załupek
Adobe Stock
Zdrowie

Załupek: co to jest, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Załupek to bolesny obrzęk żołędzi i zsuniętego z niej napletka. W jego wyniku może dojść do niedokrwienia napletka i żołędzi, co w skrajnej sytuacji prowadzi do ich martwicy.

Załupek najczęściej występuje u małych chłopców (jako skutek zsuwania ciasnego napletka) i starszych mężczyzn, ale jest dolegliwością rzadko występującą. Nigdy nie występuje u chłopców i mężczyzn obrzezanych. Dolegliwość polega na utknięciu napletka poza żołędzią, co powoduje obrzęk, ból, a nawet niedokrwienie żołędzi i napletka.

Załupek – spis treści:

Załupek – przyczyny

Wyróżnia się trzy główne przyczyny tej dolegliwości. Należą do nich:

 • Pozostawienie zsuniętego z żołędzi napletka. Może do tego dojść w czasie badania lekarskiego, wprowadzania cewnika, podczas mycia członka, w czasie "zabawy" członkiem przez dzieci czy osoby niepełnosprawne umysłowo.
 • Aktywność seksualna. Może to być stosunek seksualny lub masturbacja, po której członek nie zostaje nasunięty z powrotem na żołądź.
 • Przewlekły stan zapalny napletka i żołędzi np. wskutek cukrzycy.

Załupek – objawy

Są to: obrzęk i ból napletka i/lub żołędzi, zasinienie (a nawet zaczernienie) żołędzi na skutek niedokrwienia lub obumierania żołędzi, ból członka, jąder, krocza, trudności z oddawaniem moczu.

Załupek – leczenie

Wcześnie uchwycony problem można próbować rozwiązać samodzielnie, ostrożnie nasuwając napletek na żołądź. Jeśli jest to niemożliwe albo obrzęk i ból są duże lub występuje zasinienie, trzeba pilnie zgłosić się do lekarza.

Zawsze przy próbie nasunięcia napletka trzeba przestrzegać następujących zasad:

 • umyć ręce przed zabiegiem,
 • nawilżyć napletek i żołądź oliwką lub żelem intymnym, aby zwiększyć poślizg,
 • nasuwać napletek ostrożnie i powoli, aby go nie uszkodzić.


Jeśli niezbędna jest interwencja lekarska, w gabinecie lekarskim można spodziewać się następujących zabiegów:

 • obłożenia prącia lodem, aby zmniejszyć obrzęk,
 • uciskania i masowania w celu zmniejszenia obrzęku żołędzi i napletka,
 • okładów z płynu zmniejszającego opuchliznę,
 • nakłuwania napletka w celu odprowadzenia nagromadzonego płynu,
 • wmasowania kremu lub żelu znieczulającego,
 • po ustąpieniu obrzęku ręcznego naciągnięcia napletka na żołądź.


Jeśli załupkowi towarzyszy stulejka, niezbędne jest nacięcie napletka.

Załupek prawie zawsze udaje się całkowicie wyleczyć. Czasami niezbędne jest dodatkowo zastosowanie środków przeciwzapalnych.

Jeśli jednak doszło do martwicy żołędzi, niezbędna jest jej amputacja, Tak samo postępuje się z obumarłymi częściami napletka. Czasami, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, niezbędne jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.

Załupek – zapobieganie

Jeśli napletek jest ciasny (np. stulejka fizjologiczna, stulejka patologiczna), należy unikać całkowitego zsuwania go poza żołądź. Warto wtedy wykonać operację stulejki.

Przy prawidłowym napletku, po jego zsunięciu (do mycia, podczas seksu, zabiegu medycznego itp.) zawsze należy go potem nasunąć na żołądź. Trzeba też dbać i higienę intymną (myć penis i odsłoniętą żołądź, a następnie nasunąć na nią napletek), unikać podrażnienia penisa, nie dotykać go nieumytymi rękami, uprawiać bezpieczny seks.

Zobacz też:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

chłopiec-na-nocniku
Fotolia
Zdrowie
Męskie sprawy – stulejka i inne problemy
U maleńkich chłopców zdarzają się czasem pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Sprawdź, co to jest stulejka i kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc medycyny. Jakie problemy z genitaliami mogą mieć niemowlęta?

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka ? Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć. Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza? Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie. Dlaczego stulejkę trzeba leczyć? Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Jak dbać o prącie małego...

napletek u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Napletek u dzieci – co to jest napletek i co robić, gdy nie schodzi
Napletek u dzieci to fałd skórny okrywający końcówkę męskiego penisa. Najprawdopodobniej pełni rolę ochronną, ale nie jest niezbędny, aby penis mógł spełniać swoje funkcje. Sprawdź, czy odciągać napletek u dziecka i kiedy skonsultować się z lekarzem.

Napletek u dzieci przykrywa czubek prącia, czyli żołądź, gdy penis jest w spoczynku. U niemowląt i małych chłopców są one najczęściej ze sobą sklejone. Nie powoduje to jednak kłopotów z oddawaniem moczu. Możliwość dociągnięcia napletka u dziecka może pojawić się w drugim roku życia lub nawet później. O tym, czy nieodklejony napletek operować, decyduje lekarz. Spis treści: Napletek u dzieci Kiedy odciągać napletek u dziecka Odklejenie napletka u dziecka A może to stulejka? Stan zapalny napletka Napletek u dzieci Napletek u najmłodszych niemowląt często jest połączony z prąciem i nie sposób go odsunąć poza żołądź. Jeśli udaje się napletek u dziecka odsunąć tyle, że widać ujście cewki moczowej, wszystko jest w porządku i nie wolno na siłę odsuwać napletka dalej. Siłowe jego zsunięcie z żołędzi może skończyć się uszkodzeniem skóry napletka lub może powstać tzw. załupek . Podczas kąpieli dziecka należy delikatnie myć skórę moszny i prącie bez siłowego odsuwania napletka. Warto natomiast zwrócić uwagę, aby regularnie usuwać z końcówki penisa tzw. mastkę , czyli złuszczone komórki skóry napletka i żołędzi, które mogą stać się pożywką dla bakterii lub grzybów. Napletek u dzieci może być połączony z żołędzią aż do ukończenia 3 roku życia. Po tym czasie napletek powinien dać się odsunąć dalej. Kiedy odciągać napletek u dziecka U malutkich chłopców nie należy odciągać napletka. Możesz jednak spotkać się z radami, aby już od pierwszych tygodni życia chłopca próbować odsunąć napletek z żołędzi, najlepiej podczas kąpieli niemowlaka . Lepiej jednak nie próbować tego robić. Odsuwany nieumiejętnie lub na siłę może popękać. Drobne ranki, gojąc się, tworzą blizny, które zwężają napletek. Tak powstaje tzw. stulejka wtórna. Jeśli nie dochodzi do stanów zapalnych w obrębie...

mama, maluch, lekarz
Zdrowie
Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...
Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.

Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej . Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka . Podcięcie wędzidełka Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą. Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie. Udrożnienie kanalika łzowego Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg. Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka Drenaż błony bębenkowej Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku. Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową . Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni. Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz