GRY
 
 

"Przepraszam swoje pierwsze dziecko za wszystkie błędy..."

Ten list mamy nas ogromnie wzruszył. Wiele kobiet mogłoby się pod nim podpisać!

błędy przy pierwszym dziecku
fot. Fotolia
Wychowanie pierwszego dziecka jest bardzo trudne. Brakuje nam doświadczenia, cierpliwości, a wiele prostych spraw zdaje się być nie do pokonania. Choć staramy się ze wszystkich sił, czasem popełniamy błędy i nie cofniemy czasu. Posłuchajcie tej mamy!

8 różnic w wychowaniu pierwszego a kolejnego dziecka

"Do mojego pierworodnego synka,

Przepraszam, że tak bardzo trzymałam się rozkładu dnia zmuszając cię do spania. Gdy nie zasnąłeś o wyznaczonej godzinie, zaczynałam się denerwować, krzyczeć, płakać, a i ciebie zostawiałam płaczącego. Nie wiem dlaczego to było tak ważne wtedy, byś trzymał się rozkładu dnia.

Przepraszam, że spędzałeś tak dużo czasu wśród dorosłych. Nie miałeś rodzeństwa, mieszkaliśmy z dala od kuzynów, a ja nie miałam jeszcze wśród koleżanek – matek z dziećmi. Może to dlatego jesteś taki poważny, a ja mam poczucie, że zabrałam Ci beztroskę dzieciństwa.

Fajnie mieć rodzeństwo!

Przepraszam za to, jak Cię karmiłam. Choć robiłam wszystko zgodnie z przepisami  dla dzieci i sama gotowałam ci obiadki, wiem już, że popełniłam masę błędów. Papki bez smaku za to z ekologicznej marchewki i ziemniaka jadłeś zbyt długo. Dziś niechętnie próbujesz nowych potraw, w przeciwieństwie do twojego młodszego brata, który szybko przeszedł na wspólną kuchnię i zajadał z nami smaczne, zdrowe i doprawione potrawy.

Przepraszam,  że oczekiwałam zbyt wiele, patrząc na tabelki co dziecko powinno już robić, a ze smutkiem stwierdzając, że ty tego jeszcze nie potrafisz.

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Przepraszam, że na ciebie krzyczeliśmy z tatą. Nie wiedzieliśmy jak z tobą rozmawiać, jak zmusić cię do wykonywania naszych poleceń. Krzykiem maskowaliśmy własną bezradność i zagubienie.

Przepraszam, bo nie dałam ci wszystkiego co mogłam za to, że uczyniłeś mnie mamą. Wiem, że następne dzieci były wychowywane już inaczej przeze mnie, miałam więcej zrozumienia, cierpliwości i luzu. To Ty straciłeś najwięcej, ale mam nadzieję, że mi to wybaczysz.

Kocham Cię, mama".

Ten list poruszył nas bardzo. Jak wspaniałą matką trzeba być, by zdać sobie sprawę z błędów, których niektórzy rodzice w ogóle nie dostrzegają. Jak wspaniałą matką trzeba być, by umieć przeprosić i wytłumaczyć się ze swoich niedoskonałości.

Czy Ty także popełniałaś błędy przy pierwszym dziecku?

10 najczęstszych błędów które popełniają rodzice. Ty też?
Tych błędów w wychowaniu dziecka nie popełniaj!

źródło:scarymommy.pl
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami