zespół Downa
fot. Fotolia

Czy to początek przełomu w leczeniu zespołu Downa?

Z nowej książki "Zespół Downa i medycyna" można dowiedzieć się, jak medycyna może dziś pomóc osobom z zespołem Downa. Operacje serca, chirurgia plastyczna - to tylko jedne z możliwości, jak można poprawić życie dziecka z zespołem Downa.
Katarzyna Pinkosz
zespół Downa
fot. Fotolia
Osoby z zespołem Downa mają bardzo wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej, uczą nas kochać innych ludzi - mówi prof. Alina Midro, genetyk. Medycyna wie jednak coraz więcej, jak wspomagać dzieci z zespołem Downa, by mogły rozwinąć swój genetyczny potencjał – który wcale nie jest mały.

Nowe terapie w zespole Downa

Rodzice dzieci z zespołem Downa walczą, by ich dzieci rozwijały się jak najlepiej. Wspomagają ich też lekarze, który są nie tylko specjalistami w swoich dziedzinach, ale też często pozostają z rodzinami osób z zespołem Downa w bliskich, partnerskich kontaktach. Wielu lekarzy bardzo angażuje się w pomoc osobom z zespołem Downa - dzieciom i ich rodzicom. To dzięki nim powstała nowa książka: "Zespół Downa i medycyna".
- Obecnie jest prowadzonych ponad 80 prób klinicznych nowych terapii dla zespołu Downa: około połowa z nich to badania nad lekami i substancjami, które mogą poprawić życie osób z zespołem Downa - mówi prof. Midro.
Dzięki medycynie życie dziecka z zespołem Downa już dziś bardzo się różni od sytuacji dziecka z zespołem Downa 20-30 lat temu. Wszystkie dzieci, u których jest to wskazane, mają wykonywane operacje serca - zwykle wada serca współistnieje z zespołem Downa. Ok. 40 proc. osób z zespołem Downa ma niedoczynność tarczycy - dzięki temu, że zostanie ona zdiagnozowana, można ją leczyć, wystarczy podawać leki na niedoczynność tarczycy.
W efekcie znacznie poprawiają się zdolności intelektualne dziecka.
Dorosłe osoby z zespołem Downa często nie słyszą, jednak nie jest to spowodowane samym zespołem Downa, tylko tym, że kiedyś nie były u nich diagnozowane zapalenia uszu, w wyniku czego mogło dojść do utraty słuchu. Dziś, ponieważ wiadomo, że dziecko z zespołem Downa ma inny próg bólu, zapalenia uszu diagnozuje się częściej, dzięki temu również eliminowany jest niedosłuch.
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Zielona herbata pomocna osobom z zespołem Downa

Rodzice dzieci z zespołem Downa często uciekają się do metod eksperymentalnych po to, by wspomóc rozwój dziecka. Wiele z tych metod okazało się niezbyt skutecznych. Są jednak i takie, które mogą okazać się pomocne.
- Wiemy, że składniki zawarte w zielonej herbacie mogą korzystnie wpływać na hipokamp, a tym samym na zapamiętywanie. Ostatnio wiele mówi się też, że wszystkie dzieci mają niedobory witaminy D i powinny ją przyjmować. Być może te nowe odkrycia wspomogą funkcjonowanie dziecka z zespołem Downa - dodaje prof. Midro.
Genetycy, a przede wszystkim rodzice dzieci z zespołem Downa, mają nadzieję, że coraz bliższa jest chwila, gdy osoby z zespołem Downa będą mogły funkcjonować podobnie jak osoby, które nie mają dodatkowego chromosomu 21, który jest przyczyną zespołu Downa.
- Widać już drogę, ale nie widać jeszcze jej końca. Nikt jeszcze nie "wyleczył" nikogo z zespołu Downa. Kiedy to się stanie, nie wiadomo - mówi ostrożnie Andrzej Suchcicki, współzałożyciel stowarzyszenia Bardziej Kochani.
 Książka "Zespół Downa i medycyna" powstała dzięki stowarzyszeniu Bardziej Kochani, skupiającego rodziców dzieci z zespołem Downa. Książkę można kupić na stronie: www.bardziejkochani.pl.
Czytaj też: Pytania, których się nie zadaje
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy