przedszkole
fot. panthermedia

Przedszkole dobre dla dziecka – o co zapytać podczas wizyty

Zanim wybierzesz przedszkole dla dziecka, musisz je odwiedzić, obejrzeć, no i koniecznie zadać personelowi kilka pytań. Bo właśnie dzięki nim łatwiej podejmiesz dobrą decyzję.
Aleksandra Sokalska
przedszkole
fot. panthermedia

Kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka?

Są takie przedszkola (zwłaszcza publiczne), do których jest więcej chętnych niż miejsc (jeśli tak, zapytaj, jakie dzieci dostają się w pierwszej kolejności). Gdy boisz się, że dziecko nie zostanie przyjęte, może warto zabezpieczyć się i zapisać je dodatkowo do innego przedszkola?
Redakcja poleca: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy wybierasz przedszkole dla kilkulatka.

Jakie są miesięczne koszty i czy jest jakieś wpisowe?

Dowiedz się również, ile kosztuje wyżywienie dziecka i co się na nie składa. Jeśli masz zamiar posłać dziecko do prywatnej placówki, zapytaj o wpisowe i koszty dodatkowe (bywa, że w tego typu przedszkolach trzeba płacić także za miesiące wakacyjne – czasem nawet za te, w których przedszkole jest zamknięte). Dopiero robiąc taki szczegółowy wywiad, jesteś w stanie obliczyć miesięczny koszt posłania dziecka do przedszkola.

Jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole?

I jakie są ich koszty. Może się bowiem okazać, że cena państwowej placówki z opłaceniem dodatkowych zajęć jest niewiele niższa od tej prywatnej, w której za dodatkowe zajęcia płaci się mniej albo w ogóle.

Czy są organizowane dodatkowe atrakcje dla dzieci?

Zapytaj, czy np. są organizowane teatrzyki, pikniki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, żeby poznać sztukę wyrabiania chleba czy na lotnisko, by z bliska obejrzeć samoloty). Dzięki nim dziecko wszechstronnie się rozwija i ma szansę lepiej poznać świat.

Czy dzieci muszą koniecznie leżakować?

To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie śpi już w dzień. Dobrze, by nie było zmuszane do leżakowania. Najlepiej, by smyk, który nie ma ochoty na poobiednią drzemkę, miał możliwość cichej zabawy.

Jak liczne są grupy w przedszkolu?

Maksymalna liczba w grupie zapisana jest w statucie przedszkola i nie może zostać przekroczona. Dobrze, gdy grupy nie liczą więcej niż 20 dzieci – w większych trudniej o troskliwą opiekę.

Co tak naprawdę oznacza profil przedszkola?

Niektóre przedszkola reklamują się jako "językowe", "artystyczne", "przyrodnicze". Zapytaj, co to oznacza – bo może niewiele więcej niż kilka godzin zajęć, które odbywają się też w każdej innej placówce.

Jakie wizyty specjalistów zapewnia przedszkole?

Dowiedz się, czy przedszkolaki okresowo są badane na miejscu przez logopedę, psychologa, ortopedę i kierowane do poradni oraz na zajęcia korekcyjne. Takie badania są bardzo dużym ułatwieniem dla ciebie, no i masz pewność, że wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka zostaną bardzo szybko wykryte.

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy