Zdrowie

Z wizytą u dentysty

Kilkulatek powinien odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by sprawdzić, czy wszystkie ząbki są zdrowe.

Stomatolog większości z nas kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym borowaniem i przerażającym wyrywaniem zębów. Jednak maluchy nie muszą mieć takich skojarzeń. A to dlatego, że nowoczesne metody leczenia ząbków absolutnie nie przypominają tortur... Zresztą w wielu przypadkach chodzi nie tyle o leczenie, co o zapobieganie próchnicy. Profilaktyka jest bardzo, bardzo ważna. Nie ma się czego bać! Warto za to przeczytać, co może czekać dziecko na fotelu dentystycznym, i jaki jest cel tych zabiegów.

Fluoryzacja
Inaczej zwana lakierowaniem. Polega na dostarczeniu ząbkom fluoru, który chroni przed próchnicą. Zęby malca powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi je wyszczotkować, ale w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem na wszystkie ząbki nałoży preparat z fluorem. W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma absolutny zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem maluch nie myje zębów – powinien tylko dokładnie wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi, napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zazwyczaj trzeba dopłacić.

Lakowanie
Podobnie jak fluoryzację, wykonuje się je w celu ochrony przed próchnicą. Dotyczy ono jednak tylko zębów, które mają bruzdy (trzonowych i przedtrzonowych), gdyż trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Zabieg polega na pokryciu bruzd mleczkiem z fluorem i utwardzeniu światłem UV. Potem dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Po lakowaniu można od razu pić i jeść. Za lakowanie w państwowym gabinecie zwykle trzeba dopłacić. Wykonuje się je jednorazowo, ale czasem wymaga korekty.

Lapisowanie
Jeśli ząbki zostały już zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów. A ponieważ dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy, choć jej nie usuwają (a zatem są jedynie pewnym półśrodkiem). Do najczęściej stosowanych należą związki srebra, które wiążą się z tkanką zęba, tworząc w ten sposób warstwę ochronną.
Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniu na niego tzw. strącalnika – substancji, która utwardzi próchnicę i nie pozwoli jej się rozprzestrzeniać. Te czynności podczas jednej wizyty dentysta powtarza trzy razy. Aby lapisowanie było prawidłowe, trzeba odbyć trzy wizyty w odstępach tygodniowych. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach. Ujemnym efektem tej metody są niestety ciemne przebarwienia w miejscach nałożenia lapisu (jednak im ciemniejsze, tym lepsza ochrona przed dalszym rozwojem próchnicy). Nie musisz się natomiast martwić, że niechcący podczas zabiegu mogą ulec przebarwieniu inne ząbki: reakcja wywołująca ciemny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym, więc zdrowy ząbek jej nie ulega i zostaje biały. Lapisowanie w gabinetach otrzymujących refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne.

Plombowanie
To najskuteczniejsza i najbardziej znana metoda pozbywania się próchnicy. Polega na oczyszczeniu ząbka za pomocą wiertła i wypełnieniu ubytku: najpierw warstwą podkładu, który działa łagodząco i stymuluje ząb do ochrony przed próchnicą, a następnie plombą. Stomatolog może założyć dziecku srebrną plombę chemoutwardzalną (amalgamat) albo światłoutwardzalną: kolorową bądź w kolorze zębów, a więc niewidoczną. Po założeniu plomby chemoutwardzalnej maluch powinien przez chwilę posiedzieć z otwartą buzią. Poza tym nie wolno mu przez dwie godziny nic jeść ani pić. Natomiast plombę światłoutwardzalną (mylnie nazywaną czasami laserową) dentysta utwardza światłem UV, dzięki czemu ona natychmiast tężeje. Dziecko po jej założeniu od razu może pić i jeść. W gabinetach otrzymujących refundację z NFZ amalgamaty są bezpłatne, natomiast zastosowanie plomby światłoutwardzalnej wymaga dopłaty (w prywatnych gabinetach jest nieco droższe).

Plomby bez borowania
To właśnie wiertła najczęściej boi się mały pacjent. Istnieją jednak sposoby usuwania próchnicy bez wiercenia. Niestety, te zabiegi są wykonywane w niewielu specjalistycznych gabinetach i najczęściej są droższe od tradycyjnego borowania.
Ozonowanie. Dentysta działa na próchnicę ozonem, który niszczy bakterie próchnicze. Po zabiegu zakłada na sześć miesięcy tymczasowe wypełnienie, a dopiero po tym czasie stałą plombę. Minusem jest to, że po ozonowaniu na zębie pozostaje przebarwienie, które tylko częściowo zostaje przykryte przez plombę.
Laser. Zabieg polega na usunięciu próchnicy laserem w znieczuleniu i założeniu plomby. Wymaga to specjalistycznego sprzętu, więc jest dość drogie.
Carisolv. To żel, który stomatolog nakłada na miejsce zajęte próchnicą. Może być stosowany jedynie w tych ząbkach, w których jest szeroki dostęp do próchnicy (jeżeli dziurka byłaby mała, a w środku ząb popsuty, żel by tam nie dotarł). Carisolv rozpuszcza próchnicę, którą następnie stomatolog zeskrobuje. Zabieg trwa dłużej niż borowanie, ale pacjent nie odczuwa bólu. Metoda jest mniej więcej dwa razy droższa od tradycyjnej.


Tekst: Aleksandra Sokalska
Konsultacja: dr Monika Walocha, stomatolog dziecięcy, Medycyna Rodzinna

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko u dentysty
Fotolia
Pielęgnacja
4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki
Dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Po to, by dowiedzieć się, czy wszystkie zęby są zdrowe. A kiedy jest potrzeba, zacząć je leczyć. Oto, jakie zabiegi mogą czekać dziecko.

1. Fluoryzacja Inaczej zwana lakierowaniem . Polega na dostarczeniu do ząbków fluoru (chroni przed próchnicą ). Zęby dziecka powinny być poddawane fluoryzacji w gabinecie dentystycznym co sześć miesięcy. Przed wizytą dziecko musi wyszczotkować zęby mleczne , jednak w razie potrzeby dentysta umyje je ponownie specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży na zęby preparat z fluorem . W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu wieczorem dziecko nie myje też zębów – powinno tylko wypłukać jamę ustną wodą, a jeśli tego nie potrafi – napić się przegotowanej wody. W państwowych gabinetach do fluoryzacji zębów zwykle trzeba dopłacić. 2. Lakowanie Ma na celu ochronę przed próchnicą zębów , które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), bo trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd preparatem z fluorem i utwardzeniu ich światłem UV. Następnie dentysta sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Lakowanie wykonuje się jednorazowo , choć czasem zabieg wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze lub odpryśnie. Po lakowaniu dziecko może od razu pić i jeść. Za zabieg w państwowych gabinetach zwykle trzeba dopłacić.  Zobacz też: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki 3. Lapisowanie Jeśli ząbki malucha zostały zaatakowane przez próchnicę, powinna ona zostać jak najszybciej usunięta, by nie uszkadzała kolejnych zębów mlecznych . Ponieważ jednak dzieci trudno namówić na borowanie, wymyślono lapisy – preparaty, które hamują postęp próchnicy , choć jej nie usuwają. Zabieg polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika...

Lapisowanie mleczaków
AdobeStock
Zdrowie
Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu
Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.

Lapisowanie nie leczy próchnicy, ale sprawia, że chory ząb nie psuje się bardziej, a próchnica nie rozprzestrzenia się na kolejne mleczaki. To ważne, bo bakterie próchnicowe są bardzo zaraźliwe. Najlepiej byłoby chore zęby oczyszczać z próchnicy i zakładać w nie wypełnienie. Nie wszystkie dzieci jednak są gotowe na towarzyszące takiemu leczeniu borowanie. Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko nie chce współpracować z dentystą (jest zbyt małe lub boi się borowania). Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów? Czy dziecko musi mieć po lapisowaniu czarne ząbki? Jak wygląda zabieg? Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu ich preparatem zawierającym azotan srebra lub chlorek cynku. Jest bezbolesne i szybkie. Dlatego sprawdza się u najmłodszych dzieci , które boją się fotela stomatologicznego. Najpierw dentysta oczyszcza dziecku zęby, osusza, a potem przykłada do nich watki nasączone odpowiednim związkiem. Preparat działa bakteriobójczo, impregnuje ząb i wzmacnia chore tkanki. Impregnacja zęba sprawia, że próchnica nie będzie mogła się rozprzestrzeniać, a szkliwo i zębina staną się twardsze. Lapisowanie – ile wizyt? Podczas jednej wizyty dentysta nasącza zęby trzykrotnie. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez godzinę. Aby lapisowanie było skuteczne, trzeba je powtarzać. Konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych (maksymalnie 10 dni) i kolejne trzy po upływie trzech miesięcy. Aby sprawdzić, czy zabieg był skuteczny, należy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u dentysty po upływie kolejnych trzech miesięcy. U niektórych dzieci lapisuje się ząbki, aż do wymiany chorych mleczaków na zęby stałe . U maluchów, które oswoiły się z wizytami u dentysty, najlepiej lapisowany ząb oczyścić i zaplombować. Jak wyglądają zęby po lapisowaniu? Skutkiem ubocznym lapisowania zębów są – niestety – ciemne...

dziecko, lekarz, dentysta, ząbki
Panthermedia
Pielęgnacja
Zabiegi, które chronią mleczaki przed próchnicą
Na czym polega fluoryzacja? Czy warto lapisować zęby, skoro ten zabieg zabarwia je na ciemny kolor? Czy zawsze konieczne jest borowanie? Czym je zastąpić? Kto wybiera kolor plomby? Jeśłi chcesz zadbać o zęby swojego dziecka, koniecznie najpierw przeczytaj ten tekst.

Na zęby trzeba chuchać i dmuchać od samego początku. Próchnica u dzieci rozwija się błyskawicznie i może prowadzić do przedwczesnej utraty mleczaków. Czasy, w których dentysta miał do zaoferowania jedynie grube wierło i kleszcze do wyrywania zębów, szczęśliwie mamy za sobą. Zmieniło się coś jeszcze: dziś nie chodzi się do stomatologa dopiero wtedy, gdy dziecko nie może wytrzymać bólu, ale zanim pojawią się jakiekolwiek kłopoty – właśnie po to, by ich uniknąć (a jeśli nawet się nie uda – zanim zrobią się naprawdę poważne). Na czym polegają zabiegi, którym poddaje się dziś dzieci w gabinetach stomatologicznych? Wyjaśnia lek. stomatolog, Katarzyna Lubczyńska. Carislov To metoda, która podobnie jak ozonowanie, pozwala rozprawić się z próchnicą bez borowania. Na chore miejsce lekarz nakłada żel, który rozpuszcza zmienioną tkankę. Dzięki temu można delikatnie ją zeskrobać za pomocą specjalnych narzędzi. Trwa to dłużej niż borowanie, ale nie jest bolesne. Niestety, nie można zastosować tej metody, gdy próchnica sięga głęboko. Fluoryzacja Zwiększa odporność zębów na próchnicę. Na dokładnie oczyszczone ząbki nakłada się pędzelkiem preparat z fluorem (żel lub lakier), który wzmacnia szkliwo, co sprawia, że staje się ono mniej podatne na produkowane przez bakterie kwasy. Zabieg jest bezbolesny i krótki, maluch nie powinien po nim jeść przez 30 minut. To, po jakim czasie trzeba go powtórzyć, zależy od rodzaju preparatu. Zobacz też: Jak dbać o zęby mleczne? Lapisowanie Inaczej impregnacja, pozwala bezboleśnie zatrzymać rozwój próchnicy nawet u niemowląt. Z chorego zęba usuwa się zmienioną warstwę, a potem trzykrotnie (najlepiej w odstępach tygodniowych) zabezpiecza się go impregnatem (azotanem srebra) o właściwościach bakteriobójczych i mineralizujących. Dzięki temu rozmiękłe masy utwardzają się, co pozwala...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak