GRY
 
 

Przegląd zdrowia

Dzięki badaniom bilansowym można ocenić, jak rozwija się dziecko i szybko mu pomóc, gdy coś jest nie w porządku. Nie zaniedbuj więc bilansów i nie przekładaj ich terminów.

zdrowie dziecka, lekarz, dziecko, badanie
fot. Panthermedia
Co jest ważniejsze: dziecko czy samochód – pyta retorycznie prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Tak jak robisz obowiązkowy przegląd samochodu, tak samo w wyznaczonym terminie idź z malcem do pediatry na badania bilansowe. Dlaczego są tak ważne?

Zapobieganie
Znana prawda, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w przypadku dziecka sprawdza się w stu procentach. Niewielką wadę czy zaburzenie w rozwoju można szybko wyleczyć. Gdy pogłębi się, będzie to znacznie trudniejsze. Dlatego, gdy cokolwiek cię niepokoi, jeśli chodzi o zdrowie czy rozwój dziecka, to nie czekaj, tylko porozmawiaj na ten temat z lekarzem.
Jednak badania bilansowe to coś znacznie ważniejszego niż zwykła wizyta u lekarza. Przeprowadza się je, gdy dziecko ma 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Na badanie musisz malca zapisać wcześniej, bo taka wizyta trwa dłużej i lekarz musi zarezerwować na nią czas. Każdy bilans ma swoją specyfikę wynikającą z wieku dziecka.

Ważne pytania

Pierwsza część wizyty to rozmowa z lekarzem, czyli tzw. wywiad. Jeszcze zanim przyjdziesz do pediatry, przez kilka dni uważnie obserwuj malca. Zwróć uwagę na to, jak i co je, jak się zachowuje. Przygotuj sobie pytania, jakie chcesz zadać lekarzowi (napisz je na kartce, by nic ci nie umknęło). Gdy przyjdziesz do pediatry, nie wahaj się ich zadać: wizyta jest między innymi po to, by rozwiać twoje wątpliwości. Lekarz również będzie ci zadawać pytania dotyczące zdrowia, rozwoju i diety dziecka. Odpowiadaj na nie zgodnie z prawdą, bo przecież nie chodzi o to, by maluszek wypadł jak najlepiej (bilans to nie egzamin), tylko żeby mu pomóc, jeśli jest jakikolwiek problem.
Po rozmowie przychodzi czas na badanie. Dziecko zostanie zważone, zmierzone, lekarz sprawdzi, czy  rośnie i rozwija się harmonijnie. Potem dokładnie zbada malca, zwracając uwagę, jak mówi, słyszy, chodzi. W trakcie badania dziecko trzeba rozebrać; lekarz poprosi, by pobiegało „na golasa” po gabinecie. Dzięki temu pediatra obserwuje sprawność i sposób chodzenia: nieprawidłowości nie da się zaobserwować, gdy maluch jest ubrany.

Wyniki i badania
Wnioski z bilansu lekarz wpisze do książeczki zdrowia. Jeśli dziecko ma jakieś przewlekłe schorzenie, wymagające leczenia czy rehabilitacji (np. przewlekłe choroby układu oddechowego, moczowego, wady słuchu, wzroku), zostanie zakwalifikowane do tzw. grupy dyspanseryjnej. Oznacza to, że powinno być pod szczególną opieką (np. wymaga częstych badań, rehabilitacji). Lekarz może też zlecić wykonanie dodatkowych badań lub skierować malca do specjalisty. Nie zwlekaj z wizytą, gdyż w ten sposób możesz najlepiej pomóc dziecku. 

Bilans dwulatka
Kiedy: gdy dziecko skończy dwa lata (maksymalnie trzy miesiące później).
Co robi lekarz:
- Mierzy i waży malucha.
- Dokładnie bada, oceniając m.in. brzuch, zewnętrzne narządy płciowe.
- Sprawdza, czy dziecko miało wykonane szczepienia.
- Orientacyjnie ocenia rozwój psychomotoryczny.
- Przeprowadza test Hirschberga (w kierunku zeza).
- Mierzy ciśnienie krwi.
- Sprawdza, czy dziecko nie ma wady postawy.
- Przeprowadza test rozwoju reakcji słuchowych i mowy.
- Ocenia obecność czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. 
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj