Przetwory z malin - przepisy

Dlaczego warto jeść maliny? Zobacz przepisy na przetwory z malin.
Aneta Grinberg

Dlaczego warto jeść maliny?

Maliny zawierają kwasy organiczne: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy oraz pektyny, cukry i lotne związki zapachowe. Poza tym, zawierają wiele witamin: C, E, B1, B2, B6 oraz substancji mineralnych takich jak potas, żelazo, magnez, wapń.
Maliny mają również działanie prozdrowotne. Są środkiem przeciwgorączkowym i  korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Działają również przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco. Obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają serce i mają działanie przeciwmiażdżycowe dzięki minerałom w nich zawartym. Zawarte w nich żelazo i miedź mogą wspomóc leczenie anemii.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Kiedy u nas jest sezon na maliny?

W Polsce maliny dojrzewają w okresie lipiec-sierpień. To bardzo kruche owoce, które bardzo szybko ulegają fermentacji.  Dlatego jeśli chcesz zrobić z nich przetwory, zrób to szybko, bo nie można ich trzymać długo po zerwaniu.

Przetwory z malin

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na przetwory z malin i ich wykorzystanie.
Na początek napary z owoców i liści malin.
  • Napar z owoców. 2 łyżki suszonych malin zalej wrzątkiem i odstaw pod nakryciem na 15 min. Przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po szklance naparu, a także jako łagodny lek przeciwbiegunkowy, podczas anginy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli lub przy gorączce.
  • Napar z liści malin. Łyżkę liści zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 min. Przecedź. Pij po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Napar z liści malin jest pomocny do płukania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
 
Polecamy: 5 zasad jak przygotować domowe przetwory?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy