GRY

Pierwsze w Polsce przedszkole dla dzieci z cukrzycą typu 1

We wrześniu na warszawskim Ursynowie, przy ulicy Klubowej 7, zainauguruje swoją działalność pierwsze w Polsce przedszkole dla dzieci z cukrzycą typu 1. Będzie to niepubliczna placówka wspierana przez firmę Novo Nordisk.

dzieci, przedszkolaki, radość, emocje
fot. © yanlev - Fotolia.com
"Cukierkowo", bo tak się będzie nazywać przedszkole dla dzieci z cukrzycą, będzie się mieściło w zabytkowym pałacyku otoczonym ogrodem (4000 m2). Placówka będzie otwarta od 7.00 do 18.00. Będą do niego przyjmowane dzieci z cukrzycą typu 1, tzw. młodzieńczą, w wieku od 2 do 6 lat. Do tej pory większość dzieci chorych na cukrzycę nie mogło chodzić do przedszkola z uwagi na brak personelu przeszkolonego w stałym kontrolowaniu poziomu glikemii oraz uprawnionego do podania insuliny. Od września się to zmieni.

Pomysłodawczynią przedszkola jest Ewa Urbańska, mama chorego na cukrzycę typu 1 Jasia. Placówka powstaje dzięki pomocy burmistrza, radnych dzielnic Warszawy Ursynów i Mokotów oraz funduszom pozyskanym od prywatnych sponsorów.

Zobacz także: Przyczyny, objawy, rozpoznanie cukrzycy

Zajęcia i opieka w przedszkolu dla dzieci z cukrzycą

W przedszkolu będzie zatrudniona wykwalifikowana kadra pedagogiczna i medyczna, która będzie wspierać dzieci i pomagać im w pełnym uczestnictwie w życiu przedszkolnym, bez ryzyka powikłań. Dziecko zostanie otoczone opieką lekarską, a wyniki terapii insulinowej będą dostępne dla rodziców on-line.

Przedszkolaki będą uczestniczyć będą w zajęciach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. "Cukierkowo" proponuje również swoim podopiecznym sport i zajęcia artystyczno-ruchowe, ponieważ wysiłek fizyczny jest bardzo pomocny w utrzymania prawidłowego poziomu glikemii u dziecka i ograniczeniu podawania insuliny. Zajęcia będą prowadzone pod okiem fachowców wraz ze wsparciem wykwalifikowanych pielęgniarek.

Zobacz też: Objawy cukrzycy u dzieci

Placówka poprzez propagowanie rożnych form aktywności i zdrowego żywienia ma na celu pomóc dzieciom w budowaniu poczucia własnej wartości i oswajaniu ich z nieuleczalną chorobą. W ekologicznej kuchni przedszkolnej zostaną przyrządzane specjalne, zbilansowane posiłki, a w planach jest uprawa mini ogródka warzywno-ziołowego przez wychowanków.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?

Informacje o rekrutacji

Przedszkole zaprasza również dzieci z celiakią, alergiami pokarmowymi, otyłością i Hashimoto oraz dzieci zdrowe. Zapisy do "Cukierkowa" będą prowadzone przez całe wakacje. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów: 669 000 002, 601 340 904 oraz www.cukierkowo.waw.pl.

Polecamy: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pobrudziło się? Nic nie szkodzi!

Uwaga na kleszcze