Przedszkole: najważniejsze informacje dla rodziców
fot. AdobeStock

6 ważnych pytań na temat przedszkola

Dowiedz się, zanim poślesz dziecko do placówki, dlaczego warto zapisać malucha do przedszkola, co powinno znaleźć się w wyprawce i po czym poznać, czy dziecko jest już gotowe na ten etap. Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Przedszkole: najważniejsze informacje dla rodziców
fot. AdobeStock
Początek września to szczególny czas nie tylko dla uczniów, lecz także dla przedszkolaków. Zwykle właśnie po wakacjach w placówkach pojawia się ich najwięcej. Jak pomóc maluchom oswoić się z nową, często niełatwą sytuacją? Odpowiadamy na 6 ważnych pytań związanych z decyzją o zapisaniu dziecka do przedszkola!

Spis treści:
1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?
2. Jakie wybrać: publiczne czy prywatne?
3. Kiedy jest rekrutacja?
4. Jak przygotować dziecko do pójścia do placówki?
5. Co powinno znaleźć się w wyprawce?
6. Czy dziecko jest już gotowe na przedszkole?

1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

Choć jako mamie może być ci trudno rozstać się z dzieckiem, nie powinnaś starać się za wszelką cenę unikać przedszkola. Może mieć ono bardzo dobry wpływ na twoje dziecko. Zapisanie malucha do przedszkola ma wiele zalet, m.in.:
 • dziecko w grupie rozwija się lepiej;
 • czas spędzony w przedszkolu jest dobrze rozplanowany i dziecko uczy się, że na wszystko jest pora;
 • przedszkola oferują bogaty i atrakcyjny pakiet zajęć, za które musiałabyś dużo płacić, gdybyś chciała zapisać na nie dziecko;
 • dziecko zdobywa kompetencje społeczne;
 • dziecko nie nudzi się w domu, tylko dobrze bawi z rówieśnikami;
 • dziecko uczy się samodzielności i radzenia sobie z różnymi emocjami,
 • dziecko zdobywa szereg cennych umiejętności, np. ubieranie się i rozbieranie, mycie zębów,
 • dziecko poznaje literki, piosenki, wierszyki.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

2. Przedszkole publiczne czy niepubliczne?

Na to pytanie każdy rodzic musi sobie sam odpowiedzieć. Przedszkola publiczne są oczywiście tańsze od prywatnych, ale też często o wiele trudniej jest się tam dostać. Poza tym zwykle oferta zajęć dodatkowych nie jest aż tak bogata, jak w placówkach niepublicznych. Z kolei przedszkola prywatne mają wiele profili, np. językowe, plastyczne, muzyczne, więcej możliwości zapisania malucha na różne zajęcia rozwojowe, ale z kolei są znacznie droższe. Miesięczny koszt czesnego w prywatnej placówce może sięgać nawet 2000 zł (w dużych miastach).

3. Kiedy jest rekrutacja?

Proces rekrutacyjny do przedszkola w różnych miastach i gminach przebiega nieco inaczej. Nie obowiązuje żaden odgórnie ustalony termin składania wniosków dla całej Polski. O tym, kiedy startuje rekrutacja w danym przedszkolu, decyduje gmina. Najczęściej proces rekrutacyjny rozpoczyna się w marcu, a przyjęcia do przedszkola są od września. Dokładne informacje znajdziesz na stronach urzędu miasta lub gminy. Jest tam też lista przedszkoli, które biorą udział w rekrutacji, a także informacja, iloma wolnymi miejscami dysponuje dana placówka.

4. Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dużo dziecku tłumacz, czytajcie książeczki o przedszkolakach, kiedy spacerujecie, pokazuj, jak bawią się dzieci na przedszkolnym podwórku. Poza tym:
 • wybierz się z dzieckiem na dzień otwarty do danej placówki;
 • przejdźcie cały proces adaptacyjny;
 • zorientuj się, czy w waszej okolicy są dzieci, które idą do tego samego przedszkola;
 • wprowadź dziecku stały rytm dnia i pory posiłków;
 • zachęcaj swoją pociechę do samodzielności;
 • idźcie razem do sklepu po przedszkolną wyprawkę.
Te rzeczy z pewnością pomogą kilkulatkowi oswoić się z czekającą go nową sytuacją.

Przeczytaj: Jak poznać, czy nauczycielka przedszkola nadaje się do swojej pracy?

5. Co powinno się znaleźć w wyprawce przedszkolaka?

Zanim poślesz malucha do przedszkola, musisz wyposażyć go w kilka niezbędnych akcesoriów przedszkolaka. Co prawda różne placówki mogą mieć nieco odmienne wymagania, ale jest pewna lista produktów, które przydadzą się wszędzie. W wyprawce do przedszkola nie może zabraknąć:
 • pościeli wraz z wypełnieniem;
 • piżamy;
 • szczoteczki i pasty do zębów;
 • kapci na zmianę;
 • kompletu ubrań na zmianę.
Pamiętaj też, by wszystkie rzeczy dziecka odpowiednio oznaczyć – wodoodpornym lub permanentnym markerem, jeśli się da, a jeśli nie, to naszywką.

6. Czy dziecko jest już gotowe do przedszkola?

Przede wszystkim należy obserwować malucha i zaufać swojej intuicji. Jeśli wydaje się nam, że nasz kilkulatek świetnie poradziłby sobie w grupie z innymi dziećmi pod opieką nowej cioci, ponieważ jest wystarczająco samodzielne i komunikatywne, możemy spróbować. Wiadomo, że gdy dziecko zacznie już chodzić do przedszkola, może czasami rano marudzić, że woli zostać w domu – to normalne, dorośli też nie zawsze mają ochotę na wyjście do pracy. Jeśli jednak dziecko:
 • płacze każdego ranka od ponad trzech tygodni,
 • w przedszkolu nie bawi się z dziećmi, tylko siedzi w kącie i jest apatyczne,
 • nagle zaczęło moczyć się w nocy lub często wymiotować,
to znak, że źle znosi adaptację w przedszkolu i raczej jest jeszcze nieprzygotowane emocjonalnie do niego. W takiej sytuacji dla jego dobra lepiej jest poczekać jeszcze parę miesięcy i później spróbować ponownie posłać je do przedszkola.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy