36233305.jpg
fot. Edipresse

Przepisy dla niejadka

Oto przepisy na kilka pyszności, którym nie powinien oprzeć się żaden maluch. Nawet ten najbardziej wybredny.
Jeśli martwisz się, że Twój maluch czasem odmawia jedzenia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jego zachowanie jest naturalne z punktu widzenia fizjologii. Bywa i tak, że niektóre dzieci po prostu mają mały apetyt.

Między 15. miesiącem a 4. rokiem życia spada tempo wzrostu w stosunku do okresu niemowlęcego i twoje dziecko potrzebuje mniej energii w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Jeśli czasami nie chce zjeść posiłku, nie zmuszaj go do tego. Bywa, że dzieci robią sporo zamieszania wokół jedzenia, by skoncentrować na sobie uwagę.

Jeżeli masz w domu niejadka, możesz zachęcać go do spożywania posiłków, uatrakcyjniając je. Zamiast tradycyjnej kanapki przygotuj kompozycję w kształcie łódki, zamiast tartej marchewki daj dziecku do ręki obrane warzywo. Bardziej będą mu także smakowały ciasteczka w kształcie gwiazdek, kwiatków niż płaskie krążki.

To ważne! Gdy twoje dziecko ma wyraźny niedobór masy ciała, powinnaś koniecznie poprosić pediatrę o zbadanie dziecka i ustalenie, jaka jest tego przyczyna.

Sprawdź 10 przyczyn braku apetytu.

Deser z sera i gruszek - przepis

Składniki:

  • 1 opakowanie gruszek w syropie lub 6 połówek z kompotu,
  • 1/2 cytryny,
  • 250 g miękkiego białego sera,
  • 3 łyżki cukru pudru,
  • 2-3 łyżki owoców kandyzowanych lub pokrojonych owoców z konfitur,
  • 50 g śmietany kremówki,
  • mielony cynamon.
Owoce wyjmij z puszki lub ze słoika i zmiksuj. Rozłóż masę do pucharków (4-6). Ser wymieszaj starannie z cukrem pudrem i owocami. Ubij śmietanę kremówkę mikserem. Dodaj ją do masy serowej i wszystko wymieszaj. Purée z gruszek polej masą serową, oprósz cynamonem.
Porcja dla dziecka = pucharek musu gruszkowego

Wesołe kanapki dla niejadka - przepisy.

Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.
Doładuj
Przeładuj