
Jeśli mówimy o zdrowych zębach, nie mamy się czym chwalić. Polska jest krajem, do którego przyjeżdżają stomatolodzy, aby na własne oczy oglądać próchnicę. Tymczasem trzeba niewiele, aby ten bolesny (bo o tym, jak dokuczliwy jest chory ząb, nikogo nie trzeba przekonywać) i kosztowny (leczenie próchnicy zajmuje czwarte miejsce na liście chorób najdroższych w leczeniu) problem zniknął zupełnie.
Zobacz film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Próchnica u dziecka? Wszystko w twoich rękach
Polskie dzieci mają utrudniony dostęp do stomatologów, zwłaszcza te, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsi. Według danych Ministerstwa Zdrowia brakuje pedodontów, czyli dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów dzieciom. Poza tym na wizytę u dentysty w ramach NFZ trzeba długo czekać. Nie mamy na to wpływu. Ale jest kilka spraw, które bezpośrednio zależą od nas, rodziców. I na tym polu na pewno nie powinniśmy zawieść. Wystarczy właściwie zajmować się zębami naszych maluchów. Jeśli masz jakieś grzeszki na swoim sumieniu, postaraj się szybko zrehabilitować. Zobacz, co pomoże zapewnić twojemu dziecku piękny uśmiech na całe życie.
Przeczytaj: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań
Przypominaj dziecku o myciu zębów
Idealna sytuacja to taka, w której dziecko ma myte zęby po każdym posiłku. Warto to egzekwować i w domu, i w przedszkolu. Jeśli w przedszkolu, do którego chodzi maluch, dzieci nie myją zębów, poproś na zebraniu, żeby wprowadzić taki zwyczaj. Inni rodzice na pewno cię poprą. Nawet maluszki w najmłodszej grupie powinny myć zęby w przedszkolu. Co prawda przedszkolne wychowawczynie mogą obawiać się, że dwu-, trzylatki nie są jeszcze na to dość samodzielne. Z drugiej strony jednak, jeśli ma być konsekwentnie, warto próbować.
Zawsze dokończ czyszczenie zębów dziecka
Przedszkolaka należy zachęcać do jak największej samodzielności i cieszyć się, że coraz więcej jest w stanie zrobić sam. To dobrze, kiedy trzylatek świetnie radzi sobie ze szczoteczką i pastą. Ale po zakończeniu dziecięcego szorowania, to ty powinnaś jeszcze doczyścić dziecku zęby. Warto o tym pamiętać przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przyjmijmy, że w ciągu dnia (po obiedzie lub w przedszkolu) maluch poradzi sobie sam. Pomoc rodzica przy myciu zębów jest potrzebna przez cały okres przedszkolny. Specjaliści zalecają, by rodzice myli zęby nawet dzieciom, które chodzą do młodszych klas szkoły podstawowej.
Dawaj dziecku dobry przykład
Pisano już o tym wiele razy, że dzieci uczą się przez naśladownictwo. Jeśli maluch często widzi, jak myjesz zęby, nabierze przeświadczenia, że to stały rytuał, który dotyczy wszystkich. Przede wszystkim sam będzie chciał tak robić, bo to, co robią dorośli, wydaje się dzieciom atrakcyjne.
Pamiętaj, że próchnica jest zaraźliwa
Kiedy twoje dziecko było małe, wiedziałaś, że nie należy oblizywać jego smoczka ani łyżeczki. Te zasady są jak najbardziej aktualne teraz. Co prawda maluch nie używa już smoczka, nigdy jednak nie odstępuj mu swojej używanej łyżeczki, nie całuj go też w usta.