pierwsza pomoc, złamanie ręki
Fotolia
Zdrowie

Zimowe urazy - złamania, zwichnięcia, skręcenia, urazy głowy

Gdy jest ślisko, wyjątkowo łatwo o uraz. Jak rozpoznać złamanie, zwichnięcie albo skręcenie? Co zrobić, gdy dziecko uderzy się w głowę?

Zimowe wypadki grożą nie tylko małym narciarzom. Może do nich dojść także na górce pod domem (np. gdy zderzą się rozbawieni saneczkarze), a nawet na oblodzonym chodniku czy zaśnieżonych schodkach. Do jakich urazów najczęściej dochodzi zimą?

Polecamy także: Co zagraża twojemu dziecku? Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

Uraz głowy

Czasem to zwykła „śliwka”, a czasem poważny uraz.

Co robić?
Gdy dziecko uderzy się w głowę:

  • Przyłóż mu  do czoła coś zimnego. To zmniejszy obrzęk.
  • Uważnie obserwuj dziecko. Inne niż zwykle zachowanie, np. nienaturalne pobudzenie lub senność, mogą świadczyć o tym, że uraz jest poważny.

Kiedy do lekarza?
Idź z dzieckiem do lekarza jeśli:

  • Uderzyło się w tył głowy.
  • Uderzenie było bardzo mocne.
  • Rana krwawi.

Uwaga!
Natychmiast wezwij pogotowie, jeśli dziecko:

  • Straciło przytomność lub jest senne.
  • Ma nierówne źrenice.
  • Wymiotuje.
  • Lwci mu krew z nosa, ust albo uszu.
  • Ma zawroty głowy.
  • Drętwieją mu kończyny.

Złamanie

Można je podejrzewać wówczas, gdy po urazie ręka lub noga (a także łokieć, palec lub – najczęściej! – nadgarstek) boli i puchnie, a dziecko nie pozwala jej dotknąć. Kończyna może być zniekształcona. Złamana kość może nawet (przy złamaniu otwartym) rozerwać skórę.

Co robić?

  • Unieruchom kończynę wraz z dwoma sąsiednimi stawami (powyżej i poniżej urazu). To zmniejsza ból i ryzyko przemieszczenia kości.  Poniżej piszemy o tym, z czego można zrobić prowizoryczną szynę.
  • Nigdy nie próbuj nastawiać ani prostować zniekształconej kończyny!
  • W przypadku złamania otwartego (gdy kość przebija skórę) zabezpiecz ranę jałową gazą i natychmiast wezwij pogotowie.

Kiedy do lekarza?
Zawsze, gdy podejrzewasz uraz poważniejszy niż zwykłe stłuczenie. Jedynie prześwietlenie pozwala ocenić, co się dziecku stało. Często kość jest tylko pęknięta lub nadłamana – to charakterystyczne dla maluchów złamania typu „zielonej gałązki”.
W przypadku złamania konieczne jest założenie gipsu, czasem nastawienie kości, a niekiedy operacja.

Zwichnięcie

O zwichnięciu mówi się wówczas, gdy podstawa kości przemieszcza się i traci łączność z torebką stawu. Może się to wiązać z uszkodzeniem więzadeł, chrząstki i łąkotek oraz naciągnięciem lub rozerwaniem torebki stawowej. Nie można go zostawić samemu sobie, by nie doszło do powikłań: np. uszkodzenia nerwów i naczyń albo niedokrwienia.
Zwichnięcie może dotyczyć m.in. stawów ramion, palców i kolan. Podobnie jak złamanie, można je podejrzewać wówczas, gdy pojawia się silny ból i obrzęk. Inne objawy to zniekształcenie obrysu stawu, nieprawidłowe ustawienie kończyny, niemożność wykonania ruchu.

Co robić?

Jeśli podejrzewasz, że dziecko doznało zwichnięcia:

  • Unieruchom kości tworzące staw, by się nie przemieściły.
  • Zrób zimny okład.
  • Nie próbuj samodzielnie nastawiać kości.

Kiedy do lekarza?
Zawsze przy podejrzeniu zwichnięcia.

Uwaga!
Zwichnięcie może nastawić wyłącznie lekarz. Na ogół robi się to w znieczuleniu miejscowym.

Skręcenie

Do skręcenia dochodzi wówczas, gdy zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie i dochodzi do naciągnięcia bądź zerwania torebki stawowej i więzadeł.
Skręcić można nie tylko kostkę (czyli staw skokowy), ale także np. kolano.
Objawy to silny ból, obrzęk i krwiak.

Co robić?

Gdy podejrzewasz skręcenie:

  • Zrób zimny okład, stosuj żele przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Unieruchom staw opaską elastyczną.

Kiedy do lekarza?
Zawsze przy podejrzeniu skręcenia. Na skutek tego urazu może dojść do komplikacji, np. uszkodzenia przyczepów ścięgien czy fragmentów kostnych. Skręcenie może też powracać.

Stłuczenie

To właśnie do stłuczeń dochodzi zimą najczęściej.
Objawy to ból (mniejszy niż przy zwichnięciu) i siniak.

Co robić?

  • Ochładzaj stłuczone miejsce, by zmniejszyć opuchliznę.
  • Stosuj żele zmniejszające krwiaki (np. maść z arniki).

Kiedy do lekarza?
Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

  • Ból nie mija.
  • Obrzęk się powiększa.
  • Dziecko unika zabawy i  chroni kończynę.

Czym można unieruchomić kończynę po urazie?

Do unieruchomienia kończyny nadaje się:

  • Grube czasopismo, które zginamy tak, by powstała rynienka.
  • Niewielka deseczka, np. linijka.
  • Parasolka.
  • Tektura.
  • Gruby patyk.

Uwaga! Między kończynę a usztywnienie włóż coś miękkiego, np. watę czy szal.
Nie mocuj ciasno, by nie zatamować przepływu krwi.
Jeśli unieruchamiasz rękę, odciąż  ją przy pomocy temblaka, np. z chustki.

KONSULTACJA: dr n. med. Agnieszka Ryszkowska, pediatra, Mediconcept, Wrocław

Zobacz także: Pierwsza pomoc - resuscytacja dziecka po 1. roku życia

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

zlamana, ręka, noga, pierwsza, pomoc
Zdrowie
Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę?
Złamana kończyna jest odkształcona, szybko puchnie, dziecko odczuwa ostry ból. Nie próbuj sama nastawiać złamanej ręki lub nogi. Usztywnij ją i zawieź dziecko do szpitala. Sprawdź, jak postępować przy załamaniu u dziecka.

Złamanie u dziecka wygląda podobnie jak u dorosłego: ręka lub noga może być odkształcona (nie musi), spuchnięta, a w miejscu złamania dziecko odczuwa ostry ból. Okolica złamania może też zsinieć. Co robić, gdy dziecko złamie rękę lub nogę? Unieruchom uszkodzoną kończynę wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania. Do ręki przyłóż linijkę i owiń razem bandażem. Nogę unieruchom, bandażując razem kolana i kostki obu nóg. Potem zawieź dziecko do szpitala. Ważne! Nie próbuj sama prostować lub nastawiać chorej kończyny - to tylko pogorszy sprawę. Czytaj też: Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie?

dziecko, plac zabaw
Zdrowie
SOS na placu zabaw
Stłuczone kolanka, guzy, zadrapania – mały wypadek może zdarzyć się każdemu dziecku. Podpowiemy, jak radzić sobie z najczęstszymi urazami, którym ulegają dzieci podczas zabawy.

Wypadki na placu zabaw   to coś, czego czasem trudno  uniknąć. Jak pomóc dziecku? Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabw   Złamanie ręki lub nogi Jeśli kończyna jest zniekształcona i opuchnięta, a najmniejsza próba poruszenia nią wywołuje ogromny ból, prawdopodobnie doszło do złamania kości.       Unieruchom kończynę. Prowizoryczną szynę możesz zrobić z patyka albo nawet łopatki do piasku. Przymocuj ją bandażem lub jakimkolwiek paskiem. Nie przywiązuj jej jednak zbyt ciasno, żeby nie utrudniać krążenia krwi. Jeśli złamanie jest otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, uciskając ręką miejsce powyżej rany. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do szpitala! Podczas podróży staraj się uspokoić dziecko i asekuruj złamaną kończynę tak, by nie poruszała się. Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka     Rozcięcie lub otarcie skóry   Umyj i zdecyznfekuj ranę. Nie przemywaj skaleczenia spirytusem! Możesz nim przetrzeć jedynie brzegi ranki. Osusz delikatnie skaleczone miejsce jałowym gazikiem (nigdy watą) i załóż plaster z opatrunkiem. Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazą przez około 15 minut. Uwaga! Jedź do lekarza, jeśli: Po dwóch kwadransach krwawienie nie ustaje Rana jest rozległa i głęboka – być może konieczne okaże się założenie szwów. Rana zrobiła się obrzęknięta i zaczęła ropieć – to może świadczyćo zakażeniu. Przeczytaj także: Rany i ranki   Skręcenie kostki Objawy są podobne jak przy złamaniu – opuchnięcie i zniekształcenie kończyny oraz ból przy poruszeniu.     Przyłóż zimny okład, a następnie owiń kostkę tak, by maluszek nie mógł swobodnie ruszać stopą. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do lekarza,...

szybka, pomoc, przy, urazie, dziecko , uraz
Zdrowie
Szybka pomoc przy urazie
"Pocałuję i przestanie boleć" – mawiają mamy. To rzeczywiście działa. Czasem jednak trzeba się wcielić w rolę domowego lekarza.

Każdemu od czasu do czasu zdarza się uderzyć głową w szafkę, przewrócić lub skaleczyć. „Specjalistami” od drobnych wypadków są zwłaszcza dzieci. By pomóc zarówno małym, jak i dużym domownikom, zostań… mamą szybkiego reagowania. Oto instrukcja, dzięki której będziesz wiedziała, jak uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęki i przyspieszyć gojenie. Podpowiemy ci również, jakich uniknąć błędów i kiedy naprawdę potrzebna jest interwencja lekarza. Siniaki i krwiaki Powstają pod wpływem uderzenia lub silnego ucisku. Dochodzi wtedy do uszkodzenia drobniutkich naczyń krwionośnych i podskórnego miniwylewu. Siniaki to łagodniejszy wariant takiego urazu. Krwiaki świadczą o uszkodzeniu większych naczynek. Objawy: ból, czasem także obrzęk, zmiana koloru skóry – taki efekt daje hemoglobina (barwnik zawarty we krwi). Gdy się wchłania, siniak żółknie, a w końcu znika. Co robić: przyłóż zimny okład – złagodzi ból, zmniejszy obrzęk i spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Do schłodzenia siniaka lub krwiaka możesz użyć woreczka z lodem (ale przykładaj go do skóry maksymalnie przez 10 minut), zastosuj żel Altacet, Dip Rilif lub Venożel albo zmiażdżony liść kapusty. By przyspieszyć gojenie, stosuj taką terapię przez cztery dni. Potem, o ile będzie to jeszcze potrzebne, rób ciepłe okłady – spowodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepszy dopływ krwi i dotlenienie tkanki. WAŻNE! Jeżeli siniaki lub krwiaki utrzymują się ponad 10 dni lub pojawiają bez żadnej konkretnej przyczyny, potrzebna jest pomoc lekarza . Objawy takie mogą sygnalizować zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilię), a nawet chorobę nowotworową. Pomocy specjalisty wymagają też obrażenia rozległe, zwłaszcza w obrębie głowy, brzucha i klatki piersiowej (silne stłuczenie może powodować obrażenia wewnętrzne). Skaleczenie Jeśli jest płytkie,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak