Encyklopedia problemów wychowawczych

Przeklinanie (brzydkie słowa)

Na spacerze zawstydzona widzisz uśmieszki albo zgorszone miny przechodniów: Twój malec wykrzykuje wszystkie brzydkie wyrazy, jakie zna. I sprawia mu to przyjemność. Jak oduczyć dziecko przeklinania?

Około czwartych urodzin dzieci przeżywają fascynację niecenzuralnym słownictwem. Magazynują w pamięci każdy tego typu wyraz i radośnie używają ich w najmniej odpowiednich sytuacjach. Zatem nie wstydź się za swoje dziecko – to normalny etap rozwoju. Dzięki używaniu wulgaryzmów dzieci odkrywają skuteczny sposób na wytrącenie rodziców z równowagi, co daje im poczucie władzy.

Nie rozumie
Małe dziecko nie rozumie, że słowo może zranić równie dobrze, jak uczynek. Nieraz pewnie oświadczyło, że Cię nie kocha, by po chwili z calej siły się przytulić i ucałować. Nie zdaje sobie sprawy, dlaczego te słowa są kontrowersyjne, a reakcja rodziców jest dla niego ciekawym doświadczeniem, które chce powtarzać nieskończoną ilość razy.

Zignoruj to
Najskuteczniejszą metodą walki z dziecięcymi wulgaryzmami jest ignorowanie ich. Dzieci, których rodzice oburzają się na brzydkie słówka i zawzięcie je zwalczają, zachwycają się przekleństwami dłużej niż ich rówieśnicy. Tymczasem brak reakcji rodziców na przekleństwa najmłodszych spowoduje, że te słowa szybko znudzą się maluchowi. Pamiętaj również, że dziecko uczy się mówić przede wszystkim od rodziców – dlatego pierwszym krokiem w walce z przekleństwami jest pilnowanie, aby w chwilach zdenerwowania nie wymknęło Ci się jakieś niecenzuralne słówko.