kobieta i mężczyzna, para
fot. Fotolia

Czy przegroda macicy to wyrok?

Czy przegroda macicy oznacza problemy z zajściem w ciążę? Odpowiada dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolożka.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
kobieta i mężczyzna, para
fot. Fotolia
Mam 33 lata i planuję ciążę. Niestety, podczas badania USG lekarz stwierdził, że mogę mieć przegrodę macicy. Bardzo się wystraszyłam. Czy będę miała problemy w zajściu w ciążę? Kaśka z Zielonej Góry

Przegroda macicy  dzieli jamę macicy na dwie części. Przegroda może być częściowa lub całkowita.  Zazwyczaj nie daje żadnych objawów.

Przegroda macicy a ciąża

Jeżeli dojdzie do ciąży, przegroda może być przyczyną poronienia lub, rzadziej, porodu przedwczesnego – rozwijający się płód ma zbyt mało miejsca, aby prawidłowo rosnąć. Czasem jednak o istnieniu przegrody macicy przekonujemy się dopiero w czasie cięcia cesarskiego, co oznacza, że nie zawsze jej obecność komplikuje przebieg ciąży.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Badania i leczenie

Przy problemach z zajściem w ciążę lekarz zapewne zaproponuje dodatkowe badania. Bardzo przydatną metodą diagnostyczną jest:
  • ultrasonografia trójwymiarowa
  • histerosalpingografia – polega na podaniu środka kontrastującego do jamy macicy i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego
  • histeroskopia – polega na włożeniu do macicy (przez pochwę) małej kamery umożliwiającej dokładne obejrzenie narządu, jest zabiegiem nie tylko diagnostycznym. W czasie zabiegu jest możliwe leczenie przegrody macicy. Jeśli podejrzenia potwierdzą się, lekarz podejmie próbę usunięcia zmiany w czasie tego zabiegu.
ZOBACZ TEŻ: Nie ma szyjki macicy. Czy mogę zajść w ciążę?


dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy