dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Zdrowie

Z przedszkolakiem u ortodonty

Na ogół dzieci trafiają do ortodonty wówczas, gdy mają już stałe zęby. Szkoda, bo w wielu przypadkach można im pomóc wcześniej.

Kiedy trzeba zgłosić się z dzieckiem do ortodonty? Dlaczego warto to zrobić? Jak można mu pomóc? Zapytaliśmy o to dr n. med. Barbarę Warych, specjalistę ortodontę z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Wada zgryzu u dziecka

Przedszkolaki leczy się najczęściej z powodu wady zgryzu. Mówi się o niej wówczas, gdy szczęka i żuchwa (nazywana nieprawidłowo dolną szczęką) są względem siebie źle ustawione. Można ją mieć nawet wtedy, gdy same zęby są równe, tzn. nie są stłoczone ani nie wychodzą poza łuk.
Najpowszechniejszą wadą jest tyłozgryz (żuchwa jest cofnięta). Inne to m.in. przodozgryz (żuchwa jest wysunięta do przodu, dolne ząbki zachodzą na górne), zgryz otwarty (między dolnymi i górnymi zębami jest na jakimś odcinku wolna przestrzeń) i krzyżowy (dolne zęby, w odcinku przednim lub bocznym, zachodzą na górne). Zdarza się również, że wady występują łącznie.

Z zębami mlecznymi u ortodonty

Niektóre z tych wad nie tylko się da, ale także powinno się korygować wcześnie (a więc jeszcze wówczas, gdy dziecko ma zęby mleczne), ponieważ z wiekiem mogłyby się nasilić czy nawet doprowadzić do zaburzeń we wzroście kości. To źle, bo jeśli np. dolne zęby zachodzą na górne, szczęka nie może prawidłowo rosnąć, żuchwa znacznie ją przegania i powstaje duża dysproporcja.

Płytka przedsionkowa na mleczaki

W wielu przypadkach korekta zgryzu mlecznego nie nastręcza dużych trudności, w dodatku trwa zdecydowanie krócej i jest znacznie tańsza niż późniejsze korygowanie wady w uzębieniu stałym aparatem przyklejanym do zębów. – Np. do leczenia tyłozgryzu (i nie tylko) służy płytka przedsionkowa: wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku. Takie płytki robi się dziś z najróżniejszych materiałów, także miękkich, silikonowych. Są w różnych rozmiarach, najmniejsze mogą nosić dwulatki – mówi dr Barbara Warych.

Aparat na mleczaki

Nie każdą wadę zgryzu da się leczyć za pomocą płytki przedsionkowej. Często potrzebny jest aparat ortodontyczny – taki, który można zakładać i zdejmować, albo stały, który przykleja się do mleczaków specjalnym cementem. Aparaty indywidualne wykonuje się przeważnie pięcio- i sześciolatkom. Można jednak wcześniej – już u czterolatków. Wszystko zależy od rodzaju wady oraz tego, kiedy maluch pozwoli zrobić sobie wycisk (a więc zgodzi się na włożenie do buzi masy, która po zastygnięciu staje się formą pozwalającą na przygotowanie aparatu „na miarę”). Dziecko, które nie jest jeszcze w stanie zrozumieć, po co się to robi, może się bać i odmówić współpracy.

Zobacz też: Jak leczyć zęby dziecka – czy na pewno to wiesz?

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Zdrowie
Wady zgryzu - 10 rzeczy, które możesz zrobić, by im zapobiec
Nieprawidłowy zgryz wygląda brzydko i powoduje inne problemy. Możesz jednak sprawić, by twoje dziecko nie wstydziło się uśmiechać.

Wada zgryzu to nie to samo co krzywe zęby. Polega na złym ustawieniu szczęki i żuchwy względem siebie (np. żuchwa jest za bardzo cofnięta, wysunięta do przodu lub przesunięta w bok). Nie każda wada jest wrodzona, na niektóre z nich pracujemy sami. Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci? Obserwuj rozwój dziecka. Żuchwa noworodka jest cofnięta, jednak z czasem przesuwa się do przodu. Między górnymi a dolnymi ząbkami trzylatka nie powinno być już wolnej przestrzeni. Jeśli zgryz jest prawidłowy , górne zęby zachodzą na dolne mniej więcej do połowy długości, a górne trójki (kły) są pomiędzy dolnymi trójkami i czwórkami. Nie układaj niemowlęcia całkiem płasko Powstaniu (a właściwie utrwalaniu)  tyłozgryzu sprzyja układanie dziecka na płaskim podłożu (usta nie domykają się, a  żuchwa opada w tył).  Poduszka jest niebezpieczna, dlatego używaj twardego, elastycznego klina albo unieś materac pod kątem ok. 45 stopni. Sprawdź , dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu .   Pilnuj, by dziecko nie oddychało przez usta... Gdy buzia malca się nie domyka, żuchwa nie rozwija się jak należy. Dlatego dbaj o to, by nos dziecka nie był zatkany.  ...i prawidłowo przełykało Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między bezzębne dziąsełka. Po pierwszych urodzinach (najpóźniej do końca 3. roku życia)  dziecko powinno przełykać trzymając język za zębami.  Przetrwały niemowlęcy sposób oddychania może prowadzić do wielu wad, poza tym utrudnia prawidłową wymowę (dziecko  wsuwa język między zęby także podczas mówienia). W pozbyciu się go pomagają logopeda i orodonta. Kup dobry smoczek  Lepiej, by dziecko  ssało smoczek niż palec. Smoczek powinien mieć  spłaszczoną końcówkę,  wypukłą od strony podniebienia, a skośną  w części skierowanej ku dołowi. Malec...

proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja
Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego
Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty. Taki się urodziłem Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja. Jak babcia i tata Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie. Winny smoczek i palec? Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość). Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Najczęstsze wady Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło....

dziecko z krzywym zgryzem
Fotolia
Zdrowie
Krzywy zgryz u dziecka - jak mu zapobiec?
Dzieci rodzą się z fizjologicznym tyłozgryzem (lekko cofnięta bródka), ale już po kilku miesiącach żuchwa powinna przesunąć się do przodu. Co robić, aby tak się stało?

Jeśli karmisz piersią , sprawdzaj, czy dziecko obejmuje wargami całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to świetne ćwiczenie dla żuchwy dziecka. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy dolna szczęka rozwija się intensywniej niż górna i zanika dysproporcja ich ustawienia Jeśli karmisz butelką , używaj smoczka fizjologicznego, z otworem dostosowanym do wieku dziecka (zbyt duży sprawia, że dziecko ssie za mało, bo pokarmy wylewa się samoistnie). Nie opieraj butelki o bródkę, bo w ten sposób unieruchamiasz żuchwę dziecka. Ucz dziecko gryzienia Ośmiomiesięczne dziecko nie powinno jeść już samych papek. Gryzienie i przeżuwanie działa jak stymulacja do rozwoju szczęki . Stłoczone zęby w szczęce dziecka zwykle są objawem tzw. „leniwego żucia” - w takim przypadku jako pierwszy etap leczenia zgryzu stomatolodzy zalecają gryzienie przez dziecko marchewek czy skórek od chleba. Dopiero jak to nie pomoże, zastanawiają się nad doborem aparatu.   Dawkuj smoczek-uspokajacz Nie podawaj go więc zbyt często (np. wyłącznie do zaśnięcia). Nie pozwól też, by dziecko przyzwyczaiło się do ssania paluszki albo np. kołderki.   Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test Nie układaj niemowlęcia na płasko Możesz podłożyć pod przednie nogi łóżeczka kilka książek, tak, aby głowa dziecka była odrobinę wyżej niż klatka piersiowa. Kiedy malec leży całkiem płasko, mięśnie twarzy nie są odpowiednio napięte i żuchwa się cofa. Najczęstsze wady zgryzu u dzieci: Tyłozgryz. Żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu Przodozgryz. Żuchwa jest wówczas wysunięta do przodu. Zgryz otwarty. Między dolnymi i górnymi zębami jest wolna przestrzeń. Zgryz głęboki. Przednie zęby za bardzo na siebie zachodzą (górne siekacze przykrywają więcej niż 1/3 zębów dolnych). Zęby mogą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak