
Przełom w leczeniu koronawirusa: podano nazwę pierwszego leku, który zwalcza COVID-19
WHO: to przełom w poszukiwaniu leku na COVID-19
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała tę informację za naukowy przełom. Jak oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: „Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z Covid-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora. To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego” – dodał.Deksametrazon – skuteczny i niedrogi lek na COVID-19
Deksametazon to przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. Według brytyjskich naukowców dzięki terapii deksametrazonem u pacjentów poddanych sztucznej wentylacji można uniknąć jednej na osiem śmierci. „To duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych sposobów leczenia pacjentów z Covid-19” – powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału publicznej służby zdrowia. Wyjaśnił, że stosowanie tego leku jest wskazane z uwagi na jego silne działanie przeciwzapalne.Z informacji udzielonych przez naukowców wynika, że 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród pacjentów wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród osób wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.
Hydroksychlorochina nie będzie stosowana w leczeniu koronawirusa
Lekiem, który nie będzie więcej podawany chorym na COVID-19 jest z kolei hydroksychlorochina, którą podaje się chorym na malarię. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) cofnęła w poniedziałek zezwolenie na jej stosowanie w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19. Jak poinformowała w uzasadnieniu szefowa pionu naukowego FDA Denise Hinton: „Nie ma dalej sensu wierzyć, że doustne podawanie hydroksychlorochiny i chlorochiny jest skuteczne w leczeniu COVID-19. Nie ma również sensu sądzić, że znane i potencjalne korzyści z leczenia tą metodą przewyższają znane i potencjalne ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych” – dodała.Zezwolenie na stosowanie w leczeniu chorych na COVID-19 hydroksychlorochiny agencja FDA wydała 28 marca. Co ciekawe, w maju do stosowania tego lekarstwa przyznał się Donald Trump, który oświadczył, iż „ewentualna korzyść z leczenia przewyższa względne ryzyko”.
Lek na malarię nie zwalcza COVID-19
Stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 zostało wstrzymane kilka dni temu. Według wyników badań brytyjskich naukowców stosowanie tego leku nie przyczynia się do mniejszej liczby zgonów po 28 dniach ani też nie skraca pobytu chorego w szpitalu. Jak poinformował profesor Martin Landray z Uniwersytetu Oxfordzkiego:„To nie jest leczenie COVID-19. To nie działa. W przypadku tej choroby nasze wyniki powinny zmienić praktykę medyczną na całym świecie. Możemy teraz przestać używać niepotrzebnego leku”.
Jeden z czołowych ekspertów WHO Mike Ryan powiedział, że jeszcze w tym tygodniu przeprowadzona zostanie dyskusja na temat przydatności hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19.
Ze statystyk wynika, że koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziło się już ponad 8 mln ludzi na całym świecie.
Źródło: rmf24.pl, polskatimes.pl, fakty.interia.pl
Zobacz także: