badania prenatalne
fot. Fotolia

Przełom w badaniach prenatalnych. Już nie będzie trzeba się ich bać!

DNA dziecka jest w Twojej krwi. Lekarze mówią, że to badanie daje 99% pewności.
badania prenatalne
fot. Fotolia
Każda mama drży o życie swojego dziecka już od poczęcia. Pierwsze badanie USG spędza sen z powiek i przebiega bardzo często w nerwowej atmosferze. Lekarze we współpracy z laborantami z Zakładu Genetyki Molekularnej Laboratorium Medycznego Synevo Kraków przekonują o skuteczności i bezpieczeństwie, jakie dają testy DNA dziecka, które można przeprowadzić w o wiele prostszy sposób niż dotychczas. To przełom, który pozwoli ciężarnym nie tylko spać spokojnie, ale także rzadziej odwiedzać gabinety lekarskie.

Czy na pewno będzie zdrowe?

Testy prenatalne dostępne do tej pory nie zawsze są skuteczne. Statystyki mówią, że aż 20-30% z nich nie sprawdzają się i ciężarna zupełnie niepotrzebnie przeżywa dodatkowy stres, myśląc, że jej dziecko jest ciężko chore. Tymczasem idąc na zwykłe badanie krwi, przyszła mama może sprawdzić z pewnością sięgającą 99%, czy płód faktycznie posiada wady genetyczne. Na wynik pozostałych testów wpływa wiele czynników, które zaburzają ich czułość. Do tego są bardziej inwazyjne. DNA dziecka, znajdujące się w płynie owodniowym w postaci złuszczonych komórek przedostaje się przez łożysko do krwi mamy. Wychwycone dzięki testom zostaje poddane szczegółowej analizie i daje miarodajny wynik.

Lekarze informują jednak, że aby potwierdzić test z krwi należy dodatkowo wykonać amniopunkcję.

Pozakomórkowe badanie pozwala także ograniczyć ilość badań w czasie ciąży.

Zobacz także: Kalendarium badań w ciąży
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Badania, które sprawdzają, czy dziecko jest zdrowe

Najpopularniejsze badanie, sprawdzające czy płód rozwija się prawidłowo, a budowa narządów wewnętrznych oraz poszczególnych układów funkcjonuje bez zmian to USG 2D, 3D i 4D. Zalicza się je do badań zupełnie nieinwazyjnych i przeprowadza kilkakrotnie w czasie ciąży (11-14, 21-26, 27-32 tydzień). Test PAPP-A i potrójny – HCG wykonuje się między 11 a 14 oraz 15 a 20 tygodniem. Wynik PAPP-A będzie informował o tym, czy istnieje ryzyko, że u dziecka wystąpi zespół Downa, a HCG oprócz zespołu Downa wykrywa również zespół Edwardsa, czy Patau.

Do inwazyjnych badań, ingerujących w rozwój płodu i przebieg ciąży, zalicza się amniopunkcję, biopsję kosmówki i kardocentezę. Materiał pobrany w ich trakcie zostaje poddany szczegółowej analizie i daje szanse na wykrycie wielu wad genetycznych.

Dlatego też badanie DNA wyłącznie z krwi ciężarnej jest nie tylko bardziej korzystne pod względem skuteczności, ale również pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego.

Źródło: zdrowie.pap.pl, poradnikzdrowie.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy