noszenie butów jest wygodniejsze (takie wkładki są często wybierane w sklepach przez mamy do ich własnych butów na obcasach). Wkładki w dobrym obuwiu dziecięcym są z założenia profilaktyczne — mają zapobiegać powstawaniu wad układu kostnego stopy.

Kiedy nosić wkładki, a kiedy obuwie ortopedyczne?

Przy niewielkich wadach ortopeda najprawdopodobniej zaleci dziecku wkładki ortopedyczne lub buty profilaktyczne. Przy poważniejszych problemach wkładki mogą jednak okazać się niewystarczające, a wtedy konieczne może być noszenie odpowiedniego obuwia ortopedycznego. Pamiętaj, żeby nigdy nie dawać dziecku do noszenia wkładek lub butów ortopedycznych bez wyraźnego zalecenia lekarza!

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

buty na wiosnę dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Buty na wiosnę dla dzieci: dla rocznego dziecka i dla dwulatka (na spacer i po domu)
Dobre buty na wiosnę dla dzieci są wygodne i nie wykoślawiają stopy. Najlepiej kupić solidne buty sportowe albo trzewiki, a na cieplejsze dni lekkie trampki. Takie buty na wiosnę sprawdzą się i dla dwulatka, i dla rocznego dziecka. Uwaga, rozważnie dobieraj markę i rozmiar − to ważne w przypadku butów na wiosenne spacery i po domu.

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia     Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...

płaskostopie u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Płaskostopie u dziecka – rodzaje, co z tym robić
Płaskostopia u dziecka nie wolno lekceważyć, gdyż może powodować poważne problemy, np.: bóle i deformacje nóg oraz skrzywienie kręgosłupa.

Płaskostopie u dzieci to poważny problem – dotyka aż 30 proc. młodych Polaków . Do 2-3 roku życia stopy dziecka mogą być płaskie, ale po tym czasie powinny się już kształtować prawidłowo: stopa powinna mieć dwa łuki: podłużny i poprzeczny. Gdy się nie pojawiają, mówi się o płaskostopiu. Genetycznie zostaliśmy zaprogramowani do chodzenia boso. Wtedy mogą bowiem prawidłowo kształtować się mięśnie stóp. Niestety, na dworze boso chodzić się raczej nie da (co najwyżej czasami), a twarda podłoga w domu może tylko zaszkodzić. Jakie więc buty (i kapcie) powinien mieć przedszkolak i co robić, by jego stopy były zdrowe i nie wystąpiło płaskostopie – zapytaliśmy ortopedę. Płaskostopie u dzieci: na czym polega co powinno niepokoić wykrywanie wpływ na dziecko dobre i złe podłogi dobre kapcie dobre buty leczenie ćwiczenia Czym właściwie jest płaskostopie u dzieci Zdrowa stopa od strony przyśrodkowej ma łagodny łuk – dzięki temu dziecko opiera się o podłoże piętą i śródstopiem. W przypadku płaskiej stopy tego łuku nie widać. Zobacz też: Płaskostopie u dorosłych Jest kilka rodzajów płaskostopia. Najczęściej występują poprzeczne i podłużne . Poprzeczne mają zazwyczaj dzieci z nadwagą: jest ono spowodowane osłabieniem mięśni krótkich, które „budują” stopę wszerz. Kiedy spojrzy się na nią z góry, wydaje się zbyt szeroka w środkowej części. Natomiast płaskostopie podłużne to wynik osłabienia mięśni długich. Stopa nie ma odpowiedniego wewnętrznego wysklepienia, skutkiem czego przekrzywia się do wewnątrz. Płaską stopę dziecka zobaczysz na zdjęciu głównym – wewnętrzna krawędź stopy dotyka do podłoża zamiast unosić się łukowato ku górze.   Płaskostopie u dzieci – co powinno niepokoić Buty wykoślawione do środka lub na...

buty dla dzieci na lato, sandały, buty do wody
Adobe Stock
Zakupy
Sandały dla dzieci: najlepsze buty na lato! Co jeszcze przyda się w upały? (buty do wody, klapki, crocsy)
Buty dla dzieci na lato powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Warto zainwestować w buty profilaktyczne: sandały dla dzieci albo półbuty sportowe. Na wakacje przydadzą się też buty do wody oraz klapki.

Buty dla dzieci na lato muszą spełniać różne funkcje: innych butów dziecko potrzebuje na wycieczkę do lasu, inne przydadzą się nad morzem, a inne w mieście albo w domu. Buty na lato to także buty do uprawiania sportu oraz do wody i do pływania. Wszystkie te buty, zarówno sandały, jak i klapki oraz crocsy, powinny posiadać cechy, które decydują o bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju stóp dziecka. Buty dla dzieci na lato: Sandały dla dzieci na lato Buty sportowe dla dzieci na lato Klapki dla dzieci na plażę Buty dla dzieci do wody Kapcie dla dzieci na lato Sandały dla dzieci to buty na spacery Jakie buty dla dzieci kupić na upały? Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały profilaktyczne dla dziecka powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.   Buty sportowe dla dzieci na lato: na wycieczki i do zabaw Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki dziecka powinny mieć na tyle dużo miejsca, by...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj